OFPOF

Türkiye Tarihinde Birçok İlke İmza Atıp Öncü Olan 7 Başarılı Türk Kadını

-
986
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Türkiye Tarihinde Birçok İlke İmza Atıp Öncü Olan 7 Başarılı Türk Kadını
0 izlenme
Ofpofer
-

Peki biz ülkemizdeki öncü kadınları ne kadar iyi biliyoruz? Gelin sizi onlara tanıştıralım!

"Bir erkeği yetiştirirseniz bir bireyi, bir kadını yetiştirirseniz bir nesli yetiştirirsiniz..." der güzel bir söz. Bu yüzden kadınların toplum içindeki yeri çok önemli. Bir ülkenin gelişmesi; kadının üretimde, iş hayatında, toplumda ne kadar çok rolü olduğu ile derinden ilgilidir. Hadi şimdi gelin, biz de size bu özel günde Türkiye'de bazı alanlarda öncü olan kadınları tanıştıralım.  

1. İlk kadın hemşiremiz ile tanışın: "Esma Ediz"

İlk kadın hemşiremiz ile tanışın: "Esma Ediz"

Ediz, 1924 yılında büyük bir başarı göstererek 1 yıl amerika'da eğitim almaya hak kazanmış ve 1930 yılında Türkiye'ye dönerek hünerlerini Türkiye'de göstermek istemiştir. 73 yıl boyunca hemşirelik yapmış ve 95 yaşında da hayata gözlerini yummuştur. Ömrünün büyük bir kısmını hastaları iyileştirmek için harcamıştır. türk hemşirelerinin öncüsüdür.

2. İlk kadın milletvekilimiz: "Benal Nevzat İstar Arıman"

İlk kadın milletvekilimiz: "Benal Nevzat İstar Arıman"

Arıman, Mustafa Kemal Atatürk'ün kadın hakları için yaptığı çalışmalar sonrasında 1935 yılında meclise giren kadınlarımızdan biridir. Yurt dışında üst düzey bir Edebiyat eğitimi almış ve Türkiye'de de Alfabe konularında çok büyük işler başarmıştır. 

3. İlk kadın bakanımız: "Prof. Dr. Türkan Akyol"

İlk kadın bakanımız: "Prof. Dr. Türkan Akyol"

Ankara Üniversitesi rektörlüğü de yapan Akyol, 1983 yılında siyasete atılmış ve sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı olarak görev yapmıştır. 

4. İlk kadın gazetecimiz ile tanışın: "Selma Rıza"

İlk kadın gazetecimiz ile tanışın: "Selma Rıza"

Rıza, tam bir Osmanlı ailesi kızıdır. Özel öğretmen ile eğitimini tamamlamaya çalışan Rıza, her şeyi bırakıp Paris'e gitmiş, burada eğitim görmüş ve Meşveret adlı gazetede Türkçe yayınlar yapmıştır.   

5. Dünyanın ilk kadın savaş uçağı pilotu: "Sabiha Gökçen"

Dünyanın ilk kadın savaş uçağı pilotu: "Sabiha Gökçen"

Atatürk, "Dünyada her şey kadının eseridir" demiş ve türk kadınını yüceltmek için birçok çaba sarf etmiştir. İşte Sabiha Gökçen de bu çabaların sonucundan biridir. Kendisi dünyanın ilk kadın savaş uçağı pilotudur. Dış ülkelerde uçuş için gösteri yapmışlığı bile olmuştur. 

6. İlk kadın savaş fotoğrafçımız; "Semiha Es"

İlk kadın savaş fotoğrafçımız; "Semiha Es"

Es, başarılı bir fotoğrafçıyken foto muhabirliğe, oradan da savaş fotoğrafçılığına ilerlemiştir. 1950'deki Kore savaşı görüntülerinin hepsini tüm Türkiye Semiha Es'in kadrajından görmüştür. 

7. Ve ilk kadın doktorumuz; "Safiye Ali"...

Ve ilk kadın doktorumuz; "Safiye Ali"...

Ali, balkan savaşı sırasında gördüğü manzaradan sonra doktor olmaya karar vermiş ve çabalayarak isteğine ulaşmıştır. Fakat Osmanlı döneminde tıp okumanın çok zor bir seçim olması nedeniyle bir takım kişilerden destek almayı başararak Almanya'ya gitmiş ve eğitimini alıp geri dönüp doktorluk yapmıştır. 

Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi; "Dünyada her şey kadının eseridir"...
Kadınlar gününüz kutlu olsun! 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.