OFPOF

İnsanoğlunun, Devasa Boyutlarına Aldırmadan Terk Ettiği 7 Yer ve Şey

-
4.7b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
İnsanoğlunun, Devasa Boyutlarına Aldırmadan Terk Ettiği 7 Yer ve Şey
0 izlenme
-

Dünya üzerinde terk edilmiş birçok yer bulunmakta. Bunlardan en çok dikkat çeken 7 tanesi işte burada!

Dünyada çeşitli sebeplerle çürümeye terk edilmiş yerler vardır. Birçok terk edilmiş yerin de hangi sebeple terk edildiği bilinmemektedir. 

1. Hiç kimsenin oturmadığı Mike Tyson'un evi

Hiç kimsenin oturmadığı Mike Tyson'un evi

Dünyanın en büyük boksörleri arasında yer alan Mike Tyson, 1980 yılında kariyerine yakışır ultra lüks bir ev satın almıştır. 12 yıl boyunca bu evde yaşayan Mike Tyson, 1992 yılında hakkında çıkan tecavüz suçlamaları nedeni ile 6 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Mike Tyson, yaşanan bu hadise sonunda evini satılığa çıkartmak zorunda kalmıştır. Bu ev, yeni sahibi tarafından 1.3 milyon dolara satın alınmıştır ancak yeni sahibi tarafından hiç kullanılmamıştır. Bir süre sonunda FBI, evin yeni sahibini kara para aklama suçundan izlemeye almıştır. Bunun üzerine de bu eve el konulmuştur. 2010 yılında tekrar satışa çıkartılan ev, 600 bin dolara başka bir iş adamına satılmıştır. Fakat yeni ev sahibi de evde tek bir gün bile geçirmemiştir. 2014 yılında ise ev, bir kiliseye devredilmiştir lakin kilise tarafından da hiç kullanılmamıştır. Şuan da bu ev, kendi kaderine terk edilmiş durumdadır.

2. Çürümeye terk edilen lüks otomobiller

Çürümeye terk edilen lüks otomobiller

Dubai, çok sayıda lüks ve pahalı otellerin bulunduğu bir şehirdir. Bu şehirde, diğer şehirlerde olduğu gibi otomobillerin vergilerini ödememek büyük bir suç olarak geçmektedir. Ancak Dubai'de birçok zengin otomobil vergilerini ödememek için lüks ve pahalı araçlarını araba mezarlıklarında bırakmaktadırlar. Bu şekilde vergi ödemekten kaçtıklarını düşünen Dubaililer, lüks marka otomobillerini araba mezarlıklarında çürümeye terk ediyorlar. Çoğu insanın resmine ve videolarına bakarak hayal kurduğu bu araçlar, dünyanın bir yerinde çürümeye terk edilmişlerdir.

3. İtalya'nın terk edilen Craco şehri

İtalya'nın terk edilen Craco şehri

Yaklaşık 1000 yıl önce İtalya'da küçük bir tepenin üzerine inşa edilen Craco, doğal afetlere dayalı olarak terk edilmiş ve günümüzde hayalet şehre dönüşmüştür. 1890 yıllarında 2000 kişilik bir nüfusa sahip olan bu şehir, kuraklık, deprem, heyelan ve savaşlar nedeniyle yavaş yavaş terk edilmiştir. Bölgenin son yerlilerinin de 1960lı yıllarda göç etmesi üzerine bu kent bugün çürümeye terk edilmiş durumdadır.

4. Namibya'da halatı kopan gemi Zeila

Namibya'da halatı kopan gemi Zeila

1975 yılında inşa edilmiş olan bu gemi, 2000'li yıllara kadar denizler üzerinde dolaşmış ve çeşitli ülkelere seyahat etmiştir. İlk başlarda balıkçı teknesi olarak çalışan bu gemi, 2008 yılında Hindistan'a hurda metal götürmüştür. Ancak geminin birgün çekme halatı kopmuş ve Namibya kıyısında karaya oturmuştur. O günden bu yana da Zeila terkedilmiş bir gemi olarak martılara ev sahipliği yapmaktadır.

5. Çin'de terk edilen Ordos şehri

Çin'de terk edilen Ordos şehri

Çin hükümetinin emri üzerine Çin'in kuzeyine 1 milyon kişinin yaşaması için inşa edilmiş olan Ordos şehri, günümüzde yüksek emlak fiyatları nedeni ile hayalet şehre dönüşmüştür. Kapasitesinin sadece % 2'si dolu olan şehrin, sokakları ve lüks evleri bomboş durumdadır. Şehirde yaşayan insanlar da bu ıssız, hayalet şehirden kaçmanın yollarını aramaktadır.

6. Bali'de terk edilmiş uçak

Bali'de terk edilmiş uçak

Bali'de Bukit yarımadasında kireçtaşı ocağının yanında bulunan ve çok büyük olan yolcu uçağının, oraya kimin tarafından ve ne amaçla getirildiği bilinmiyor. Plaja sadece 5 dakika uzaklıkta olan bu gizemli uçak, ilk başlarda restaurant olarak kullanılmak istenmiştir. Fakat sonrasında bu plan iptal edilmiştir. Şuanda turistlerin en büyük cazibe noktası haline gelmiş olan bu uçak, Bali'de turistlerin en çok ziyaret edilen şey konumundadır.

7. Çin'deki Wonderland Eğlence Parkı

Çin'deki Wonderland Eğlence Parkı

Çin'in Cen Suan köyünde yapılması planlanan Wonderland eğlence Parkı, daha sonradan iptal edilmiş bir projedir. Asya'nın en büyük eğlence parkı olarak tasarlanan bu park mali problemlerden dolayı durdurulmuştur. 2008'de tekrardan yapımına başlanılan eğlence parkının yapımı yine başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Bu alan günümüzde yerel çiftçiler tarafından kullanılmaktadır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.