OFPOF

Dünyanın En Tehlikeli 10 Biyolojik Silahı

-
2.2b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Dünyanın En Tehlikeli 10 Biyolojik Silahı
0 izlenme
Ofpofer
-

Modern dünyanın en etkili saldırı şekillerinden biri olan biyolojik silahlar...

İnsan, evcil havyan ve bitkiler üzerinde salğın hastalık yaratarak, onlara zarar vermek amacıyla, maksatlı olarak kullanılan bakteri veya virüs gibi maddeler, biyolojik silah olarak adlandırılmaktadır. Bu tanım genellikle biyolojik olarak oluşan toksin ve zehirleri de kapsamaktadır.

Biyolojik silahlar ilk olarak 1. dünya Savaşı sırasında kullanıldı ve sonrasında yasaklanması ve üretiminin durması ile ilgili uluslararası çalışmalar gerçekleştirildi. Etkilerinin gücünü kestirilmesinin mümkün olmaması ve kullanılan alanda hem askeri hem de sivil halk açısından büyük bir tehlike taşıdığı gözlemlendi. 1925 yılında hazırlanan Cenevre Protokolü'ne göre, zehir ve diğer gazlar ile oluşturulabilecek her hangi biyolojik silahın savaşlarda kullanılması yasaklanmıştır.

1. Chimera Virüsleri

Chimera Virüsleri

Chimera virüsü, genetik olarak birbirinden farklı dokulara sahip olan organizmalara denir. Mutasyonla ya da yapay nakillerle oluşan organizmalardır. Genetik bilimciler, genleri birleştirerek, teorik olarak bir kerede iki hastalığı tetikleyen virüs oluşturdular. 1980'lerin sonlarında, Sovyetler Birliği'nin Chimera Projesi çerçevesinde araştırmacılar, çiçek hastalığı ile Ebola'nın tek bir süper virüs içinde birleşimi üzerinde çalıştılar.

2. Veba

Veba

Veba, Avustralya dışında dünyanın pek çok bölgesinde görülen, kemiriciler ve bunlarda bulunan pirelerin zoonotik bir enfeksiyonudur. Farelerin yanısıra yaban hayvanlarından yer sincapları, bayır sıçanları ve diğer vahşi kemiricilerde de epizodik enfeksiyonlar şeklinde görülür. Son 50 yıl içerisinde, dünya genelinde her yıl ortalama 1700 veba vakası görüldüğü rapor edilmektedir.

3. Tularemi

Tularemi

Tavşan, sincap ve fare gibi küçük kemirgen hayvanlardan doğrudan bireye bulaşabilen tularemi hastalığının ana etkeni ise ”francisella tularensis” adını alan bir mikrop türüdür. Tüm dünyada yaygın bir hastalık olarak görülebilen tulareminin prevelansı kuzey yarım kürede yaklaşık 300-700 meridyenler arasında daha yüksektir. Özellikle 2. dünya Savaşı öncesi daha yaygın olan bu hastalık 1950’li yıllardan sonra daha az görülmeye başlamıştır.

4. Şarbon

Şarbon

Şarbon bakterisinin tıp dilindeki adı ‘Bacillus anthracis’ ya da ‘Antraks’. 1876’da Robert Koch tarafından bulunmuştu. 21. yüzyılın en korkunç silahlarından birini oluşturmuştur. dünya sağlık Örgütü’nün (WHO) 1969’da biyolojik silahların potansiyel tehdidine yönelik hazırlıdığı raporda, 50 kilogramlık antraks (şarbon) ya da brucellosis maddesinin 500.000 kişinin yaşadığı bir yerleşim bölgesine havadan püskürtülmesi sonucu 125.000 kişinin zarar göreceği ve bunun büyük bir bölümünün öleceği öngörülüyor.

5. Çiçek Hastalığı

Çiçek Hastalığı

Çiçek hastalığı, variola virüsünün neden olduğu buluşıcı bir virus indeksiyonudur. 1977 yılından itibaren ortadan kaldırılmış viral bir hastalıktır.

6. Sığır Vebası

Sığır Vebası

Hastalık, kızamıkla ilişkili bir virüs tarafından oluşuyor. sığır, keçi, zürafa ve bizon gibi diğer boynuzlu, geviş getiren hayvanları etkiliyor ve son derece ölümcül ve bulaşıcı bir hastalıktır. Hayvanlarda sindirim kanalı mukozasında şiddetli ülseratif ve hemorajik lezyonlarla karakterizedir. Sığır vebası yaklaşık 4. yüzyıldan beri bilinen en eski vebalardan biridir.

7. Kolera

Kolera

Kolera; vibrio kolera adlı bakterilerin insanların ince bağırsaklarında parazitlenmeleriyle gelişen bir bulaşıcı hastalıktır. İlk Hindistan'da ortaya çıkmıştır. 1827-1975 yılları arasında dünyaya yayılmaya başlamıştır. ”EL TOR" vibroyununa bağlı olan son büyük salgın Celebeş’ten çıkmış ve 1965’te Basra Körfezi'ne, 1970’te Afrika’ya ve sonrada Avrupa'ya yayılmıştır.

8. Rice Blast Virüsü

Rice Blast Virüsü

Özellikle amerika ve Rusya, tarım ürünlerini hedefleyen böceklere ve hastalıklara karşı araştırmaya büyük bir ilgi gösterdiler. Bu virüs Magnaporthe grisea olarak bilinen mantar tarafından hastalığa neden oluyor. Rice Blast isimli virüs bitkiden bitkiye yayılıp, zararlı mantarlar oluşturarak mahsulün daha az olmasına yol açıyor.

9. Ebola Kanamalı Ateş

Ebola Kanamalı Ateş

lk defa 1976 yılında Zaire’nin (bugünkü Demokratik Kongo Cumhuriyeti) Yambuku şehrinde ortaya çıkan Ebola virüsü, Sahra Altı Afrika ülkelerinde hızla yayılmış ve binlerce insanın ölümüne sebep olmuştur. Bazı uzmanların ifadelerine göre virüse verilen Ebola ismi “Experiments of Biological warfare Organised by Laboratories in America (EBOLA)” yani amerika laboratuvarları tarafından üretilen biyolojik savaş deneyleri anlamına gelmektedir.

10. Nipah Virüsü

Nipah Virüsü

1999 yılında Malezya'nın Nipah bölgesinde başladı ve 265 kişiye bulaşıp 105 kişiyi öldürdü. Virüsün yakın fiziksel temasla ya da hastalık bulaşaşmış vücut sıvılarıyla yayıldığını düşünülüyor. Virüsün öldürücü etkisi %50. Şu ana kadar hastalığın standart tedavisi ve aşısı bulunamadı.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.