OFPOF

Muhteşem Yüzyıl Kösem'in 13 Karakterinin Gerçek Ölüm Nedenleri

-
8.1b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Muhteşem Yüzyıl Kösem'in 13 Karakterinin Gerçek Ölüm Nedenleri
7.245 izlenme
-

Dizide her ne kadar tarihi bir zorunluluk olmasa da uyum oldukça önemli, bakın gerçekte nasıl ölmüşler ?

Diziler içerisinde yer alan kurgu ve entrikalar ile özellikle kadın seyirciyi kendine çekmeyi başarıyor. Ve İlber Ortaylı da önemli olan şeyi direkt söylüyor:

''Tarihi havayı bozmadıkça her şey serbest...''

1. Boşnak Derviş Mehmed Paşa

Boşnak Derviş Mehmed Paşa

Dizide III. Mehmed'i zehirleyerek öldürdüğü için I. Ahmed tarafından kılıçla öldürüldü.

Gerçekte olay biraz farklı. Mehmed Paşa halk arasında sevilmeyen bir adamdı. Hatta Sultan Ahmed'in annesi de bu adama inanmaması için oğlunu neredeyse ikna etmişti fakat onun da erken ölümü her şeyi değiştirdi.

Sadrazam olunca vergileri arttıran Derviş Paşa halka kan kusturunca padişahın emriyle boğduruldu. Ona bakmaya gelen Sultan Ahmed ayağının hareket ettiğini görünce eline bir hançer alarak boğazını keserek öldürdü.

2. Genç Osman

Genç Osman

Genç Osman'ın sonu maalesef oldukça acıklı. Arda arda yaptığı hataların sonucunu çok ağır olarak ödedi.

Önce kendisinden önce amcasının tahta çıkmasında etkili olan kişileri azletti, kardeşini boğdurdu, ardından da asker toplamak için hacca gideceği anlaşılınca isyan çıktı.

Yedikule Zindanları'na götürülen padişah feci bir hale getirildikten sonra boğduruldu. 

3. Kuyucu Murad Paşa

Kuyucu Murad Paşa

Dizide Kösem Sultan ile karşı karşıya gelen Kuyucu, Nasuh Paşa'nın kendisini zehirlemesi sonucu öldürüldü.

Gerçekte durum çok farklı. Kuyucu Murad Paşa Celali eşkiyasını sindirmek için sefere çıkmıştı ancak çok yaşlıydı. 

Hatta yaşlılığın verdiği yorgunluğa direnmek için kendisini atına bile bağlattırmıştı. Uzun bir zamanını seferde geçiren Paşa, Diyarbakır civarında çadırında vefat etti.

4. Safiye Valide Sultan

Safiye Valide Sultan

Safiye Sultan'ın ölüm nedeni maalesef bilinmiyor. Ancak yaşlılığın verdiği unutkanlık ve rahatsızlıkların kendisini muzdarip bıraktığı besbelli.

Muhtemelen de demans gibi bir rahatsızlıktan öldüğü düşünülüyor.

5. Nasuh Paşa

Nasuh Paşa

Diziye göre Nasuh Paşa Kösem Sultan ile ters düşmüş ve ardından idam edilerek hayatını kaybetmiştir.

Nasuh Paşa, padişahın devlet işlerine müdahalesini önlemeye başlayınca tepkileri üzerine çekti. En son da ''Mührü istediğinize verin. Bana sadrazamlık lazım değil. Ya benim yaptığıma razı gelirsiniz ya da kendimi zehirletirim!'' minvalinde sözler söyleyince azledildi.

Kuyucu'yu da zehirleyebileceği ihtimali ortaya çıkınca Sultan Ahmed birliklerini gönderek Nasuh Paşa'yı boğdurdu.

6. Halime Valide Sultan

Halime Valide Sultan

Halime Sultan diğerlerine bakarak daha sade bir şekilde veda etmiş hayata.

1639'da oğlu ölünce İstanbul'da duramayan Halime Sultan, IV. Murad'a Edirne'ye gitmek istediğini söyledi. Şehzadesi olmadığı için tehlikesi olmayacağı düşünülerek kendisine izin verildi. 

Dört sene sonra Halime Sultan da öldü ve çok sade bir törenle uğurlandı.

7. Şehzade Yahya - İskender

Şehzade Yahya - İskender

KaraqAnnesi tarafından saraydan kaçırılan Şehzade Yahya, uzun zaman boyunca Avrupa'da kendisine arka çıkacak birilerini aradı. Ama şehzade sayısı zamanla artınca şansını giderek kaybetti.

