OFPOF

Gerçek Olduğuna İnanmakta Güçlük Çekeceğiniz 42 Korku Türü

-
3.8b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Gerçek Olduğuna İnanmakta Güçlük Çekeceğiniz 42 Korku Türü
0 izlenme
Ofpofer
-

Korkularımızın çeşitleri vardır. Bazılarımız örümcekten korkarken bir diğerimiz köpeklerden korkar. Bu korkularımızın da isimleri vardır.

Örümcek korkusu Aracnafobia olarak nitelendirilirken köpek korkusu Kinofobi olarak nitelendirlir. Bu ve bunun gibi birçok korku türü vardır. Fakat bunlardan bazıları o kadar uçuktur ki insan doğruluğuna kanaat getiremez. Ancak bu korku türlerinin doğruluğu kanıtlanmıştır. Buyurun hep beraber öğrenelim.

1. Ablütofobi

Ablütofobi

Ablütofobi kalıcı, yersiz bir "yıkanma korkusudur". Bu fobi spesifik fobi sınıfına girer. Ablütofobi, erkeklere nazaran, çocuklarda ve kadınlarda daha çok görülür. Fakat bu fobi, genellikle çocuklar banyonun kötü bir şey olmadığını anladıklarında ortadan kalkar.

2. Agirofobi

Agirofobi

Spesifik korkular sınıfına giren agirofobi, karşıdan karşıya geçme durumlarında aşırı korkuya kapılma durumudur. Sıkça araba korkusu ile karıştırılsa da birbirlerinden farklıdırlar. Agirofobik kişiler arabalardan yalıtıldığına yüzde yüz emin oldukları durumlarda bile karşıdan karşıya geçerken ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Çocukluk yaşlarında ebeveynler tarafından karşıya karşıya geçme durumlarından aşırı korkutulmuş insanlarda görülür.

3. Agorafobi

Agorafobi

Agorafobi, çoğunlukla panik atak temelli gelişen, ev atmosferi dışına yalnız olarak çıkmaktan, yabancı yerlerde bulunmaktan korkma ve bu yüzden paniğe kapılma rahatsızlığına verilen isimdir. Biyolojik, kalıtsal ya da psikososyal nedenlerden dolayı gelişebilir. Küçük yaşlardan itibaren başlayıp, önlem alınmadığı ve tedavi edilmediği takdirde ömür boyu sürebilir. Bu yüzden her yaşta görülebilme ihtimali vardır ve farklı hastalıkların uzantısı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Bu fobiye sahip kişiler ev ortamından ayrılıp, başka bir yere gidecekleri ve ya bunu yapmayı düşündükleri anda fizyolojik açıdan çoğu zaman ellerde terleme, kalp ritminde ve nefes alıp-vermede hızlanma, baş dönmesi oluşabilirken psikolojik açıdan da tedirginlik, başına bir şey gelebileceğini, ölebileceğini düşünme hali, endişe, korku gibi olumsuz hisler baş gösterir.

4. Amatofobi

Amatofobi

Toz korkusudur. Bu korkuya sahip olan bireyler kirli alanlarda bulunmaktan hoşlanmazlar ve endişe duyarlar.

5. Arakibutirofobi

Arakibutirofobi

Yerfıstığı ezmesini yerken, damağa yapışmasından duyulan korku türüdür. Bu insanlar ezme çeşitlerini yemekten kaçınmaktadırlar.

6. Atelofobi

Atelofobi

Toplumun bireylere kendi olma imkanı vermediği zamanımızda, hep toplumun istediği ideallerde yaşama ulaşma çabası bireylere kendi olma imkanı vermemektedir. Bireylerde kendilerine hata yapma şansı vermeyen bir düşünce yapısı geliştirmektedir. Böylelikle de mükemmel olmamaktan, mükemmel olamamaktan korkma durumu kaçınılmaz olmaktadır.

