OFPOF

Her İnsanda Karşılaşılan 7 Psikolojik Etki

-
628
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Her İnsanda Karşılaşılan 7 Psikolojik Etki
0 izlenme
-

Her insanı psikolojik etkide bırakacak bazı durumlar vardır. Bu durumlar çoğu insan için alışkanlık haline gelmiş şeylerden oluşur.

1. Sosyal kolaylaştırma etkisi

Sosyal kolaylaştırma etkisi

İnsanlar tek başlarına olduklarında olaylara kendi pencerelerinden bakarlar. Bir konu hakkında karar vermekte zorlanabilirler ama toplum içerisinde olduklarında genellikle ortak görüşe uyarlar ve karar almakta zorlanmazlar.

2. Hawthorne etkisi

Hawthorne etkisi

Bu durum, insanların izlendiklerinin farkındayken davranışlarını değiştirdiklerini ifade eder. Yeni bir ortama katıldığınızda ya da bazı deneylere tabi tutulduğunuzda bilinç altında daha hevesli ve gayretli bir tutum sergilersiniz ve bunu dışa yansıtırsınız. Genellikle de yaptığınız işte başarılı olursunuz.

3. Zeigarnik etkisi

Zeigarnik etkisi

Bu psikolojik etki, insanların eksik kalan veya tamamlanmamış bilgi ve olayları daha kolay hatırladıklarını belirtmektedir. Örnek vermek gerekirse bir garson sizden siparişinizi alıp size getirene kadar şiparişi aklında tutar ama getirdikten sonra unutur diğer müşterilere geçer.

4. Veblen etkisi

Veblen etkisi

Aşırı pahalı ürünlere olan taleplerin giderek artmasını yansıtır. Bu etki sosyal statüye son derece önem veren gençler arasında oldukça yaygındır. İndirimli ürün kampanyalarında satılan malları neredeyse çıldırmışçasına almaya çalışırlar. Sürekli  yenisi çıkan bazı telefonların veya lüks çantaların kölesiyseniz zaten bu tuzağa düşmüşsünüz demektir.

5. Pratfall etkisi

Pratfall etkisi

Buna göre saçma sapan hatalar yapan hatta bazen komik görünen insanlar çevrelerindekilere daha çekici ve şirin gelirler. Mükemmel görünenlerse diğer insanları kendilerinden uzaklaştırır, hatta sinirlendirirler. Eğer üstün kabiliyetlere sahip birisi hata yaparsa insanlar ondan daha çok hoşlanmaya başlarlar. Eğer şapşal yada sürekli beceriksiz olarak görülen biri hata yaparsa insanların buna tepkisi olumsuz olur ve ondan nefret ederler.

6. Spot ışığı etkisi

Spot ışığı etkisi

Bu olgu, başkalarının sizi gerçekte olduğundan daha fazla gözlemlediğine inandırır. Tam olarak bu psikolojik etki, sanki herkes size bakıyormuş gibi paranoyak bir duyguya kapılmanıza yol açar. İnsanlar gözünüzde sanki tüm hatalarınızdan dolayı sizi yargılayacak gibi görünürler. Bunun nedeni, her insanın kendisini dünyanın merkeziymiş gibi düşünmesidir.

7. Seyirci Etkisi

Seyirci Etkisi

Bu etkiye göre eğer ortamda başka insanlar da bulunuyorsa insanların mağdurlara yardım etme olasılığı daha azdır. Bir yerde çok fazla insan toplanmışsa ve yardıma ihtiyacı olan biri bulunuyorsa, herkes başkasının zorda olan insanın imdadına yetişeceğine inanır. Bu yüzden de kimse ona yardım etmez.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.