OFPOF

Bizde Gezi Parkı Ya Onlarda?

-
561
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Bizde Gezi Parkı Ya Onlarda?
528 izlenme
Ofpofer
-

Bizde Gezi Ayaklamaları yaşanmıştı peki diğer ülkelerde nasıl ayaklanmalar oldu.

Türkiye'de gezi Ayaklanması yaşandı ve çok ses getirdi. Peki diğer ülkelerin ne tür ayaklanmaları oldu? Yakın zamandaki ayaklanmaları sizler için listeledik.

1. Yunanistan Ayaklanması - 2008

Yunanistan Ayaklanması - 2008
6 Aralık 2008'de polisin 15 yaşındaki  Alexandros Grigoropoulos'u öldürmesinin ardından olaylar çıktı.Atina'da kısa sürede büyüyen ayaklanmalar kısa bir zamanda Selanik'e de sıçradı.Ayaklanmaların başka bir sebebi ise işsizlik ve ekonomik durumdu.

2. Yasemin Devrimi / Tunus - 2010

Yasemin Devrimi / Tunus - 2010
Kasım 2010'da meyve satıcısının, polisin satış arabasına el koymasından sonra kendini yakmasıyla başlayan olaydır. Ayaklanmalar bu olayın yanında özgürlük,işsizlik,ekonomik krizi gibi sebeplerde kısa sürede büyümüştür.
Ayaklanmalar 23 yıldır ülkeyi yöneten Zeynel Abidin Bin Ali'nin ülkeyi terk etmesiyle sonuçlanmıştır.

3. Mısır Devrimi - 2011

Mısır Devrimi - 2011
25 Ocak 2011'de başlayan gösterilerin sebebi bir çok ayaklanmada olduğu gibi özgürlük,işsizlik ve ekonomik krizdi. Ayaklanma Mısır'ın gördüğü en büyük ayaklanma olarak gösterilmektedir. Ayaklanmalar sonucu daha fazla dayanamayan Mısır cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek istifa etti.

4. Suriye İç Savaşı - 2011

Suriye İç Savaşı - 2011
Ayaklanma 15 Mart 2011'de başlamış ve kısa sürede tüm ülkeye yayılmıştır. Ayaklanmanın sebebi yine özgürlük, işsizlik ve ekonomik sebeplerdir.Ancak ayaklanmanın en büyük sebebi, göstericilerin ailesi  1971 yılından beri iktiktidarı elinde bulandıran Beşar Esad'ın istifasını ve 1963 yılından beri iktidar olan Baas Partisi'nin iktidardan çekilmesini istemesidir. Bu ayaklanma zamanla büyümüş ve Işid gibi terör örgütlerinin doğmasına neden olmuştur.Ayaklanma sonucu birçok kişi ölmüş yada yerlerini terk etmek zorunda kalmıştır. Ayaklanma savaşa dönmüş ve savaş halen devam etmektedir.

5. ABD Ayaklanması - 2014

ABD Ayaklanması - 2014
ABD'de 18 yaşındaki siyahi genç Michael Brown’ı öldüren polisin ceza almamasına tepki gösteren halk, başta başkent Washington ve New York olmak üzere ABD'nin bir çok bölgesinde ayaklanadı.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.