7. Bibliyofobi

Bibliyofobi

Bibliyofobi kitap korkusuna verilen isimdır. Ancak sadece kitap fobisi değildir. Bibliyofobi, araknafobik insanların sevimli örümceklerden tırsmalarına veya dekatriaparaskevifobi sahibi kişilerin ayın on üçüne denk gelen cuma günlerinde evlerinden çıkmaya cesaret edememelerine benzemez. Bibliyofobi kitapların cisimlerinden, fiziksel özelliklerinden ziyade içeriklerinden rahatsız olma; yazının ve düşüncenin gücünden korkma durumudur. Pek bilinmese de tarihe çoğu zaman konu olmuştur.

8. Eisoptrofobi

Eisoptrofobi

Ezotrofobi olarak da bilinir. İnsanda aynaya baktığı zaman izlenme, sürekli incelenme, takip edilme hissi yaratan durum. Bir çift gözün sürekli takibi altında yaşadığını hissetme hali. Sadece aynalar için değil, kişinin özellikle yüz ifadesini yansıtan cisimlere karşı tedirginlik yaratan korku. Örneğin kişinin; bilgisayar-televizyon ekranından, camlardan, güneş gözlüğündeki yansımadan bile tedirginlik hissetmesi, bunların hayatın normal akışını etkilemesi yüzünden davranış değişikliği göstermesi. Kuaföre gidememek, vitrine bakamamak, televizyonda yansıma görmemek için televizyonu sürekli açık bırakmak, odada ayna bulundurmamak gibi insanın hayatına kısıtlama getiren korku türüdür.

9. Emetofobi

Emetofobi

Emetofobiye sahip insanlar, kusmaya ve diğer insanları kusarken görmeye/duymaya karşı büyük bir korkuyla yaşarlar. Hem fiziksel, hem zihinsel, hem de duygusal anlamda kişiyi zorlayan bir durum olan Emetofobi, yoğun anksiyeteye ve hatta panik bozukluğa sebep olabiliyor. Kusmakla ilgili en ufak şaka bile bu insanların panik atak yaşamasına sebep olabiliyor. Bir film ya da dizideki karakterin hasta olduğunu görmek bile emetofobik insanlar için kabus gibidir.

10. Eritrofobi

Eritrofobi

İnsanlarla birlikteyken yüz kızarması korkusuna eritrofobi denir. Eritrofobik hastaların çoğu, gün boyu yüzünün kızarması korkusu ile yaşarlar. İlk planda yüz kızarmasını tetikleyen şey; kişinin utanmasına yol açan bir olayının yaşanmasıdır. Özellikle pot kırma olayı utanç duygusunu tetikler ve aynı zamanda yüz kızarması hissini de yaratır. Sonraları ise pot kırmaya da gerek kalmaz çünkü yüz kızarması kronikleşir ve kısır döngü haline gelir. Kışı, özellikle sosyal ortamlarda ve stresli anlarda sanki yeniden yüzü kızaracakmış gibi hisseder. Zaman içinde yüz kızarması hissi çoğunlukla gerçek yüz kızarması ile karışık hale gelir. Yüzdeki hafif bir ısı artışını bile yüz kızarması olarak yorumlanmaya başlanır. Yüzü kızaran ya da yüzünün kızardığını hisseden kişi için o anda en önemli şey, karşısındaki bireylerin kendisi hakkındaki düşünceleridir. Eğer tepkiler olumlu hissederse kısmen rahatlar ama olumsuz yargılar olduğunu hissederse huzursuzluğu ve tedirginliği daha da artar.

11. Fazmofobi

Fazmofobi

Çoğu insan kültüründe hayalet korkusu, bazı hayaletlerin insanlara karşı zarar verici ve tehlikeli olabileceği inançlarına dayanır (zararlı, arkadaş canlısı, kayıtsız gibi olası davranışlar içerisinde). Hayaletlerden korku, fazmofobi ve yanlış şekilde spektrofobi olarak adlandırılır. Oysa spektrofobi aynalardan ve kişinin kendi yansımasından korkması anlamına gelir.

