OFPOF

Meditasyon Yapmanın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 7 Faydası

-
370
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Meditasyon Yapmanın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 7 Faydası
0 izlenme
-

Meditasyon yapmak insan sağlığı açısında çok önemli bir yer edinmektedir. Bu yazımızda meditasyonun faydalarını bilimsel şekilde öğrenebilirsiniz.

1. Stresi azaltıyor ve anksiyeteyi kontrol ediyor.

Stresi azaltıyor ve anksiyeteyi kontrol ediyor.

Pek çok kişinin meditasyon yapma sebebi arasında stres seviyelerini düşürmek yatıyor. 3500 kişiyi kapsayan bir araştırma, 8 haftalık bir meditasyon programı sonucu bu kişilerdeki depresyon ve anksiyetede gelişim yaşandığını ortaya koydu.

2. Öz farkındalığı geliştiriyor.

Öz farkındalığı geliştiriyor.

Bazı meditasyonlar kendinizi çok daha iyi bir şekilde anlamanıza ve tam potansiyelinizi ortaya çıkarmanıza yardımcı olabilir. Kendini bilmek açısından destek olan meditasyon programları diğer pozitif değişimler için de bir başlangıç noktası oluyor.

3. Yaşla bağlantılı hafıza kaybını azaltabiliyor.

Yaşla bağlantılı hafıza kaybını azaltabiliyor.

Saf düşünce ve dikkati toplayabilme zihnimizi genç tutuyor. Yapılan 12 farklı araştırma sonucunda meditasyonun özellikle yaşı ilerlemiş katılımcılarda dikkati, hafızayı ve zihinsel hızı geliştirdiği ortaya çıkmıştır.

4. Bağımlılıklarla mücadelede yardım ediyor.

Bağımlılıklarla mücadelede yardım ediyor.

Meditasyon sayesinde gelişen zihinsel disiplinle birlikte öz farkındalık ve öz kontrol gibi özellikler gelişiyor bu da bağımlılıkları bırakabilmek için büyük bir destekte bulunuyor.

5. Kaliteli bir uyku uyumanızı sağlıyor.

Kaliteli bir uyku uyumanızı sağlıyor.

Meditasyon özellikle bedeninizi rahatlattığı ve tansiyon düşürmekte yardımcı olduğu için çok daha derin ve sağlıklı bir uyku uyumanızı sağlıyor. Böylelikle tam uykuya yatmadan önce zihninize hücum eden binlerce düşünceye karşı kontrolü elinize alabiliyorsunuz ve huzura kavuşabiliyorsunuz.

6. Ağrılarınızı kontrol altına almanızı sağlıyor.

Ağrılarınızı kontrol altına almanızı sağlıyor.

Ağrıyı algılamamız zihnimizle de bağlantılı oluyor ve özellikle stresli durumlarda daha da fazla şiddetli bir ağrıyı hissedebiliyoruz. Aslında hem meditasyon yapanlar hem de yapmayanlar aynı şekilde ağrı çekmelerine rağmen, meditasyon yapanlar ağrının çok daha iyi bir şekilde üstesinden gelmektedir.

7. Kan basıncını düşürüyor.

Kan basıncını düşürüyor.

Yapılan pek çok farklı araştırmada, meditasyonun kan basıncını düşürme konusunda yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Bu da kalp ve damar sağlığı için çok önem taşıyor.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.