OFPOF

Neden Her Ayın Gün Sayısı Farklıdır?

-
2.0b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Neden Her Ayın Gün Sayısı Farklıdır?
0 izlenme
Ofpofer
-

Her ayın gün sayısının neden farklı olduğunu öğrenmek istiyorsanız, Roma dönemine kadar uzanan bu yazıyı okumalısınız.

Roma Takvimi

Roma Takvimi

Romalılar kendi takvim uygulamalarını milattan 758 yıl önce 10 aydan oluşan bir takvim sistemiyle başlattılar. ​Bu orijinal Roma takviminde aylar Mart ayından başlamak üzere,Martius (Mart), Aprilis (Nisan), Maius (Mayıs), Junius (Haziran), Quintilis (Temmuz), Sextilis (Ağustos), September (Eylül), October (Ekim), November (Kasım) ve December (Aralık) şeklindeydi. 

Mart

Mart

Mart ayında gece ve gündüz eşit olduğu ve binlerce yıldır da hayatın başlangıç zamanı olarak kabul edildiği için ilk ay seçilmişti.

İlk Ay Mart, Son Ay Şubat

İlk Ay Mart, Son Ay Şubat

Bu aylardan Quantilis'den (Temmuz), December'a (Aralık) kadar olanlar; 5,6,7,8,9 ve 10 sayılarının telaffuz ediliş şekliydi. Yani Mart başlangıçlı takvime göre bu aylar yılın 5.,6.,7.,8.,9. ve 10. aylarıydılar. Yalnız bu 10 aylık takvim geride eksik olan bir 60 gün bırakmaktaydı. Yedek bırakılan bu 60 gün senenin tamamlanmasında sorun yarattığından Janairus (Ocak) ve Februarius (Şubat) adlarıyla iki ay daha eklenerek takvim aylık bir takvim olarak tamamlandı. Bu yeni duruma göre yılın ilk ayı Mart ve son ayı ise Şubat oldu.

30 ve 31 Gün

30 ve 31 Gün

Bu sistem asırlar boyu devam ettikten sonra milattan 46 yıl önce Roma imparatoru Julius Ceasar (Sezar), büyük bir ihtimalle politik sebeplerden dolayı takvimde değişikler yaptı. On bir ayı 30 ve 31 gün olarak iki şekilde düzenledi. Yılın son ayı olan Şubat'a da 29 gün verdi ve 4 yılda bir Şubat ayına bir gün eklenmesini kabul etti.  

İlk Ay Ocak Yapıldı

İlk Ay Ocak Yapıldı

Daha sonra ne hikmetse Janairus'u (Ocak) yılın ilk ayı olarak ilan etti. Durum böyle olunca da, her dört yılda bir günün, yeni sistemde de yılın ikinci ayı konumuna gelmesine rağmen Şubat'a eklenmesine devam edildi.

Julius Ceasar

Julius Ceasar

Julius Ceasar'ın ani ölümüyle (Brütüs'ün ihaneti), Romalıların çok sevdikleri imparatorlarının adına Quantilis (Temmuz) ayının ismini July olarak değiştirdiler.

Augustus

Augustus

Julius Ceasar'dan sonra tahta çıkanlardan, Augustus kendi şerefine, Sextilis (Ağustos) ayının ismini kendi ismiyle değiştirerek bu aya August adını verdi. Ancak ortaya bir sorun çıkmıştır. Sezar'ın ayı 31, Augustus'un ayı ise 30 gün çekiyordu. Zaten 29 gün olan Şubat'tan bir gün daha çıkararak Ağustos'a ekledi. Böylecek iki ay da eşitlenmiş oldu.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.