OFPOF

Teknoloji Devi Japonya Hakkında Muhtemelen ilk Kez Duyacağınız 12 İlginç Bilgi

-
3.5b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Teknoloji Devi Japonya Hakkında Muhtemelen ilk Kez Duyacağınız 12 İlginç Bilgi
0 izlenme
-

Japonya'yı sadece teknolojiden ve animelerden ibaret sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz...

127 milyonluk nüfusa sahip bir ada ülkesi Japonya. Doğu Asya’daki bu ülkeyi çoğunlukla gelişmişlikleri ile biliyoruz. Fakat onlar sadece teknolojiden ibaret değiller. Kültürel olarak çok farklı olduğu gibi çoğumuzun bilmediği çok ilginç özelliklere de sahip. Mesela metrolara insanları sığdırmak için ittiren görevlileri olduğunu biliyor muydunuz? İşte size Japonya’nın ve Japonların 10 ilginç özelliği...

1. Bir garip meslek “Oshiya” lar

Bir garip meslek “Oshiya” lar

Evet Japonya’da profesyonel bir meslek olarak kabul gören ve “Oshiya” adı verilen bu görevliler metroların yoğun olarak kullanıldığı sabah ve akşam saatlerinde insanları metroya sığdırabilmek için itiyorlar. Yani asıl görevleri metroda en ufak bir boşluk kalmamasını sağlamak.

2. Yoksa siz hala 70’e razı mısınız?

Yoksa siz hala 70’e razı mısınız?

Bu enteresan ülkede 100 yaş üzeri insanların sayısı her yıl bir önceki yıla göre daha fazla oluyor. dünya sağlık Örgütü’nün raporlarında Japon kadınlar, en uzun yaşayan kadınlar olarak gösteriliyor. Erkekleri de çok farklı değil. Bunun sebebi ise bolca taze sebze ve balık yemelerinin yanı sıra çok çalışıyor olmalarına rağmen, dinlenirken bulundukları anın tadını çıkartma felsefeleri olarak düşünülüyor.

3. Yakında Türkiye'de de böyle bir atak bekliyoruz!

Yakında Türkiye'de de böyle bir atak bekliyoruz!

Osaka kentinde ana yolun içinden geçtiği bir bina mevcut. Evet yanlış duymadınız! Binanın içerisinden yol geçirmişler. Osaka’daki Gate Tower binasının 5. Katı ile 7. Katı arasından kara yolu geçiyor.

4. Marketlerde sıra beklemekten sıkıldınız mı?

Marketlerde sıra beklemekten sıkıldınız mı?

Japonya’da otomatik makinelerden her şeyi satın alabilirsiniz. Dilimlenmiş elmadan kadın iç çamaşırına kadar her şeyi bu otomatlardan alabiliyorsunuz. Üstelik otomatlar ülkede oldukça yaygın durumda.

5. Erken kalkan yol alır...

Erken kalkan yol alır...

Bilinen en eski şirket Japonya’da. Japonya’daydı demek daha doğru olur aslında. Çünkü şirket 578 yılından 2006 yılına kadar faaliyet göstermiş bir inşaat şirketi. 2006’da kapanmış.

6. Naif insanlar...

Naif insanlar...

Japonya’da tuvalette çıkan seslerden utanan kadınlar için “Otohime” adı verilen sifon sesi çıkartan cihaz üretildi. Böylece sesi bastırmak için gereksiz sifon kullanımı önlenmiş oldu.

7. "Ben erkeğimin geyşası olurum" diyen kadınlara duyurulur!

"Ben erkeğimin geyşası olurum" diyen kadınlara duyurulur!

Geyşanın tanımı her zaman bugün bilindiği gibi değildi. İlki bir erkekti. “Taikomochi” denilen erkek geyşa dans eder ve sohbetiyle üst düzey kişileri eğlendirirdi. Daha sonraları kadınlar bu görevi üstlenmeye başladılar ve sonunda tamamen kadınlara özgü bir iş olmaya başladı.

8. Her şey iyi güzel de "Ölseydim de bugünleri görmeseydim" diyen Japon da var...

Her şey iyi güzel de "Ölseydim de bugünleri görmeseydim" diyen Japon da var...

Titanik faciasından kurtulan Japon ölmediği için korkak kabul edildi. Samuray ruhuna aykırı hareket ettiği düşünülen Masabumi Hosono medya ve halk tarafından korkak kabul edildi.

9. Çalışmaktan isim bulacak zamanları olmamışsa demek

Çalışmaktan isim bulacak zamanları olmamışsa demek

Japonya isim verilmemiş caddelerle, sokaklarla doludur.

10. Neredeyse her eve bir evcil hayvan...

Neredeyse her eve bir evcil hayvan...

Japonlar öyle zannedildiği gibi kedi, köpek eti yemezler. Japonya’da evlerde bakılan hayvanların sayısı çocukların sayısını aşmış durumdadır.

11. Fazla teknoloji göz çıkarmaz.

Fazla teknoloji göz çıkarmaz.

Japonya'da bulunan bir alışveriş merkezinin en alt katına inmek için yapılan yürüyen merdiven, dünyanın en kısa yürüyen merdiveni. Sadece 5 basamaktan oluşuyor.

12. Ya hep ya hiç...

Ya hep ya hiç...

Bu çalışkan insanların ülkesinde bir de madalyonun öteki yüzü olan, çalışmayı bırakın, odasından yıllarca çıkmayan genç nüfus var. Yüzbinlerce gencin 6 aydan 6 yıla kadar kendilerini odalarına kapatıp insanlardan izole yaşamalarına sebep olan hastalığın adı "hikikomori". Ve bu hastalık gençler arasında gittikçe yaygınlaşmakta.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.