12. Filemafobi

Filemafobi

Sevdiği insanlarla öpüşmekten müthiş bir korku duyan filemafobik kişiler, sevgilerini ifade edememekten de şikayetçilerdir. Bu kişiler, eşleriyle bir ömür boyu asla öpüşmezler ve bu yüzden evliliklerinde sorun yaşarlar. Karşı taraf kendisini değersiz hisseder ama asıl sorun filemafobik kişinin kendisini değersiz, önemsiz ve özgüvensiz hissetmesidir. Nedenleri arasında, çocuklukta “kimseyle öpüşme, mikrop kaparsın”, “öpüşmek pisliktir” gibi gerçek dışı korkutmalar vardır.

13. Filofobi

Filofobi

Bir tür kaygı bozukluğu olan fobi bir nesne ya da duruma karşı duyulan ileri düzeydeki korku hali olarak tanımlanır. Bir fobi olarak adlandırılan filofobi ise aşık olma korkusuna verilen addır. Uzmanlara göre filofobiye tam olarak neyin sebep olduğu bilinmemekle birlikte kişinin yaşadığı olumsuz duygusal bir deneyimin ardından ortaya çıktığına dair teoriler vardır. Ancak bu durum tedavi edilmediği sürece kişinin ailesinden, arkadaşlarından kaçmasına sosyal çevresi ile iletişiminin yok olmasına neden olabilir. Filofobik kişiler geçmişte yaşadıkları kötü deneyimlerin etkisiyle yeni biriyle tanıştığında eğer o kişiden hoşlanabilme ihtimali olduğunu hissederse tekrar acı çekeceğini düşünerek kaygılanır ve korkuya kapılırlar. Aslında korkularının anlamsız olduğunun farkındadırlar, ancak bu duygunun önüne geçemezler.

14. Fobofobi

Fobofobi

Korkudan korkma olarak tanımlanıyor. Korkunun kendisinden korkma şeklinde ortaya çıkan bu sağlık sorunu, düşünce bozuklukları ve kapalı alanda kalma korkusuna benziyor. Endişe sorunları ile başlayan fobi, insanların endişelerinin içsel sonuçlarından korkmasıyla ortaya çıkıyor. Başka bir deyişle, bu fobi, insanın aklını başından alacak kadar bunalım hissine kapılmaktan korkmasıdır.

15. Fotofobi

Fotofobi

Fotofobi parlak ışığın gözlerinizi acıttığı bir durumdur. Bu durum için başka bir isim ışık hassasiyetidir. Hafif tahrişlerden ciddi tıbbi acil durumlara kadar giden birçok farklı durumla ilişkili sık görülen bir belirtidir. Nadir durumlarda parlak ışıklı bir odada veya dışarıda gözlerinizi kısmak zorunda kalırsınız. Daha şiddetli durumlarda bu durum gözleriniz hemen hemen her tip ışığa maruz kaldığında önemli ağrıya neden olur. Belirli bir süre sonra bu rahatsızlık ışıktan korkma derecesine ulaşarak fobi halini alır.

16. Gametofobi

Gametofobi

Evlilik korkusu, evlenmekten, evli olma halinden korkma durumu olarak da açıklanabilir. Gametofobi sahibi bireyler, evliliği başlangıç ve son olarak görürler. Yaygın olarak, evlendikten sonra hayatlarının önceki kadar iyi olmayacağına, zorlaşacağına inanırlar. Bu hayatta birçok kişi evliliğin getirmiş olduğu veya getireceği yükümlülükleri düşünmekle birlikte çok azda olsa tedirginlik duydukları olabilir. Fakat burada fobi derecesinde bir korkudan bahsedilmektedir. Yani evlilikten aşırı şekilde korkmaya verilen isimdir. "Evlenmenin fobisi mi olur?" demeyin! Evlenme korkusu en sık rastlanan fobiler arasinda yer alıyor.

