OFPOF

Kendinize Güvenin: Milyarlarca İnsan Arasında Bir Eşiniz Daha Olmadığını Gösteren Benzersiz Özellikler

-
563
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Kendinize Güvenin: Milyarlarca İnsan Arasında Bir Eşiniz Daha Olmadığını Gösteren Benzersiz Özellikler
0 izlenme
Ofpofer
-

Sizi parmak iziniz kadar benzersiz kılan diğer vücut özellikleriniz neler biliyor musunuz?

Sizi diğer insanlaran ayıran tek fiziksel özelliğinizin parmak iziniz olduğunu düşünmeyin. Günümüzde adli ve tıbbi alanda olmak üzere birçok konuda insan vücudunun benzersiz özelliklerinden faydalanılıyor.

İris

İris

Gözümüzde bulunan ve göz bebeğine giren ışık miktarını ayarlayan bu yapı o kadar benzersizdir ki bir insanın iki gözünde bile birbirinin aynısı değildir. Rengi ve yapısı DNA kodlarımızda yazılı olan irisi benzersiz yapan asıl farklılıklar anne karnında iken oluşur. 

Kulaklar

Kulaklar

Kulağımızın dışındaki kıvrım aynı zamanda benzersizliğinin de kaynağı. Yapılan araştırmalarda bilim adamları bu benzersizliği kıvrımlardan  yansıyan ışığı analiz ederek tespit etmişler. Yahoo tarafından geliştirilmekte olan bir teknoloji sayesinde gelecekte çalan telefonumuzu kulağımıza götürdüğümüzde bizi tanıyarak çağrıyı otomatik yanıtlayabilecek.

Dudak izi

Dudak izi

Dudaklarımızın dış yüzeyindeki ince girinti ve çıkıntılar onları parmak izimiz kadar benzersiz kılıyor.

Dilimiz

Dilimiz

Zaten size özgü bir şekli ve dokusu olan dilinizin üzerindeki küçücük tümsekler ve çatlaklar da onu diğer insanlarınkinden farklı kılıyor. Ayrıca dilimiz ağzımızın içinde korunaklı bir ortamda olduğundan bu yapı ömrümüz boyunca çok nadiren değişime uğruyor.

Sesimiz

Sesimiz

Genetik kodlarımız, boğaz uzunluğu, yutak genişliği, kişiden kişiye değişen dudakların kullanımı, telaffuz farkları gibi etkenler birleşerek frekans, yoğunluk gibi özellikleri etkiler ve insandan insana benzersiz bir ses oluşturur. 

Dişler

Dişler

Dişlerinizin sadece genetik kodlarınızdan kaynaklı olarak benzersiz olduğunu düşünmeyin. Stresli anlarda çenenizi sıkıyor olabilirsiniz ya da geceleri uykunuzda dişlerinizi gıcırdatıyorsunuzdur. Küçükken merdivenden düştüğünüz için çarpılan ön dişlerinizi ya da yemek yerken dişinize sürtünen çatalı da hesaba katın. Bütün bunlar sayesinde ikiz kardeşlerin bile diş yapıları birbirinden farklılaşıyor.

Retina

Retina

Gözünüzün arkasında bulunan retina tamamen size özgü olup sinir sisteminizin bir yansımasıdır. Retina muayenesi ile doktorlar diyabet ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkları tespit edebilir.

Yürüyüşümüz

Yürüyüşümüz

Tam anlamıyla bir vücut özelliği olmasa da onları nasıl kullandığınızla bağlantılı olan ve sahip olduğumuz diğer birçok özelliğimizden etkilenen yürüyüş tarzımız da bizi diğer insanlardan ayırır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.