OFPOF

Tarihteki En İnanılmaz 7 Hapishane Kaçışı

-
3.9b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Tarihteki En İnanılmaz 7 Hapishane Kaçışı
2.577 izlenme
Ofpofer
-

İşte size akıl karı olmayan, gerçekten sıradışı ve olağanüstü 7 hapisten kaçış hikayesi.

1. Pascal Payet: Üç kez helikopterle hapishanenin çatışına indi

Pascal Payet: Üç kez helikopterle hapishanenin çatışına indi
Karıştığı bir soygun sırasında yanlışlıkla öldürdüğü biri yüzünden 30 yıl hapis cezası alan Payet, ilk kez 2001 yılında adamlarının hapishanenin çatısına getirdiği helikopter ile kaçmayı başardı. Bundan 2 yıl sonra ise bu sefer hapishanedeki 3 adamını aynı şekilde helikopterle kaçırdı. Ancak kısa süre sonra adamları ve kendisi yeniden yakalanarak hapse atıldı. Fakat Fransız Hükümeti ile adeta dalga geçercesine 2007′ de tekrar aynı yöntemle, hapishanenin çatısına helikopter indirerek hapishaneden kaçtı. Ve aradan geçen 4 yıldan beri Payet ve arkadaşlarının izine henüz rastlanamadı.

2. John Dillinger: Ahşaptan yapılmış sahte bir silah kullanarak hapishaneden kaçtı

John Dillinger: Ahşaptan yapılmış sahte bir silah kullanarak hapishaneden kaçtı
1930’ların Amerikasında, ekonomik krizin had safhaya çıktığı dönemin en büyük banka soyguncusu olarak efsaneleşen bir kanun kaçağı olan John Dillinger, bankaları hedef almasından ve masum halka karşı yardımsever bir tutum sergilemesinden dolayı halk kahramanı olarak nam salmıştı. Zaman zaman yerel polisler tarafından tutuklanmış ama kolayca ellerinden kaçmayı başarmıştı. İki kez hapse girmiş ve firar edilmesi en zor olan hapishaneden polislerle dalga geçercesine kaçmayı başarmıştı.

3. Vietnam Savaşı sırasında hapishaneden kaçabilen tek Amerikan askeri oldu

Vietnam Savaşı sırasında hapishaneden kaçabilen tek Amerikan askeri oldu
Dieter Dengler, Vietnam Savaşında görev yapmakta iken uçağı Vietnamlı askerler tarafından düşürülerek esir kampına gönderilen, Alman kökenli bir Amerikan deniz Kuvvetleri pilotudur. 1966′ da uçağı düştükten sonra gönderildiği esir kampında kendisi gibi esir olarak tutulan 6 mahkûm ile kaçış planı yaptı. 29 Haziran 1966’da Vietnamlı askerleri etkisiz hale getirerek ormanın derinliklerine kaçmayı başardılar. Fakat bu sefer onları aşırı sıcak, böcekler, parazitler ve açlık bekliyordu. Esir kampından kaçışının ardından 23 gün sonra tesadüf eseri bölgede bulunan bir Amerikan helikopteri tarafından kurtarıldı. Kendisiyle beraber kaçan mahkûmlardan sadece Taylandlı bir müteahhidin dışından kurtulan olamadı.

Daha sonrasından Dieter Dengler’ın bu kaçış hikâyesi Rescue Down adlı filme de konu oldu.Cristian Bale, Dieter Dengler karakterine hayat vermişti.

4. Frank Morris, Clarence ve John Anglin: Alkatraz’dan kaçabilen tek mahkûm oldular

Frank Morris, Clarence ve John Anglin: Alkatraz’dan kaçabilen tek mahkûm oldular
Alkatraz Hapishanesi’nin açık olduğu 1934’ten 1962 yılına dek adadan firar etmek için birçok mahkûm çeşitli denemelerde bulunmuştu. Hapishane olarak kullanıldığı süre boyunca 36 mahkûm, 14 firar girişiminde bulundu. Bunlardan 23’ü yakalanarak (2 kişi 2’şer kez denedi), 2’si boğularak ve 6’sı da vurularak karaya çıkamadan firar girişimleri engelledi. Ancak geriye kalan 3 tanesinin ne olduğu asla bulunamadı.

11 Haziran 1962 tarihinde Frank Morris, Clarence ve John Anglin adındaki 3 mahkûm hücrelerindeki eskimiş betonu, yaptıkları matkaba benzer bir aletle deldikten sonra koridorlardan geçip havalandırmaya tırmandılar. Daha sonra demir parmaklıkları büküp çatıya tırmanan 3 arkadaş, su borularına tutunarak aşağı indiler. Ve rivayete göre yağmurluklarından yaptıkları botla San Francisco’ya doğru yola çıktılar. Buradan sonrası ise aslında bir muamma. Kimine göre kurtulmayı başardılar, kimine göre ise San Francisco Körfezinin sularında boğularak öldüler. Ancak bir gerçek var ki, hiçbir zaman cesetleri bulunamadı.

