OFPOF

İçmekten Bir Türlü Vazgeçemediğimiz Çay Nasıl Bulunmuştur?

-
1.6b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
İçmekten Bir Türlü Vazgeçemediğimiz Çay Nasıl Bulunmuştur?
0 izlenme
Ofpofer
-

Çayın bulunuş hikâyesini ve günümüze kadar gelen yolculuğunu merak ediyorsanız bu yazıya bir göz atmalısınız.

Çay vazgeçilmez içeceklerimizden birisidir. Bir misafir geldiğinde kesinlikle çay ikram edilir, iş molalarında çay içilerek dinlenilir, akşam Dizi karşısında çay içmek ise paha biçilemezdir. Sağlıklı yaşam bilinci geliştikçe bitkisel çaylar da önem kazanmıştır. Günümüzde sudan sonra en çok tüketilen ikinci içecektir. Peki, çayın nasıl keşfedildiğini hiç merak ettiniz mi?

Çin'de bulundu

Çin'de bulundu

Çay, M.Ö. 2737 yılında Çin imparatoru Shen Nung tarafından tesadüfen bulunur. Nung bir gün bahçede ağzı açık bir kapta su kaynatırken rüzgâr çıkar ve tam başının üzerindeki ağaçtan birkaç yaprak suyun içine düşer. Etrafa hoş kokular yayarak kaynayan bu karışımdan içtiğinde tadını çok beğenir ve böylece çay keşfedilmiş olur. 

İmparator çayın sağlamış olduğu faydaları fark etti

İmparator çayın sağlamış olduğu faydaları fark etti

İmparator çayın olumlu etkilerinden bahsederken susuzluğunu bastırdığını, harareti giderdiğini ve uykusuzluğunu önlediğini söylemiştir.

Çayın yaygınlaşma süreci

Çayın yaygınlaşma süreci

Ruslar eskiden beri çaya düşkündürler. Çayı Çin'den develerle kara yolundan getirmişlerdir. Çay sevdası Rusya'da arttıkça deve sürüleriyle Asya'ya kadar uzanmıştır. Çayı, Avrupa'ya ilk kez tanıtanlarsa Hollandalı ve Portekiz tüccarlarıdır. 17. yüzyılın başlarında Portekizliler, Çin'in kıyı kesimi olan Macao'dan gemiyle, Hollandalılar da Endonezya yoluyla Avrupa'ya çayı getirmiştir. Ancak Avrupalılar çayın tadını beğenmemiş, kahve içmeyi tercih etmişlerdir. Çayın Avrupa'da yaygınlaşması için daha zaman geçmesi gerekiyordu.

Çay zamanla çok sevildi

Çay zamanla çok sevildi

İngiliz Kral II. Charles, çay tiryakisi Prenses Catherine of Braganza ile evlenince, çay İngiliz sarayına girmiş oldu. Catherine çayını Çin fincanlarıyla içtiğinden saraylılarda buna uymaya başladılar. Böylece son derece pahalı olan çay bir modaya dönüştü ve aniden bir stil ve özellik kazandı. Soylular için çay içmek artık karşı konulamaz bir ritüeldi.

Çay bir zamanlar çok pahalıydı

Çay bir zamanlar çok pahalıydı

Avrupa'da çay tüketimi 19. yüzyılın başlarında artmaya başladı. moda ve yüksek fiyat, arz edenlerin müşterileri tatmin etmekte zorlandıkları bir pazar oluşturdu. Çinlilerin tekelini kırabilmek için çay ticareti Hindistan'a yöneldi. 

Hindistan'da çay üretimi başladı

Hindistan'da çay üretimi başladı

Çin çayı tohumuyla ilk denemeler Kuzeydoğu Hindistan'daki Assam'da yürütüldü. Bu denemeler başarısızlıkla sonuçlandı, buna rağmen aynı tohumlar Kuzey Hindistan'daki Darjeeling'de sonradan iyi bir şekilde yetişti. Daha sonra 1820'de, bitkibilimciler Assam'da bazı tanımlanmamış yerli ağaçlar fark ettiler. Yaprak önerileri analiz için Londra'ya gönderdiler. Örnekler hemen çay olarak tanıtıldı. Çay Hindistan'da geçmişte bilinmeyen bir bitkiydi, böylece Hindistan çay endüstrisi doğmuş oldu.

Poşet çay

Poşet çay

Poşet çay da gerçek çayın yerini tutmasa da, çayın yaygınlaşmasında önemli rol oynamıştır. Poşet çayın mucidi Thomas Sullivan'dır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.