17. Haptofobi

Haptofobi

Dokunulmaktan korkma fobisi, haptofobi, az görünen ve bu fobiye sahip insanlara çok ağır ve yıkıcı duygular yaşatan bir fobi. Haptofobisi olan insanlar çevresindekilerin onlara dokunmasından korkuyor. Fakat, bazı insanlar da sadece karşı cinsle fiziksel temasa geçmekten korkuyor. Haptofobiyi geçmişte yaşanan bir travma veya cinsel taciz tetikleyebiliyor. Fakat çoğu zaman, Haptofobinin ortaya çıkış nedeni tam olarak bilinemiyor. Haptofobi spesifik bir olaya bağlanamıyorsa, uzmanlar bu fobinin ortaya çıkışını çocukluk yıllarında yaşanan bir olayla bağlantılı olduğunu düşünüyor. Bu fobiye sahip insanlar, çevrelerindeki insanlarla yakın bağlar kuruyor ama bir noktadan sonra fiziksel etkileşime geçemedikleri için bu durumun ilişkilerini etkileyeceklerini düşünüp, korkuyorlar.

18. Homiklofobi

Homiklofobi

Her insan evladının sahip olduğu bir korku var. Adı da 'homiklofobi' ya da 'nebulafobi'. Bir diğer adıyla sis korkusu. Her korku filminin, bu temalı dizinin kullandığı ürkütme taktiğidir. 

19. Kainatetofobi

Kainatetofobi

Neofobi ya da ‘Yenilik Korkusu’ olarak da bilinir. Bu deyim daha çok beyindeki bilişsel (kognitif) problemler yani bunama ve benzeri durumlar nedeniyle yaşama uyum sağlaması güçleşen kişilerde, yaşlılarda görülen bir durumu anlatmak için kullanılmaktadır. Alzheimer hastalığı ve benzeri nedenlerle yüksek beyinsel işlevleri (bellek ve hafıza) azalmaya başlayan insanlar, uyaranları değerlendirmekte zorluk çekmeye başlarlar ve kendilerini yaşamdan geri çekerler. Çünkü bu gibi kişilerin hayatında büyük bir değişiklik yapıldığında, aniden bilişsel durumlarında bozulma olur ve şüpheci (paranoid) davranışlar içersine girebilirler. Neofobi; Çevresindeki yeniliklerden ve gelişmelerden aşırı derecede korkmak olarak açıklanır.

20. Katisofobi

Katisofobi

İlk olarak 1904 yılında belgelenen katisofobi, hareketsiz kalamama durumu olarak da bilinir. Ama tam olarak 'bir yere oturma korkusu' olarak tanımlanabilir. Sivri bir şeyin üzerine oturduktan sonra yahut hemoroit gibi hastalıklar sonrasında görülebilir bu rahatsızlık; bazı durumlarda ise okul zamanlarındaki cezalara dayanan bu fobi, tanımadığınız veya varlıklı insanların önünde oturunca ortaya çıkan farklı bir fobinin de işareti olabilir.

21. Koulrofobi

Koulrofobi

Koulrofobi palyaçolara duyulan korkudur. Koulro kelimesi, Antik Yunan kültüründe palyaçoların eğlence figürü olarak yer almamasına rağmen, Yunanca'da tahtabacak anlamına gelen "κωλοϐαθριστής" kelimesinden gelir. Koulrofobia, insanların üzerinde ciddi izler bırakabilen bir fobidir. Ciddi anlamda, insanları rahatsız eder. İleri derecelerdeki koulrofobia hastaları, palyaçoları gördüklerinde titreme, hızlı nefes alıp verme, nefes kesilmesi, bağırma gibi refleksi davranışlar sergileyebilirler. koulrofobisi olan insanlar, palyaçolara bakmak, onlarla iletişim kurmak zorunda bırakılmamalıdır. Bu, Koulrofobisi olan insanın çevresine olan güvenini sarsar.

22. Litikafobi

Litikafobi

Bireyin davalardan ve mahkeme ortamlarından korkması anlamına gelmektedir. Başarılı bir avukat olabilecek meziyetteki bir insanın litikafobisi varsa bu mesleği tercih etmemektedir. Litikafobi, kişinin hakim veya o mahkeme salonunu simgeleyen obje ile bir travma geçirmiş olması neticesinde bu fobi ortaya çıkabileceği gibi kişinin haksızlığa uğrama korkusu neticesinde de bu fobi meydana çıkabilir.