Uzun zaman sonra Karacadağ civarında yapılan çatışmalarda hasta düşerek vefat etti.

8. Kara Davut Paşa

Kara Davut Paşa

Genç Osman'ın tahttan indirilip öldürülmesinde birincil derece etkili olan Davut Paşa'nın sonu da hazin oldu.

Tahta çıkarmaya çalıştığı kişi, I. Mustafa ölümüne ferman verdi. Eyüp civarında bir samanlıkta saklanan Kara Davut Paşa, II. Osman'ın öldürülmesinde suçlu görülerek idam edildi.

9. Şehzade Mehmed

Şehzade Mehmed

Ağabeyi Genç Osman ile yıldızları barışmayan Mehmed de taht kurbanlarından. Hotin Seferi'ne çıkacak olan Sultan Osman kardeşi Mehmed'i herhangi bir durum olmasın diye boğdurdu.

Şehzade Mehmed'in kardeşine ettiği beddular da tutmuş olacak ki, II. Osman da feci bir şekilde veda etti.

10. Sultan I. Mustafa

Sultan I. Mustafa

Osmanlı Tarihi'nin deli olan tek padişahı.

Kendisi uzun süre akıl hastalığı ile mücadele etti. Annesinin nearetinde iki kere tahta çıkan Mustafa Han, tahttan indirildikten 16 yıl sonra sara nöbeti geçirerek öldü.

11. Handan Valide Sultan

Handan Valide Sultan

Dizide Handan Sultan, Derviş Paşa ile ilişkisi ortaya çıkınca Sultan Ahmed ile yaşayacağı hesaplaşmayı düşünerek buhran geçirdi ve istemeyerek intihar etti.

Fakat Handan Sultan'ın intihar etmesi için böyle bir sebep yok. Çünkü zaten Derviş Paşa kendisinden bir sene sonra öldürüldü.

Handan Valide Sultan oğlunun saltanatı sırasında iki yıl yaşadı ve I. Ahmed'in kararları üzerinde oldukça etkili oldu. Safiye Sultan'ın kısa süre sonra Eski Saray'a gönderilmesini de o sağladı.

Handan Sultan midesinden rahatsızdı ve 1605 yılının kış ayları geldiğinde hastalığı giderek arttı. Ağır geçirdiği mide hastalığından birkaç hafta hasta yattıktan sonra vefat etti. Ölümünden sonra salalar verildi ve sadakalar dağıtıldı.

12. Sultan Ahmed Han

Sultan Ahmed Han

Dizide Sultan Ahmed, Safiye Sultan'ın yetiştirdiği bir cariye tarafından yavaş yavaş zehirlenerek, ağır mide sancısı sonucu öldü.

I. Ahmed'in anne ve babası erken yaşta öldüler. Bu yüzden genetik bir durum da olabilir. Sebebi her ne olursa olsun Sultan Ahmed tifüse yakalandı ve bir gece hastalığı ağırlaşarak vefat etti.

13. Kösem Valide Sultan

Kösem Valide Sultan

En acıklı hikaye en son anlatılırmış. Kösem Sultan'ın ölümü maalesef diğerlerini geride bırakacak cinsten. 

Bir zamanlar Handan Sultan'ın Safiye Sultan'ı Eski Saray'a gönderdiği hikayeleri 1604 yılı ortalarında hareme giren Mahpeyker'in de kulağına çalınmıştı. Bu ömür boyu bir korku olarak içinde kaldı.

25 yıllık iktidarının ardından Kösem sultan sıkışmıştı. Çünkü oğlu İbrahim'in eşi Telli Haseki eşinin üstünde etkili olarak Kösem Sultan'ın sürülmesini sağlamıştı. Bu durumu engellemek için isyancılara sesini çıkarmayan Kösem Sultan'ın etkisiyle Sultan İbrahim tahttan indirildi. Torunu tahta geçen sultan için yeni bir makam icat edildi: Büyük Valide Sultan...

Fakat yeni rakibi küçük valide denilerek kenara itilen Turhan (Tarhan) Sultan'dı. Onu da devre dışı bırakmak isteyen Kösem Sultan torununu zehirletmeye kalktıysa da haber tez yayıldı. Üç sene kadar süren soğuk savaşın sonunda zekice hamleler yapan Turhan Sultan, ağalarla birleşerek Kösem Sultan'ı köşeye sıkıştırdı.

Dolabına saklanan büyük valide kanlı bir çarpışmanın ardından öldü zannedilerek arz odasının önüne konuldu. Ama nefesini duyan bir ağa gelerek onu perde ipiyle boğdu.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.