5. Maksimum güvenlikli bir hapishaneden ellerini kollarını sallayarak kaçtılar

Maksimum güvenlikli bir hapishaneden ellerini kollarını sallayarak kaçtılar
Prison Break dizisindeki Michael Scofield karakterine ilham kaynağı olduğu ve dizinin genel senaryosuna da yön verdiği söylenen bu kaçış 13 Aralık 2000 tarihinde, Teksas’ta bulunan John B.Connally Cezaevi’nde gerçekleşti.

Cinayet, gasp, tecavüz gibi suçlardan ömür boyu müebbet cezasına çarptırılan 7 mahkûm, kaçışı ortalığın daha tenha olduğu öğle yemeği saatine denk getirilerek gerçekleştirildi. Yanlarında silahsız bir gardiyanın bulunduğu sırada 3’ü mahkûm 10 hapishane görevlisi ve 1 gardiyanı esir alarak kaçışın ilk etabını başlattılar. Kaçaklardan 2’si görevlilerin kıyafetlerini giyerek kapıdaki gardiyana tamirat işleri olduğunu söyledi ve yanına kadar gidip o gardiyanı da esir alarak kısa sürede kapıya kadar ulaşmalarını sağlayan son hamleyi yaptı. 7 mahkûm cezaevine ait aracı çalıp kapıdan ellerini kollarını sallayarak çıktı ve ancak yarım saat sonra firar ettikleri anlaşıldı. Kaçışın ardından yüzlerce polis, helikopter, köpek vs. firarileri yakalamak için arama başlatsa da hiçbir sonuç alınamadı.

Normalde bu tip toplu hapishane kaçışlarında, kaçan mahkûmlar bir süre sonra kendi yollarına gider ve herkes kendi başının çaresine bakar. Fakat hapishanede oldukça iyi bir arkadaşlık sağlayan mahkûmlar arasında sıkı bir bağ oluşmuş olmalı ki kaçıştan 17 gün sonra Noel gecesinde bir mağaza soygununa karışıp bu soygun sırasında 1′ de polis cinayeti işlediklerinde yine 7 kişilerdi.

22 Aralık 2000’de bir görgü tanığı tarafından yapılan ihbar sonucu ‘Teksas Yedilisi’ Woodland Park’ta bir karavanda köşeye sıkıştırıldı. Aralarından 4’ü teslim olurken, 1’i intihar etti ve diğer 2 mahkûmsa polisin elinden kaçmayı başardı. Ancak bu kaçış sadece 2 gün sürdü ve 24 Aralıkta bir otelde yakalanıp yeniden hapishaneye gönderildi.
 

6. Charles Victor Thompson eski kız arkadaşını öldürmekten ömür boyu hapis cezası aldı

Charles Victor Thompson eski kız arkadaşını öldürmekten ömür boyu hapis cezası aldı
Thompson önce hücresine günlük kıyafetler soktu. sonra avukatı ile görüşme talebinde bulundu. Görüşme sırasında kıyafetlerini değiştiren mahkum kilitli olmayan kapıdan çıkıverdi.​Çıkışta gardiyanlar tarafından durdurulan Thompson'a kimlik soruldu. Bu soru karşısında hiç de şoklamadı ve sakince hapishane kimliğini gösterdi. Gardiyanlar o sırada ne düşünüyordu bilemiyoruz ama kimliğe şöyle bir bakıp geçmesine izin verdiler. (demek ki Thompson hücresine gerçekten havalı kıyafetler sokmuş)

Bu son derece basit planın işlemesin getirdiği duygu fırtınası ile kaçar kaçmaz içmeye başladı ve sarhoş olup etrafı rahatsız ettiği gerekçesi ile tekrar yakalandı.

7. Soygun sırasında bir adamı öldürmek birini de yaralamak suçundan müebbet yedi

Soygun sırasında bir adamı öldürmek birini de yaralamak suçundan müebbet yedi
Ancak daha yakalanışı sırasında, karakolda, dudak balsamı kullanarak kelepçelerden kurtuldu ve kaçtı. (sürekli kuruyan dudakların tek faydası bu olabilir herhalde) Uzun bir kovalamacadan sonra yakalandı.4 sene sonra hapisanede kalmaya daha fazla dayanamadı ve havalandırma deliklerini kullanarak kaçtı. Evet evet aynı filmlerdeki gibi.

10 ay sonra tekrar yakalandı. Bu sefer en yüksek güvenlik seviyesine sahip bir hapishaneye koyuldu. 2006'da mahkumlara yönelik posta çantalarını tamir işine girdi. Ve bir gün çantalardan birinin içine girdi, kamyona yüklendi ve ortadan kayboldu.

Bu kaçıştan hemen sonra aranmaya başlanan ve bir polis memuru tarafından durdurulan, kimliksiz McNair memura iki farklı isim vermesine rağmen farkedilmeden uzaklaşmayı becerdi. Bir çeşit büyü kullanıyor herhalde. Hatta izlemek isterseniz aşağıdaki videoda bu anların polis kamerası kayıtları da var.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.