OFPOF

Evcil Hayvanınızın Sağlığını Kötü Yönde Etkileyebilecek, Dikkat Edilmesi Gereken 7 Yiyecek

-
455
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Evcil Hayvanınızın Sağlığını Kötü Yönde Etkileyebilecek, Dikkat Edilmesi Gereken 7 Yiyecek
0 izlenme
Ofpofer
-

Evcil hayvanlarımız, dünyayla ilgili şeyleri tat ve koku yoluyla öğreniyor. Ancak bize zararsız olan yiyecekler, hayvanlarımızı kötü yönde etkiliyor.

1. Soğan ve sarımsak

Soğan ve sarımsak
Soğan benzeri sebzeler (sarımsak, pırasa), anemiye neden olan kırmızı kan hücrelerini yok eden propil disülfür içerir. Ağır vakalarda, anemi iç organlarda ciddi hasara yol açar.

Semptomlar bulantı, kusma, ishal, apati, karın ağrısı ve artmış kalp hızıdır. Semptomlar birkaç gün içinde ortaya çıkabilir.

2. Üzüm ve kuru üzüm

Üzüm ve kuru üzüm
Sadece çok küçük bir üzüm, 4,5 kiloluk bir köpeği zehirleyebilir! Üzümün hayvan böbrekleri üzerinde çok olumsuz bir etkisi vardır. Hayvanın sağlık sorunları varsa üzüm böbrek yetmezliğine neden olabilir. Sağlıklı hayvanlarda ishal, apati, iştah kaybı ve kusma büyüler olabilir.

3. Kahve ve çikolata

Kahve ve çikolata
Kahve ve çikolata, kediler ve köpekler için tehlikeli maddeler içerir. Koyu çikolata, sütlü çikolatadan daha tehlikeli maddeler içerir ve zehirlenme etkisi daha güçlüdür.

Kafein aşırı idrara çıkma, dehidratasyon, aritmi, pankreas ile ilgili problemlere ve yüksek tansiyona yol açabilir.

4. Tübüler kemikler

Tübüler kemikler
Tübüler kemikler zehirli değildir, ancak yine de birçok sağlık problemine neden olabilirler. Tübüler kemikler, köpekler tarafından ısırıldıklarında küçük parçalara dönüşürler ve bağırsaklara zarar verebilir veya boğaza yapışabilirler.

Vücudun içine girdiğinde, mideyi veya bağırsağı kesebilirler. Bu son derece tehlikelidir.

5. Elmalar

Elmalar
Kırmızı elmalar, köpeklerde alerjik reaksiyona veya kaşıntıya neden olabilirler. Ama tehlikeli olan elmalar değil, tohumlarıdır. Elma, kiraz ve kayısı tohumları siyanür içerir. Küçük dozlarda, insanlar için güvenlidir ama hayvanlar için çok tehlikelidir. Kusma, ishal ve dehidratasyon zehirlenmenin ilk belirtileridir. Böyle bir durum yaşanırsa evcil hayvanınızı hemen doktora götürün.

6. Domates

Domates
Sadece olgunlaşmamış domatesler insanlar için tehlikeli olabilir. Ancak bütün domatesler hayvanlar için tehlikelidir. Haftada bir domates yemek, doğal yiyecekler yiyen bir köpek için güvenli bir dozdur.

Domatesler, kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasına neden olan solanin içerir.

7. Çiğ yumurta

Çiğ yumurta
Çiğ yumurtalar, insanlar için de zararlıdır. Herkes salmonelloz hakkında bilgi sahibidir. Çğ yumurtalar, evcil hayvanlar için olduğu kadar insanlar için de tehlikelidir. Ayrıca yumurta akı, B vitamini metabolizmasını bozabilecek avidin içerir.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.