OFPOF

Leylekler Kenti Iğdır'ın Hayran Bıraktıracak 10 Özelliği

-
705
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Leylekler Kenti Iğdır'ın Hayran Bıraktıracak 10 Özelliği
0 izlenme
Ofpofer
-

Türkiye'nin doğusunda tüm dikkatleri üzerine çekebilen tek şehir. Mevsimiyle, insanıyla, coğrafyasıyla bambaşka bir memleket.

Türkiye'de üç ülkeye sınır komşusu olan tek ilimizdir. Nuh tufanından sonra ilk medeniyetlerin kuruluş beşiği. İçinde yaşayan insanlarıyla barış ve kardeşlik mesajı veren ilimizdir. 

1. Soykırım Anıtı

Soykırım Anıtı

1915-1920 yılları arasında bölgede yaşayan Ermeniler Türkleri haince katlederek uyguladığı saldırıları sembol haline getirmek amacıyla Iğdır ilinde ''Ermeniler Tarafından Katledilen Şehit Türkler Anıt ve Müzesi'' olarak adlandırılıyor. İçinde o döneme ait silah, belgeler bulunmaktadır.

2. Leylek Anıtı

Leylek Anıtı

Iğdır her mevsim leyleklere ev sahipliği yapıyor o yüzden ''Leylekler Kenti'' olarak bilinir. Hemen hemen her binanın, caminin ve evlerin çatılarında leylekler için yuva vardır. Iğdır valilik binası çatısında leylekler için yuva ve onları izlemek için sürekli kayıt halinde bir kamera vardır.

3. Üç ülkeye sınır...

Üç ülkeye sınır...

Türkiye'de sadece Iğdır üç ülkeye sınır komşusudur. 

4. Iğdır Kalesi

Iğdır Kalesi

Kalenin varlığı 1064 yılından öncesine dayandığı söyleniyor. Kale, Aras nehri kıyısına yapılmış Iğdır ovasına doğru dönük bir yapıdadır.

5. Kervansaray

Kervansaray

Selçuklular döneminde Sürmari Emiri Şerafettin Ejder Bey tarafından 12. yüzyılda yapılmıştır. Kervansaray eski hali ile dökük yıkılmış haldeydi. Sonradan restore edilip son halini aldı.

6. Koçbaşı Mezar Taşları

Koçbaşı Mezar Taşları

Karakoyunlu devleti döneminden bugüne kadar kalma bir gelenektir. Iğdır'ın Karakoyunlu ilçesinde her mezarlıkta bunları görmek mümkündür.

7. Aras Nehri

Aras Nehri

Iğdır'ın can damarı turstik ve görülecek bir yer. Iğdır'ı Ermenistan'dan ayıran sınırıdır.

8. Kayısı

Kayısı

Iğdır'ın belki de en önemli tarım ürünür kayısı. Her bahçede görmek mümkündür. Diğer kayısılardan ayıran özelliği şeker gibi tatlı olmasıdır. Iğdır kayısısının her zaman tadı vardır.

9. Her ürün yetişir!

Her ürün yetişir!

Öyle bir toprağı var ki her ürünü toprağında yetiştiren tek ildir. 

10. Pamuk

Pamuk

Iğdır'da eski dönemlerde pamuk yetiştiriciliği de yapılmaktaydı. Sıkıntılardan dolayı pamuk yetiştirilmedi. 35 yıl sonra Iğdır'da yeniden pamuk üretimi başladı.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.