OFPOF

Dünya Haritası Neden Ters Değil?

-
860
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Dünya Haritası Neden Ters Değil?
0 izlenme
Ofpofer
-

Hiç düşündünüz mü, "Aşina olduğumuz dünya haritası neden ters değil?" diye.

Sınıflarda, atlaslarda, internette, her yerde karşılaştığımız sabit bir dünya haritası var, ülkelerin sınırlarının kafamızda oluşturduğu bir  görüntü var, İtalya için topuklu ayakkabı benzetmesi yapıyoruz en basitinden mesela. Peki neden sadece dünya haritasının bu klasik şeklini görüyoruz, sonuçta dünyamız yuvarlak, yani istediğimiz gibi görüntüyü düzleme aktarabiliriz, öyle değil mi?

Dünyamızın şekli kendine özel.

Dünyamızın şekli kendine özel.

Üzerinde yaşadığımız gezegen kutuplardan basık ekvatordan şişik bir yapıya sahip, bu yapısını basitçe yuvarlak olarak adlandırsak da aslına bakarsanız bu özel bir şekil ve bu şekili de geoit olarak adlandırıyoruz.

Dünyamızı düzleme aktarmamız gerekiyor.

Dünyamızı düzleme aktarmamız gerekiyor.

Özel şekle sahip bu dünyamızı düzleme aktararak onu daha iyi bir şekilde kavramamız gerekiyor, bunu gereklilik değil zorunluluk olarak tanımlasak daha iyi olabilir, zira haritaların kullanım alanları ve ne kadar gerekli olduğu hakkında birkaç saniyelik düşünme bile yeterli oluyor.

Ancak dünyanın tamamını düzgün bir şekilde aktarmak bahsini ettiğimiz özel şeklinden ötürü zor, bunun için farklı projeksiyon türleri var ancak bu hataları sıfıra indirmiyor. Örneğin bilindik tam dünya haritası silindirik projeksiyon ile yapılıyor ancak birçok hata içeriyor, ülkelerin çizimi için konik, daha da dar alanlar için ise düzlem projeksiyonlar kullanılıyor, anlayacağınız üzere ölçeğe göre projeksiyon değişkenlik gösteriyor.

Haritaların kullanımı yeni değil.

Haritaların kullanımı yeni değil.

Haritanın kullanımı çok eskilere dayanıyor, ancak teknolojik yetersizlikten dolayı kullanılan haritalar genellikle büyük ölçekli, yani küçük alanlar için kullanılmış. Bilinen ilk dünya haritasının 1528 yılında Piri Reis tarafından çizildiği söyleniliyor, bunu yaparken kullandığı yöntemler hakkında bilgi ise detaylı değil.

Tek tip dünya haritası.

Tek tip dünya haritası.

O günlerden bugüne insanların zihnindeki dünya haritası bu şekilde, bu haritanın aksini görenlerin popülasyonunun fazla olduğu söylenemez, ancak dünyamız geoitse -veya basitçe yuvarlaksa- neden bu klasik haritanın ters versiyonları yok, ne fark edecek?

Aslında fark yok.

Aslında fark yok.

Aslında klasik dünya haritamızı yukarı-aşağı ters çevirerek veya sağa-sola ittirerek kullanabiliriz, bu tamamen popüler kullanım ile ilgili, zaman içerisinde tek bir görüntü zihinlerde kazınmış ve uzun yıllar aktarılmış, arasında bir fark olmadığı için kimse de boş muhalefet yapıp haritayı farklı kullanmak için bir akım başlatmamış gözüküyor, ama bir yere değinmemiz gerekiyor, aslında dünya haritasının farklı versiyonları farklı ülkelerde kullanılıyor. 

Kuzey, Güney, Doğu ve Batı konusunda...

Kuzey, Güney, Doğu ve Batı konusunda...

Aşina olduğumuz dünya haritası aslında bizim zihnimizdeki kuzey, güney, doğu ve batı algısını değiştirmiş durumda, kuzey hep yukarıda, güney hep aşağıda gibi bir algı birçok insanda var. Keza aynı durum doğu ve batı algısını da etkilemiş.

Gelin Bir Sonuca Varalım

Gelin Bir Sonuca Varalım

Dediğimiz gibi dünya haritasının yönünün farklı olması yanlış değildir, fark etmez.
Bildiğiniz üzere pusulalarımız kuzeyi gösteriyor, ancak eski dönemlerde pusulanın yönünü bırakın haritanın yönünde büyük farklılar var, bunun nedeni farklı dinden ve kültürden insanlardan dolayı. Yani herkes farklı sebeplerden ötürü dünyanın haritasının yönünü değiştirmiş, ancak bir yön baskın kalmış ve standart kullanıma geçmiş ki zaten bu yöne uygun haritayı her yerde görüyoruz. 

Son olarak da belirtmek isteriz ki, yönü ne olursa olsun dünya haritaları birçok önemli hatalarla dolu, bu hatalar kimin işine gelmiş, neden büyük değişimlerle haritadaki yanlışlar azaltılmaya çalışmamış, çok daha doğru onca harita çıkmışken neden popüler olmamış, bilemiyoruz. Bunları konuşmak biraz komplo teorilerine giriyor, tabii konumuz bu değil, konumuz dünya haritamızın yönü ki bizde konumuzu burada noktaladık!


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.