OFPOF

Sınav Stresinden Kurtulmak İçin Yapılması Gereken 7 Önemli Şey

-
470
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Sınav Stresinden Kurtulmak İçin Yapılması Gereken 7 Önemli Şey
0 izlenme
-

Sınav stresi yaşayan bir çok kişi vardır. Fakat çoğu kişi sınav stresinden kurtulmakta zorlanır.

1. Çalışma planları yapmak

Çalışma planları yapmak

Bu planın içerisine dinlenme aralıkları, sosyal aktiviteler mutlaka konulmalıdır. Bir program yapmak ve bu programın içerisinde günün 3-4 saatini stres atmak için sosyal aktivitelerle değerlendirmek fazlasıyla işe yarayacaktır. Gün içerisinde dinlenmeden aralıksız çalışmak bir süre sonra bilgilerin birbirine girmesine neden olacaktır ve bu durum da sınav öncesinde zorluklar yaşanmasına neden olacaktır.

2. Motive olmaya çalışmak

Motive olmaya çalışmak

Bir kişi evdeki çalışma koşullarına kendisi karar verir. Kişi, yaşamını kendisi kontrol ettiğinde fazlasıyla motive olur. Ailenin bu durumda fazla devreye girmemesi, çocuklarına baskı uygulamaması ve yönlendirmeye çalışmaması gerekir. Sınavın öneminin bilincinde olan bir birey, yapacağı program ile ne sıklıkla ve ne şekilde çalışması gerektiğini kendisi planlayacaktır.

3. Stres azaltan yöntemleri öğrenmek

Stres azaltan yöntemleri öğrenmek

Nefes alma ve kas gevşetme egzersizleri gibi basit ve kolay uygulanabilen şeyler oldukça faydalı olacaktır. Sınav stresinden kurtulmak isteyen bir kişi, vücudunu her zaman dinç ve sağlıklı tutmalıdır. "Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur." sözünü yabana atmamak gerekir. Sosyal aktiviteler de vücut sağlığı için önemli bir paya sahiptir.

4. Aşırı stresin olduğu zamanlarda başka alanlara yönlenmek

Aşırı stresin olduğu zamanlarda başka alanlara yönlenmek

Kişinin tek odak noktası sınav olmaya başladığında, ailelerin çocuklarının düşüncelerini değiştirmek ve başka bir aktiviteye yönlenmesini sağlamak, kaygıyı azaltmakta yarar sağlayacaktır. Aşırı stresli zamanlarda, bu stresi atabilmek için mutlaka başka bir aktiviteye yönlenilmesi şarttır.

5. Olabilecek tüm sosyal destekleri kullanmak

Olabilecek tüm sosyal destekleri kullanmak

Stresle başa çıkmak için rol model bazen bir öğretmen, bir arkadaş, sevgili ya da aileden birisi olabilir. Aşırı stresli zamanlarda kafa dağıtmak ve stresi azaltmak için güvenilir biri ile konuşmak, tavsiyeler almak her zaman işe yarayacaktır.

6. Kaygıyı sınırlandırmak

Kaygıyı sınırlandırmak

Kaygının arttığı dönemlerde bunu sınırlandırmayı öğrenmek fazlasıyla motivasyonu arttıracaktır. Sınav öncesinde olabilecek her türlü olumsuzluğu aklınızdan çıkartın. Sınav esnasında bildiğiniz soruların önünüze geldiğini ve bu soruların tamamına doğru cevabı verdiğinizi hayal edin. Her zaman pozitif düşünün.

7. Profesyonel bir kişiden yardım almak

Profesyonel bir kişiden yardım almak

Sınav öncesinde profesyonel bir kişiden yardım almak, kişinin yapacağı planlamada çok işe yarayacaktır. Bu profesyonel kişinin daha önce sınava girip iyi dereceler elde eden kişilerden birisi olması tercih edilmelidir. Bu sayede o kişinin sınava nasıl hazırlandığını öğrenmiş olup sınav öncesi taktikler alarak uygulamaya koyulursunuz.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.