23. Mageirocophobia

Mageirocophobia

yemek yapma korkusu adı verilen “Mageirocophobia” Yunanca’da yemek yapma becerisi olan anlamına gelen “Mageirokosdan” geliyor. Bu fobiyi yaşayan insanlar genelde yemek yapan insanları görünce bir korkuya kapılıyor çünkü kendilerini bu konuda yetersiz görüyorlar. Zaten bu fobiyi yaşayan kişinin bu korkusunun altında da aslında bu yetersizlik hissi yatıyor. Bu bozukluk, eğer kişi yalnız yaşıyorsa aşırı zayıflamasına ve sağlıksız beslenmesine yol açabilir.

24. Manyofobi

Manyofobi

Manyofobi kelimesi, pek sık rastlanan bir durum olmasa da delirmekten korkmak anlamına gelen bir sözcüktür. Bu durum yoğun endişeler yaşayan, stresli bir durumda bulunan ve özellikle etrafında psikolojik sorunları olan, akıl hastalığı olarak isimlendirilen sorunları bulunan kişilerin yaşadıklarına şahit olan kişilerde görülebilir. Dolayısıyla belirtileri çok sayıda kişide görülebilse de, aktif hale geçen bir rahatsızlık olduğuna pek sık rastlanmaz. Netice itibariyle diğer psikolojik sorunlardan daha farklı bir durum değildir. Gerçekleşme ihtimali çok yüksek olmayan bir durumla karşılaşma ihtimaline karşı tetikte bulunmak, o duruma gelmemek için elinden gelen her şeyi yapmak gibi belirtiler gösterildiği görülebilir.

25. Mizofobi

Mizofobi

Mizofobi, isim olarak çok fazla bilinmese de genellikle herkes tarafından bilinen bir fobidir. Bu fobiyi yaşayan kişiler, temizlik kurallarına ölçüsüz denecek derecede dikkat ederler. Sonrasında ise herhangi bir nesneye dokunması durumunda kirleneceğinden ya da mikrop kapacağından aşırı şekilde endişe etmesi ya da korkması durumu olarak açıklanabilir. Rupofobi olarak da adlandırılmaktadır. Hayatı çok etkileyen fobilerden biri olduğu söylenebilir. Çünkü diğer fobilerde belli ortamlarda ya da durumlarda karşılaşacağınız fobik uyaranlar, bu fobide her yerde ve beklemediğiniz durumlarda karşınıza çıkabilir.

26. Monofobi

Monofobi

En basit haliyle yalnız kalmaktan korkma olarak tanımlanabilir. Bu fobi, günümüz insanının kendine güvensizliğinin dışa vurumu sonucu ortaya çıkarken, bu güvensizliğin 2. ve 3. şahıslara yansıtılarak, korkularla yüzleşmekten kaçınmasına neden olur. Bu insanlar bulundukları ortamda birisinin eksikliğini fazlasıyla hissederler. Bu korku, çoğunlukla ergenlik dönemindeki kız ve erkeklerde fazlasıyla görülmekle beraber, aslında bu yazıyı okuyan sizlerde, yani hepimizde birazcık var. En kötüsü, bu hastalığa yakalandığınızda mantıksızca kendinizden korkmaya başlıyorsunuz ve bunun sonucunda kendinize zarar verme ihtimaliniz var.

27. Nekrofobi

Nekrofobi

Nekrofobi, ceset görülmesi ya da ölümün düşünülmesi sonucu ortaya çıkan saplantılı ve aşırı korkudur. Fobiye sahip kişi, gerek başka insanlara karşı saldırganlık ve öldürme itkisi duymanın, gerek yasaklanmış olduğunu düşündüğü cinsel içgüdülerini doyuma ulaştırmanın “cezasını” çekmektedir. Semptomları şunlardır: nefes darlığı, hızlı nefes alma, düzensiz kalp atışı, terleme, ağız kuruluğu ve sarsma, hasta ve huzursuz hissetme, psikolojik istikrarsızlık ve tamamen korku ve dehşet hissi. Bir şey korkusunu tetiklediğinde, ölen bir hayvana yakın hissetme veya sevilen bir arkadaşının cenaze töreninde olma hissini yaşayabilir.

