OFPOF

İçe Dönük İnsanlar Hakkında Yanlış Bilinen 10 Şey

-
2.1b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
İçe Dönük İnsanlar Hakkında Yanlış Bilinen 10 Şey
0 izlenme
Ofpofer
-

İngilizcesi "introvert" olan içe dönük kelimesini alıyoruz ve bir piskolojik rahatsızlıkmış gibi kullanıyoruz. İçe dönüklük bir kişilik özelliğidir.

1. Konuşmayı Sevmezler

Konuşmayı Sevmezler

Az konuşan ya da ortamda sükûnetini bozmayan birisi için direk “konuşmayı sevmiyor bu” deriz. İçe dönük insanlar çoğunlukla, ilgisini çekmeyen konularda konuşmazlar. Hele sizin sohbet dediğiniz şeylerle hiç ilgilenmezler, çünkü havadan sudan konuşmalar ilgilerini çekmez. Bilmediği konularda da konuşmazlar, bilmiyorsa ilgisini çekmiyordur çünkü… Ama eğer olur da ilgisini çeken bir konudan söz açılırsa, bu seferde susturmak için türlü yollar ararsınız.

2. Utangaç Olurlar

Utangaç Olurlar

Utangaçlığın uzaktan yakından ilgili olmadığı bir şey içe dönüklük. Bahsettiğimiz içe dönük kişiler sosyofobi yaşayan kişiler değiller ki, insanlardan korksunlar ya da utansınlar… Konuşmalarda olduğu için etkileşim kurmak için de bir sebebe ihtiyaç duyarlar. Dememiz o ki içe dönük bireyler kendi kendilerine yetebildikleri için sadece iletişim kurmak için iletişim kurmazlar, ihtiyaçları olmaz. Eğer içe dönük birisiyle konuşmak istiyorsanız, sadece gidip onunla konuşun. İlk Adımı ondan beklemeyin, çünkü hiç olmayabilir.

3. Kaba Olurlar

Kaba Olurlar

Dediğimiz gibi içe dönük insanlar da diğer normal insanlar gibidirler ve etrafındaki kişilerle dalga geçmekte bir sorun görmezler, daha nadir yaparlar ama yaparlar. Etraflarındaki diğer kişilerinde en az onlar kadar samimi ve gerçekçi olmalarını isterler. Ne yazık ki, bu yaptıkları çoğu çevre için uygun olmayabilir, böylece içe dönük kişiler duruma uymak için üzerlerinde daha fazla baskı hissedebilirler… Eh bu da haliyle onları yiyip bitirebilir. Çoğu zaman en büyük korkuları anlaşılmamak olur aslında.

4. İnsanları Sevmezler

İnsanları Sevmezler

Neticede duygusal bağ geliştirmelerini engelleyecek bir rahatsızlığa sahip değiller, sadece ilgilerini çeken birkaç kişiyi tanıyorlar ve onlara değer veriyorlar. Yakın arkadaşlarını bir ellerindeki parmaklarıyla sayabilirler size. Eğer içe dönük bir insanın sizi yakın arkadaşı olarak nitelendireceği kadar şanslıysanız, tebrikler. Çünkü ömür boyu size sadık kalacak bir dost kazandınız! Bir kere güvenini kazandığınız da bir daha sizi bırakmazlar, gruptasınız!

5. Dışarıya Çıkmayı Sevmezler

Dışarıya Çıkmayı Sevmezler

Tamamen alakasız! Düzeltme yapmamız gerekirse; içe dönük insanlar uzun süreler boyunca dışarda bulunmayı istemezler. Buna ek olarak dışarıdaki aktivitelerinde sorunlarla karşılaşmaktan da her zaman kaçınırlar. Bilgiyi ve deneyimi çok hızlı alabildikleri için, ortalıkta fazla dolanmalarına gerek yoktur. Artık eve gitmeye, şarj olmaya ve öğrendiklerinin hepsini işlemeye hazırdır. Aslına bakarsanız içe dönük bir insan için bu öğrendiklerini işlemek kısmı olmazsa olmazdır. Obsesifleşebilir, yapar yani…

6. Hep Yalnız Olmak İsterler

Hep Yalnız Olmak İsterler

İçe dönük insanlar genelde kendi düşünceleriyle ve fikirleriyle oldukça iyi durumdalardır. Çok düşünürler. Sürekli hayaller kurarlar. Kafalarında yarattıkları ya da halihazırda mevcut olan problemler üzerine kafa yormayı, bulmacalar çözmeyi severler. Ama eğer bunları paylaşacak birilerini bulamazlarsa inanılmaz şekilde yalnız hissedebilirler.

7. Garip Kişilerdir

Garip Kişilerdir

Öncelikle garip kavramını tanımlamanız gerekir. İçe dönük kişiler çoğunlukla bireysel kişilerdir. Kalabalıkları / toplulukları takip etmezler, kendi özgün yollarını takip etmeyi daha çok tercih ederler. Çoğunlukla kendileri için düşünürler ve gene çoğunlukla bu yüzden sosyal normları yıkmaya çalışırlar, takip etmezler, uygulamazlar. Çoğu kararlarını kalabalıkları takip ederek yapmazlar, onlar için neyin popüler olduğu önemli değildir, devran istediği kadar dönsün onlar genede kendi istedikleri şeyi yapacaklar ve bu da size garip gelmeye devam edecek…

8. Soğuk ve İnek Tiplerdir

Soğuk ve İnek Tiplerdir

İçe dönük kişiler yapıları gereği öncelikle iç dünyalarına odaklanırlar, bu sebeple de duygularıyla ve düşünceleriyle daha fazla ilgilenirler. Çevrelerine dikkat edememek gibi bir engelleri yoktur, çevrelerine dikkat vermemelerinin sebebi, iç dünyalarının onlara daha heyecan uyandırıcı, daha gerçekci ve daha tatminkar gelmesindendir.

9. Eğlenmeyi ve Rahatlamayı Bilmezler

Eğlenmeyi ve Rahatlamayı Bilmezler

Her insanın eğlenme ve rahatlama özellikleri farklılık gösterir. İçe dönük insanların ki aslında daha benzerdir; ev ortamı ya da doğa ortamlarında içe dönük insanlar daha çok zevk alır ve rahatlar, kalabalıktan ziyade. İçe dönük insanlar gerilim arayan ya da adrenalin bağımlısı tipler değildir. Eğer bulundukları ortam çok kalabalık ya da gürültülüyse, kendilerini kapatırlar. Beyinleri dopamin denilen nöroileticilere karşı diğer insanlardan daha duyarlıdır. İçe dönük ve dışa dönük insanların birbirinden farklı karakteristiklerde nöral yolları vardır.

10. Tedaviyle Dışa Dönük Olmak

Tedaviyle Dışa Dönük Olmak

Dışa dönüklük ve içe dönüklük iki ayrı kişilik yapısıdır, bir hastalık, bozukluk ya da düzeltilmesi gereken bir sorun değildir. Sizin onlar için bir şey yapmanıza gerek yoktur, eğer illaki bir şeyler yapmak isterseniz bu kişilik özelliklerine saygı duyun. Bu, onlar için fazlasıyla yeterlidir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.