OFPOF

Türkiye'nin Doğu Bölgesinin Hayran Bıraktıracak 8 Özelliği

-
467
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Türkiye'nin Doğu Bölgesinin Hayran Bıraktıracak 8 Özelliği
0 izlenme
Ofpofer
-

Doğu insanlarının hayran bırakacağı özellikler, ülkemiz için birer kültür mirasıdır. Kültürlerimizi her bölgemizde farklı yaşamaktayız.

Türkiye'nin doğu coğrafi bölgesi, batı bölgesine göre daha fazla misafirperverlik, daha mutlu ve teknoloji ile fazla haşırneşir olmayan insanlarla doludur. Sıcacık bir ortam, betonlaşmamış dağlık engebeli dağları ile bizi çağıran yemyeşil coğrafyası tadından yenmeyen yemekleriyle bizleri bekliyor.

1. El emeği ekmek...

El emeği ekmek...

Doğu Anadolu ve Güneydoğu Andadolu bölgesine gittiğiniz de her evin içerisinde ''Tendur'' adı verdikleri topraktan yapılma ekmek pişirme bölümü vardır. Burada kadınlar akşamdan hamuru hazırlayıp sabah ekmeği pişirmeye başlar. Ekmek pişerken kokusu her yere yayılır. Kokusunu aldıkça insan kendine geliyor. Buna en çok çocuklar sevinir. Ekmek pişirme bittiğinde pişirilen ekmeklerden bir kısmı gelenek gereği komşulara dağıtılır.

2. İhtiyaçlar doğadan...

İhtiyaçlar doğadan...

Kışa hazırlık yapılırken Doğu insanı, doğadan çalı, çırpı, ağaç ve özellikle yaktıkları ateşi hızlıca tutuşturmak için ''gewen'' adı verdikleri dikenli bitkileri toplayarak evlerine götürüp yakacak ihtiyaçlarını tamamlamaktadır.

Doğu insanı kendi geleneklerine, törelerine daha da bağlı kalıp eskiyi yaşatma içerisindedir. Dağları, yeşilliği, insanı ve yaşamı ülkemiz için yaşayan birer kültürümüzüdür.

Galerinin devamı için "Sonraki »" tuşuna tıklayınız.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.