28. Nomofobi

Nomofobi

Çağın yeni fobisi olarak anılan nomofobi, hızla gelişen teknolojiyle beraber iletişimden uzak kalma korkusu olarak tanımlanıyor. En fazlada telefondan uzak kalamıyor insanlar. Cep telefonuna bu kadar bağımlılığın sebebi ise insanların aileleri ve arkadaşlarıyla sürekli temas halinde olma arzusu olarak açıklanıyor. Çevrenizdeki insanları biraz incelediğinizde, bu fobiye yakalanmış çok insan olduğunu rahatça görebilirsiniz. Erkeklerin %58’i, kadınlarınsa %48’inin şarjı bittiğinde, kontörleri tükendiğinde, telefonlarını kaybettiklerinde veya kapsama alanı dışına düştüklerinde, endişelerinin arttığını söylediklerini belirtiyor.

29. Obesofobi

Obesofobi

Obesofobi, kişinin aşırı kilo almasından korkup, bu yüzden sürekli yediğini hesap etmesiyle ortaya çıkan bir fobidir. Bundan dolayı kişi zaman zaman hem ruhsal hem de bedensel bazı sıkıntılar yaşayabiliyor. Kişi kilo aldığını düşündüğünde anksiyete dediğimiz aşırı kaygı endişe halinin belirtileri olan, çarpıntı, bulantı, terleme, nefes alamama hatta kendisini panik noktasına kadar götürebiliyor. Aşırı kilo alma korkusunun günümüzde ölümcül olabilen ve ''Anoreksiya nervoza'' olarak adlandırılan yeme bozukluğuna da neden oluyor. Obesofobi ve Anoreksiya nervoza arasındaki fark obesofobilerde kişi bunun mantıksız olduğunu biliyor fakat hesap yapmaktan kendini alıkoyamıyor. Ama anoreksiya nervoza da ise kilo almasa da, kilo aldığını doğru olarak kabul edip, buna inanıp, ısrarla yememeye devam ediyor.

30. Otomatonofobi

Otomatonofobi

Tahtadan yapılmış, kocaman ağzı ve gözleri olan Vantrolog kuklalarından korkma durumu olarak tanımlanır. 30 yıl önce bu kuklalar insanların hayatlarında daha fazla yer sahibiymiş ve zamanla insanlar bunlardan korkar olmuşlar. Peki aslında yapılma amacı insanları eğlendirmek, güzel vakit geçirip gülmesini sağlamak olan bu kuklalardan neden korkulmakta? Bu soruya cevap verenlerin genel kanısı şu şekilde: ''Kuklalardan çok korkuyorum. Ruhu alınmış ve geriye sadece öfke bırakılmış, nefret dolu birisi gibi görüyorum onları. Sanki yüzlerinde, yapabilse seni öldürecek bir tavır var. İntikam için canlanacakmış gibi. Negatif enerji ile yüklenmiş şeyler. Bunlarla aynı odada yatmayı bırakın, kukla satan bir yerden geçmeyi bile göze alamam.''

31. Panfobi

Panfobi

Her şeyden korkma “panfobi” olarak bilinir. Ancak sınıflandırmalarda ve tanı kategorilerinde böyle bir tanı yer almaz. Bir insanın her şeyden korktuğunu söylemesi, birçok korkusunu anlatmak için veya korkusunun şiddetli olduğunu belirtmek için bir genellemedir. Yaşamda her şeyden korkma yaşamamayı beraberinde getirir. Birçok şeyden korku daha anlaşılabilir ve kabul edilebilir bir durumdur. Bu durumu da belli bir sistematik yaklaşımla ele almak, tek tek korkuları ele alarak tedavisine yönelmek uygun olur.

