OFPOF

Bilim İnsanlarına Göre Gerçekleşmesi Muhtemel Olan Mega Felaketler

-
619
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Bilim İnsanlarına Göre Gerçekleşmesi Muhtemel Olan Mega Felaketler
0 izlenme
Ofpofer
-

Gerçekleşmesi sonucunda yaşamın çoğunu bitirebilecek insanlık için oldukça tehlikeli felaketler.

Kimi insan eliyle, kimi ise sadece doğa sayesinde gerçekleşen bu felaketler, dünyamız üzerindeki yaşamın çoğunu veya tamamını yok edebilir.

10. Robot İnsanlar

Robot İnsanlar

Teknolojinin gün geçtikçe ilerlemesi ile insanlığın, ölümsüzlüğü arama çalışmaları sonucunda giderek robotlaşması.

9. Telomer Aşınması

Telomer Aşınması

Telomer her bir DNA sarmalının ucunda bulunan ve kromozomları koruyan parçalardır. Peki bu telomerler aşınırsa ne olur? Viyana Üniversitesi'nden Dr. Reinhard Stindl'a göre evrimsel süreçte hücrelerin çoğalmasıyla gerçekleşen bu aşınma, alzheimer gibi yaşlandıkça görülen hastalıkların erken yaşta görülmeye başlamasına sebep olur.

8. Salgın Hastalıklar

Salgın Hastalıklar

Küresel bir salgından bahsediyoruz. Tarihte daha önce de salgınlar yaşandı ve sonuçları çok ağır oldu. Daha ortaya çıkmayan, adını dahi bilmediğimiz virüsler küresel boyutlara ulaştığında getireceği ölüm ve kaos insanlık için çok yıkıcı olabilir.

7. Sarez Gölü

Sarez Gölü

Sarez Gölü Tacikistan'da bulunuyor. Çok korkutucu olan bu felaketler arasında sıradan bir gölün ne işi var diye düşünebilirsiniz. Sarez Gölü'nün bilim adamlarının felaket listesinde olmasının sebebi ise Tacikistan'da bir depremin ardından meydana gelmiş olan bu göle 100 yıl boyunca su birikmiş olması. Göl taştığı taktirde Orta Asya tsunami tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. Meydana gelebilecek can ve mal kaybı çok yüksek olabilir.

6. Deprem

Deprem

Eksenleri bile kaydıracak güçte gerçekleşen mega depremler herkesin içten içe korktuğu ve gerçekleşme olasılığı hayli yüksek olan bir gerçek. Uzmanlara göre yaşanabilecek tehlikeli boyutlardaki bir deprem, günümüz ekonomi dengelerini alt üst edebilir. Yaşanabilecek kayıplar gerçekten sayılamayacak kadar fazla olabilir.

5. Hipernova

Hipernova

Hepimiz Supernova'yı duymuşuzdur. Peki Hipernova nedir? Hipernova'lar enerjisi biten yıldızların oldukça büyük ve şiddetli bir biçimde patlamasıdır. Supernova'lardan farkı iste çok daha büyük bir şiddetle gerçekleşmeleridir. Patlama tehlikeli miktarlarda gamma ışını saçar ve bu ışınların dünya'ya çarpması insanlık için çok tehlikeli olabilir.

4. Gök Cisimleri

Gök Cisimleri

Öyle gök cisimleri var ki, eğer dünya'mıza çarparsa hayatı yok edebilir. Örneğin 1801 yılında keşfedilen ve bilinen en büyük astereoid olan Ceres 933 km çapındadır. 933 km çok uçuk bir rakam olsa da, bilim insanlarına göre bir eyalet büyüklüğündeki gök cisminin Dünya'ya çarpması çok büyük bir felaketle sonuçlanır.

3. Süper-volkan

Süper-volkan

Super-volkan patlamalarını sıradan volkan patlamalarından ayıran fark, bu tarz yanardağların altındaki magma haznelerinin normalde olanlardan kat kat daha fazla olmasıdır. Bu patlamanın sonuçlarını yalnızca elde edilen veriler ışığında tahmin edebiliyoruz, çünkü bugüne kadar herhangi bir süper-volkan patlaması kayıt altına alınmamıştır. Peki eğer patlama yaşanırsa ne olur? Depremler ve büyük çaplı tsunamiler, iklim değişiklikleri, volkanik kış denilen olay... Kısaca patlamanın büyüklüğüne göre tüm canlı hayatı yok olabilir.

2. Cumbre Vieja

Cumbre Vieja

İspanya'da bulunan ünlü tatil adası La Palma'daki Cumbre Vieja yanardağının patlaması büyük bir endişe ve tedirginlikle bekleniyor. Çünkü uzmanlara göre eğer patlama yaşanırsa "Yaşlı Tepe" anlamına gelen Cumbre Vieja'nın yarısı, yani yaklaşık 500 km küplük bir kaya kitlesi okyanusa düşecek ve devasa boyutlarda bir tsunami meydana gelecek.

1. Küresel Isınma

Küresel Isınma

Belki de bu listede en çok duyduğumuz ama pek de ciddiye almadığımız felaket. Küresel ısınmanın nedenlerinden bahsetmeyeceğiz. Defalarca anlatılmasına, önlem alınması gerektiği söylenmesine rağmen küresel ısınmayı insanlık yeteri kadar ciddiye almıyor. Peki sonuçları ne? Sıcaklık artışları, kuraklık, iklim değişiklikleri, susuzluk, şiddetli kasırgalar, seller, kutuplardaki buz kütlelerinin erimesiyle kıyı kesimlerinin tamamen sular altında kalması ve yaşanabilecek alanların daralması. Belki devasa bir meteorun çarpması kadar hızlı ölmeyiz. Ancak bu daha kötü değil mi? Yavaş, çileli ve kaotik bir ölüm.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.