OFPOF

Kahve İçen Her İnsanın Kesinlikle Bilmesi Gereken 9 Şaşırtıcı Bilgi

-
2.3b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Kahve İçen Her İnsanın Kesinlikle Bilmesi Gereken 9 Şaşırtıcı Bilgi
0 izlenme
Ofpofer
-

Her gün 2,25 milyardan fazla kahve fincanı tüketiliyor ve bu da kahvenin çok popüler olduğunu kanıtlıyor. Peki kahve hakkında neler biliyoruz?

1. Güçlü kahve diye bir şey yoktur

Güçlü kahve diye bir şey yoktur

Araştırmalar sonucunda güçlü kahve diye bir şey olmadığı öğrenilmiştir. Kahvenin gücünü değerlendirmek imkansızdır. Kahve birçok farklı parametre ile değerlendirilmektedir.

2. Kahve içmek için doğru zaman

Kahve içmek için doğru zaman

Yenilenmiş hissetmek için kahve içiyorsanız, doğru zamanı seçmeniz gerekir. Zamanı vücuttaki kortizol seviyesine göre belirleyebilirsiniz. Çoğu insan 8:00 ile 09:00 arasında yüksek bir kortizol seviyesine sahiptir, bir sonraki zirve 12:00 ile 13:00 arasındadır ve sonuncusu ise saat 17:30 - 18:30 aralarındadır. Yorgunluk başladıktan sonra kahve içmek daha iyidir.

3. Kahve ve ilaçların etkileşimi

Kahve ve ilaçların etkileşimi

Alman bilim adamları, kahvenin, kafein ve analjezik arasındaki etkileşimin etkilerini artırdığını keşfetti.

4. Kahvenin etkisinin süresi

Kahvenin etkisinin süresi

Saat 9:00'da bir fincan kahve içiyorsanız, sisteminizde sadece 100 mg kahve kalacak. Ancak, saat 15:00'dan sonra kahve içerseniz, bedeniniz geceye kadar yenilenecektir.

5. Öğütülmüş kahvenin ömrü 15 dakikadır

Öğütülmüş kahvenin ömrü 15 dakikadır

Taze kahve çekirdeklerini öğütürseniz, onu saklamayın, aksine 15 dakika içinde içmeyi deneyin. Bu süreden sonra lezzetini kaybedecektir.

6. Kahve nasıl üretilir?

Kahve nasıl üretilir?

Yaklaşık 900 gram kahve üretmek için 2 ağaç hasat edilir. Bir kahve ağacını hasat edebilmek için yaklaşık 3 yıl yetişmesi gerekir.
 

7. Kahvenin spora etkisi

Kahvenin spora etkisi

Kafein, vücuttaki adrenalin seviyelerini arttırır ve yağ asidini adipoz dokudan arındırır, bu da antrenman veya egzersiz yapmadan önce kahve içenlerde iyi sonuçlara yol açar.

8. Eskiden kahve yenirdi

Eskiden kahve yenirdi

Kahve meyveden üretildiği için başlangıçta içecek olarak kullanılmamasına şaşmamak gerek. Afrika halkı, bir çeşit macun yapmak için hayvan yağını öğütülmüş kahve meyveleriyle karıştırdı. Enerji elde etmek için bir top yapıp yerlerdi.

9. Çok fazla kahve içmek kilo almanıza neden olur

Çok fazla kahve içmek kilo almanıza neden olur

Kahve, şeker ve şekerlemelerin daha fazla canlanmasını sağlayan kortizol hormonunu zorlar. Ayrıca, kafein uyku döngümüzü bozar ve bu nedenle ertesi gün daha az enerjik hissedebilir ve farklı yeme davranışları sergileyebilirsiniz.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.