32. Pediofobi

Pediofobi

Pediofobiye sahip olan kişiler, sadece korkunç olanlardan değil oyuncak bebek ayırt etmeden hepsinden korkuyorlar. Ayrıca en çok korktukları şeyler arasında vitrin mankenleri ve robot oyuncaklar da var. Parapsikolojinin yaratıcısı Sigmund Freud’a göre bu korkunun temelinde bebeğin canlanmasından korkmak da yatıyor olabilirmiş.

33. Pentherafobi

Pentherafobi

Kaynana korkusu olarak bilinir. Bu ilginç fobiler arasında en yaygın olanı budur. Elbet evli insanlar hayatlarında pek çok kere bu korkuyu yaşamışlardır. Gerçek anlamda bu korkuyu çeken insanlar çözümü ya terapide ya da boşanmada buluyorlar.

34. Radyofobi

Radyofobi

Radyofobi, yapay radyasyon ve X ışınları korkusudur. Radyofobisi olan birey, radyasyona yeterince maruz kaldığında (radyasyona bağlı kanser ve akut radyasyon sendromu korkusuyla) panikten dolayı ve/veya travmatik deneyim sonucunda gereksiz veya mantıksız korkuya neden olmaktadır.

35. Satanafobi

Satanafobi

Satanofobi, şeytan korkusu ve şeytandan korkmak gibi çeşitli isimlerle bilinen bu sorun, yaşam kalitesini açıkça düşürür. Panik ataklara neden olabilir, insanları sevdiklerinden ve iş ilişkilerinden uzak tutabilir. Her ne kadar herkes şeytan korkusunu kendine özgü yaşasa ve farklı belirtiler tecrübe etse de, genelde bu belirtiler arasında nefes darlığı, hızlı nefes alma, düzensiz kalp atışları, terleme, baş dönmesi ve genel olarak korku hissi yer alır.

36. Talassofobi

Talassofobi

Talassofobi tanım olarak deniz ve okyanus gibi engin su kütlelerinden korkma durumu olarak biliniyor. Yani bu fobiye sahip olan insanlar denizde olma fikrine tahammül bile edemiyorlar. Üstelik fobinin sınırları bunlarla kısıtlı da değil. Nitekim talassofobi, aynı zamanda deniz ve okyanus yüzeylerinin altında bulunan büyük canlılardan veya cansız cisimlerden korkma durumunu da içine alan bir kavram. Talassofobiyi kesinlikle boğulma korkusu ile karıştırmamak gerekiyor. Bu korkuya sahip olan herkes tam olarak denizin kendisinden korkmuyor olabiliyor. Nitekim bazen denizden ziyade, denizin içinde olması muhtemel canlılardan, hatta yaratıklardan da korkuyorlar.

37. Teknofobi

Teknofobi

Teknolojik aygıtların ve karmaşık aygıtların, özellikle bilgisayarlara karşı olan korku ya da nefret duygusudur. Teknofobinin sayısız farklı yorumlanması olmasına rağmen, teknoloji gelişmeye devam ettikçe bu tanım karmaşıklaşıyor. Terim genellikle mantıksız bir korku anlamında kullanılır, ancak bir grup korkuların haklı olduğu görüşündedir. Fobi, Sibrofobi ile alakalı ve technophilia'nın tam tersidir. Dr. Larry Rosen, araştırma psikoloğu, bilgisayar eğiticisi ve Kaliforniya Devlet Üniversitesi profesörü, "rahatsız edici kullanıcılar", "bilişsel bilgisayar bulmacaları" ve "endişeli bilgisayar işaretleri" olmak üzere üç ana kategoride teknofobi olduğunu iddia etmektedir. Bu durumların bazılarında yeni teknolojiler, basitlik ve mütevazi yaşam biçimlerini kişisel değerleri gibi belirleyen inançlarla çelişmektedir.

