OFPOF

Türkiye'nin Doğu Bölgesinin Hayran Bıraktıracak 8 Özelliği

-
737
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Türkiye'nin Doğu Bölgesinin Hayran Bıraktıracak 8 Özelliği
0 izlenme
Ofpofer
-

Doğu insanlarının hayran bırakacağı özellikler, ülkemiz için birer kültür mirasıdır. Kültürlerimizi her bölgemizde farklı yaşamaktayız.

Türkiye'nin doğu coğrafi bölgesi, batı bölgesine göre daha fazla misafirperverlik, daha mutlu ve teknoloji ile fazla haşırneşir olmayan insanlarla doludur. Sıcacık bir ortam, betonlaşmamış dağlık engebeli dağları ile bizi çağıran yemyeşil coğrafyası tadından yenmeyen yemekleriyle bizleri bekliyor.

1. El emeği ekmek...

El emeği ekmek...

Doğu Anadolu ve Güneydoğu Andadolu bölgesine gittiğiniz de her evin içerisinde ''Tendur'' adı verdikleri topraktan yapılma ekmek pişirme bölümü vardır. Burada kadınlar akşamdan hamuru hazırlayıp sabah ekmeği pişirmeye başlar. Ekmek pişerken kokusu her yere yayılır. Kokusunu aldıkça insan kendine geliyor. Buna en çok çocuklar sevinir. Ekmek pişirme bittiğinde pişirilen ekmeklerden bir kısmı gelenek gereği komşulara dağıtılır.

2. İhtiyaçlar doğadan...

İhtiyaçlar doğadan...

Kışa hazırlık yapılırken Doğu insanı, doğadan çalı, çırpı, ağaç ve özellikle yaktıkları ateşi hızlıca tutuşturmak için ''gewen'' adı verdikleri dikenli bitkileri toplayarak evlerine götürüp yakacak ihtiyaçlarını tamamlamaktadır.

3. Sular kaynaktan...

Sular kaynaktan...

Her evde çeşme olmadığı için genelde ya köy içerisinde ki çeşmeden ya da kaynaktan su alınır. Suyun başına geçip sırasıyla doldururlar ellerinde ki bidonları. Orada toplanan insanlar arasında güzel bir muhabbet oluşur sıcaklığını yayan yaz güneşi gibi.

4. Yemekleri...

Yemekleri...

İnsanımızın misafirperverliğinin yanında yemeği de meşhurdur. Deneyimli yıllarını vermiş şirin nenelerimizin ellerinden yemek yemek çok güzeldir. O koca kazanlarda kaynatılan yemekler pişirilirken kokusunu aldığınızda sizi sizden alıyor. Köy ortamı yemeği bambaşkadır. Aç iseniz insanlar hemen sofrayı kurar sizi yemeğe davet eder. Kim olursan ol kapılar hep size açıktır Doğu insanının gönlünde.

5. Okumak...

Okumak...

Çocuklar en masumlarımız. Doğu köylerinde her çocuğun hayalidir okumak. Ülkemizde en çok okumaya ihtiyaç olan bölgedir Doğu bölgesi. Öğretmenler gününde elinde olan ne varsa size hediye verir çocuklar...

6. Dilan ve okumak!

Dilan ve okumak!

Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesine yolu düşen insanlar İshak Paşa sarayına doğru giden yol üzerinde Dilan isimli kızla karşılaşırlar. Okuldan sonra sepetlerde ki maydanozları satarak ailesine yardım ediyor. Maydanozları satarken bir taraftan da dersine çalışıyor. Doğu insanının her ne olursa olsun her şartta okuma isteği vardır. Tıpkı Dilan gibi...

7. Mevsimlerle güzel...

Mevsimlerle güzel...

Coğrafi bölgesi ile her mevsim güzelliğini gösterir oldu Doğu bölgesi. Kışın ayrı yazın ayrı bir güzelliktedir. Doğu ekspresi ile trene atlayıp kış zamanı Doğu bölgesini gezmenizi tavsiye ederiz. Muhteşem manzaralara hayran kalacağınız dakikalara şahit olacaksınız.

8. Ağrı Dağı

Ağrı Dağı

Doğunun en muhteşem manzarasıdır Ağrı Dağı. Yüksekliğiyle bizi gururlandıran tarihlere adını yazdırmış bir efsanedir. Doğu'da görmeniz gereken en önemli manzaradır. Büyük bir bölümü Iğdır ilinin sınırları içerisindedir. En güzel görünen bölüm ön yüzü Iğdır ilindedir. Iğdır ilini ziyaret ederek görmeniz gerekir. Yemyeşil etekleriyle üzerinde hiç bir zaman erimeyen karı ile sizleri bekliyor.

Doğu insanı kendi geleneklerine, törelerine daha da bağlı kalıp eskiyi yaşatma içerisindedir. Dağları, yeşilliği, insanı ve yaşamı ülkemiz için yaşayan birer kültürümüzüdür.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.