OFPOF

Derinizde Bıraktığı İze Bakarak Türünü Anlayabileceğiniz, Kendisi Küçük Etkisi Büyük 8 Hayvan

-
3.5b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Derinizde Bıraktığı İze Bakarak Türünü Anlayabileceğiniz, Kendisi Küçük Etkisi Büyük 8 Hayvan
0 izlenme
Ofpofer
-

Dağda, evde, yürüyüşte ya da durakta, bir anlık bir sızı hissedip bölgeyi kaşıdınız fakat ne olduğunu bilmiyorsunuz, gelin biz söyleyelim!

Özellikle köy gibi doğal ortama daha yakın olan kişilerde daha çok görülen böcek ısırması, arı sokması gibi vakalar hep bir belirsizlik içindedir. Çünkü canı yanan kişi, kendisini neyin ısırdığını ya da soktuğunu bilemez. Gelin şimdi tam da bu noktaya parmak basalım ve derideki izlere bakarak sizi sokan hayvanı teşhis edelim. 

1. Hepimizin korkulu rüyası Eşek Arısı ile başlayalım...

Hepimizin korkulu rüyası Eşek Arısı ile başlayalım...

Diğer arıların arasında en büyükleridir. Tüylülerdir ve irilerdir. Taş duvarlara ve karanlık deliklere yuvalarını yaparlar. Çoğu türü zehir barındırmaz fakat soktuğunda elinizin tamamını şişirebilir. Birkaç saat içinde inecektir, inmediyse ve baş dönmesi başladıysa mutlaka doktora gidilmeli. 

2. Vücudunuzda şöyle bir görüntü ile karşılaştıysanız bu bir Bal Arısı'dır...

Vücudunuzda şöyle bir görüntü ile karşılaştıysanız bu bir Bal Arısı'dır...

Bal Arısı, hayatını kraliçesi için yaşar. Çiçeklerden polen tozunu toplar ve kovanına götürür. Eğer kendini tehlikede hissederse de canlıyı iğnesi ile sokar. Fakat iğnesi iç organlarına direkt olarak bağlı olduğu için iğnesinin batırdığı canlı aslında onun ölüm sebebidir. Vücudunuzda bu iğne varsa muhtemelen yakınlarda da bir bal arısı vardır. 

3. Sarı Arı

Sarı Arı

Bu arının gövdesindeki sarı halkalar diğer tüm arılara göre daha açık sarıdır. Fosforlu bir sarı gördüğünüzde bilin ki bu bir sarı arıdır. Açık bölgelerde gri peteklerini görebilmek mümkündür. Büyük petek yapmazlar. Genellikle sokmazlar, sadece ısırırlar. Soktuklarında da bir kızarıklık olur ve geçer. 

4. Hepimizin başının belası; Sivrisinekler

Hepimizin başının belası; Sivrisinekler

Milyonlarca yıldır var olan bu hayvan türü, geçmişte milyonlarca kişiyi "Sıtma" ile öldürmüştür. Tam bir kan deposu olan bu hayvanların sadece dişileri kan emer ve derinizde şöyle küçük kaşınan kabarcıklar bırakırlar. 

5. Piknikçilerin korkulu rüyası; Kene

Piknikçilerin korkulu rüyası; Kene

Kene ısırdığında direkt olarak kan içer. Keneyi gördüğünüzde asla koparmayın ve çıkarmayın. Bir sağlık kuruluşuna gidip destek alın. Keneler birçok insanın ölümüne yol açmıştır. Ormanda gezerken paçalarınızı çorabınızın içine sokun. 

6. Yorgan yaktıran minik ve bir o kadar da başa bela bir hayvan: Pire

Yorgan yaktıran minik ve bir o kadar da başa bela bir hayvan: Pire

Küçük kırmızı noktalar varsa bu pirenin işidir. Ayrıca en çok kaşındıran ısırma pirelere aittir. Kolonya bir nebze iyi gelebilir. 

7. Karıncalar

Karıncalar

Çoğu karınca insanlar için tehlike oluşturmaz. Fakat kırmızı ateş karıncaları sizi mahvedebilir. Isırdığı bölgeyi acı ve kızarıklık kaplar buz koyabilirsiniz. 

8. Son olarak; Bit

Son olarak; Bit

Bitler çok küçüktürler. saç diplerinizde ya da kıl köklerinizde bulunabilirler. Küçük kırmızı noktacıklar bırakırlar. Sirke ile yok edebilirsiniz. Günümüzde birçok ilaç da mevcut.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.