38. Tokofobi

Tokofobi

Doğum yapma korkusu olarak da adlandırılır. Hamile kalmaya korkan bayanlar ve doğum yapmaya korkan bayanları kapsamaktadır. Kadınların son zamanlarda normal doğum yerine sezaryeni tercih etmesi tokofobinin getirdiği bir olgudur. Tokofobi türleri vardır. Premer, hamilelik dönemi depresyonuna eşlik eden ve sekonder tokofobi olarak çeşitlenmektedir. Premer tokofobi, daha fazla görülür. Yeni evlenen çiftlerde ve ilk defa çocuk sahibi olacak olan hanımların yaşadıkları bir durumdur. Gebe kalmaya korkan anne adayı, doğum korkusundan, çocuğunu düşürme eyleminde bulunabilir. Hatta kürtaj olarak hamileliğine son vermek ister.

39. Triskaidekafobi

Triskaidekafobi

13 sayısından korkma durumudur. Batıl inançta 13 sayısının uğursuz olduğunu düşünenler bu sayıdan korkarlar ve uğursuzluk getirdiğini düşünürler.

40. Tripofobi

Tripofobi

'Delik Korkusu' olarak bilinen tripofobi, toplu halde duran deliklerin ve gözenekli şeylerden tiksinme ya da rahatsız olma olarak açıklanıyor. Toplu halde duran deliklerin ya da gözenekli yapıların yanısıra, süngerimsi yapılar, sabun köpükleri gibi minik kendini tekrarlayan şekiller, üzerinde küçük küçük kabarcıklar bulunan yara veya yanık izleri ve hatta ayçiçeğindeki yan yana dizili çekirdekler gibi çıkıntılı yapılar bile bu korkuya sahip insanlara zor anlar yaşatabiliyor. Tüm bu saydıklarımızın ortak noktası ise doğada kendi kendini tekrarlayan “organik” yapılı şekiller olmaları. Her ne kadar bilim insanları bu olguya “korku” demişlerse de, tripofobisi olduğunu düşünen insanlar bunu bir korku duygusu ile ilişkilendirmekten ziyade, daha çok bir “tiksinme” ya da “gördüğünden rahatsızlık duyma” olarak tanımlıyorlar.

41. Venüstrofobi

Venüstrofobi

güzel kadınlara karşı duyulan korku basit bir sorun olmanın ötesindedir. Çoğu erkek venüstrafobi de denilen bu korkuyu gizliden gizliye yaşamaktadır. Bu yazımızda venüstrafobinin detaylarını ele alacağız. Her insan birilerinden ya da bir şeylerden korkar. Bazı korkular kişiyi kısa bir süreliğine meşgul eder ve eninde sonunda kaybolur. Bazıları ise öyle şiddetlidir ki, kişide büyük bir anksiyete yaratır ve kişinin yaşamını günden güne aksatır. Bu gibi şiddetli ve psikolojik korkular fobi olarak adlandırılır. Sosyal fobi en sık karşılaşılan fobilerden bir tanesidir. Sosyal fobiden müzdarip kişiler, günlük hayatlarında korkuları ile devamlı yüzleşmek zorunda kalırlar.

42. Zenofobi

Zenofobi

Kişinin yabancılardan ya da bir şekilde kendisinden farklı olan insanlardan korkmasına ve nefret etmesine verilen addır. bilim kurguda dünya-dışı varlıklardan korkma anlamına da gelir. Zenofobinin iki türü vardır. Birincisi bir topluluğun içinde olan ama o topluluğun bir parçası sayılmayan bir gruba karşı duyulan korkudur. Bu genellikle göçmenler ya da azınlıklar olur, fakat bazen yüzyıllardır bir arada olunan bir grup da olabilir. Zenofobinin bu türü tehcir ve en kötü durumda soykırım gibi vahşi ve saldırgan tepkilere de yol açabilir. İkincisi ise temelde kültüreldir ve bu durumda korkunun nesnesinin, yabancı sayılan kültürel farklılıklarıdır. Kültürel zenofobi genellikle belli şeylere yönlenmiştir, başka dillerden gelen sözcükler, içinde yaşanılan toplum tarafından benimsenmeye başlanmış tutumlar gibi.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.