OFPOF

Kara Kediler Neden Uğursuz Olarak Adlandırılır?

-
1.8b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Kara Kediler Neden Uğursuz Olarak Adlandırılır?
0 izlenme
Ofpofer
-

Kara kedilerin neden uğursuz olarak etiketlendiğini merak ediyorsanız, bu yazıyı okumalısınız.

Kediler kadar insanın kafasını karıştıran başka bir hayvan var mıdır? Bazı insanlar bu tüy yumaklarını bayılırken bazıları nefret eder, hatta görmek bile istemezler. Hele bir de kedicik eskaza siyahsa... Dilmize bile girmiş deyimler vardır: ''Aranıza kara kedi mi girdi?'' derler, birbirleriyle iyi anlaşan insanlar bir dargınlık yaşadıklarında. Peki, özgürlüklerine düşkün bu sevimli yaratıkların uğursuz oldukları inancı nereden gelir hiç merak ettiniz mi?

Mısır'da Kara Kediler

Mısır'da Kara Kediler

Aslında tarihe baktığımızda pek çok uygarlıkta kedilerin Tanrı muamelesi gördüğüne şahit oluruz. M.Ö 3000'de eski Mısırlılar kedileri kutsal bir canlı olarak görürlerdi; hatta siyah dişi kedilerin tanrıça olarak kabul edildikleri bazı kazı çalışmaları sonucu dubar kabartmalarında görülmüştür.

Tanrı Muamelesi Gören Kediler

Tanrı Muamelesi Gören Kediler

O devirde Mısır'da kedileri hastalık ve ölümden korumak için kanunlar bile yapılmıştı. Evin kedisinin ölmesi aile için bir felaketti. Aile fakir ya da zengin olsun fark etmez, kedi mumyalanır, çok güzel kumaşlara sarulur, hatta mezarında yanına değerli taş ve madenler bırakılırdı.

Dokuz Can

Dokuz Can

Kedilerin Mısırlıları bu kadar etkilemesinin sebebinin çok yüksek yerden düştüklerinde bile yara almadan kurtulmaları sanılıyor. Kedinin dokuz canlı olduğu inancı o zamanlarda gelişmiştir.

Kediler Birçok İnançta Yer Alıyor

Kediler Birçok İnançta Yer Alıyor

Medeniyetler geliştikçe insanların kedi sevgisi de arttı; Hindistan'da, Çin'de kediler insana en yakın hayvan oldular. O devirlerde, bugünkü inanışın aksine kedinin birisinin önünden geçmesi, o kişi için şans demekti.

Nefret İngiltere'de Başladı

Nefret İngiltere'de Başladı

Kedilerden, özellikle siyah kedilerden nefret, Hristiyanlığın kendinden önceki kültürleri ve onların sembol kabul ettiği şeyleri yok etme güdüsüyle Orta Çağ'da, İngiltere'de başladı.

Büyücülük

Büyücülük

O yıllarda evinde kedi besleyenler yalnız yaşayan fakir ve yaşlı kadınlardı. Yine o yıllar büyücü ve inancının tüm Avrupa'da histeriye dönüştüğü yıllardı.

Kedilerden Korkmak

Kedilerden Korkmak

Siyah kedi besleyen bu kadınların kara büyü yaptıklarına dahir kampanyalar başlatıldı. Siyah kedilerin geceleri şeytana dönüştükleri konusunda korku dolu halk hikayeleri üretildi.

Cadı Konusu

Cadı Konusu

Cadı konusu bir paranoyaya dönüşünce birçok zavallı kadın kedisiyle birlikte yakıldı. Fransa'da kral 13. Louis bu uygulamayı yasaklayana kadar her ay binlerce kedi yakıldı. Sonra da kedilerin popülaritesi tekrar yükselerek arttı.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.