OFPOF

Bilgisayarın Çalışma Prensibi Hakkında Bilgiler

-
487
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Bilgisayarın Çalışma Prensibi Hakkında Bilgiler
0 izlenme
Ofpofer
-

Bilgisayar hayatımızın bir parçası haline geldi ve ayrılmaz oldu. Peki kullandığımız bilgisayar nasıl çalışır?

İlk olarak bileşenlerden başlayalım... Bilgisayarın bileşenlerini insan vücudundaki organlara benzetebiliriz, olmazsa olmaz.

Merkezi İşletim Sistemi (CPU)

Merkezi İşletim Sistemi (CPU)

İşlemci (CPU) bilgisayarın beynidir, bütün işler ondan sorulur diyebiliriz. İşlemci, tüm işlemleri denetleme ve sistemin çalışması için gerekli olan adımları uygulama görevine sahiptir. Yani örnek verecek olursak; en basit anlamda bir hesap makinasında 4+4 işlemini yaptığımız zaman sonucu görebilmemiz için gerekli işlemlerin yapıldığı birime diyebiliriz veya bilgisayarda bir klasöre tıkladığımız zaman içindeki bilgileri ekrana getiren ya da bir programı kurarken dosyaların gerekli şekilde bilgisayara yüklenmesini sağlayan aygıtlara diyebiliriz.

Hafıza

Hafıza

Bilgisayarın CPU ile iletişim kurma sürecinde, verilerin tutulduğu yerdir. Hafıza türleri; rastgele-erişim hafızası (RAM), salt-okunur hafıza (ROM), temel giriş/çıkış sistemi, önbellek, sanal bellek ve flash bellektir.

Anakart

Anakart

Bilgisayardaki bütün harici parçalar anakarta bağlıdır. Temel olarak, bütün bileşenlerin birbiriyle temas kurmasını sağlayan bir devreler bütünüdür.

Güç Kaynağı

Güç Kaynağı

Bilgisayara güç sağlayan transformatördür.

Hard Disk

Hard Disk

Yazılım programları ve dökümanlar gibi verilerin kalıcı olarak tutulduğu depolama birimidir. Katı birimler olarak da adlandırılırlar. Hard diskler, verilerin kaydedilmesi ve verilere erişim için birlikte çalışan birçok parçadan oluşurlar.

İşletim Sistemi

İşletim Sistemi

Bilgisayarda, kullanıcıya arayüz sağlayan görsel yönetim sistemleridir.

Entegre Elektronik Sürücü Kontrolleri (IDE)

Entegre Elektronik Sürücü Kontrolleri (IDE)

Bu bileşen, hard disk sürücü, floppy sürücü ve CD-ROM'dan sorumludur.

Ses Kartı

Ses Kartı

Ses dosyalarının kaydedeilmesi ve oynatılmasından sorumludur.

Grafik Kartı

Grafik Kartı

Bu bileşen, belli bir formatta gönderilen grafiklerin, bilgisayar monitörü ile uyumlu hale getirilerek gösterilmesini sağlar.

Portlar

Portlar

Klavye, yazıcı gibi bütün çevresel cihazlar bilgisayara portlar aracılığıyla bağlanır. Portlar, bu cihazların bilgisayar ile iletişimini sağlar.

Çevresel Birimler

Çevresel Birimler

Monitör, klavye, fare veya taşınabilir diğer aygıtlar çevresel birimler olarak adlandırılır. Bu cihazlar, kullanıcının bilgisayarda işlem yapabilmesi için aracılık yaparlar.

Ağ Aygıtları

Ağ Aygıtları

Bilgisayarın, iki veya daha fazla bilgisayardan oluşan diğer ağlar bağlanmasını sağlayan, çevirmeli modem, LAN kartı ve DSL modem gibi cihazlardır.

Bilgisayarların, internet gibi çoklu bilgisayarların olduğu ağlara bağlanabilmesi için gereklidir.

Hepsi Nasıl Bir Araya Gelerek Çalışıyor?

Hepsi Nasıl Bir Araya Gelerek Çalışıyor?

Kullanıcı bilgisayarın açma düğmesine bastıktan sonra, güç kaynağı sisteme güç vererek çalışmayı başlatır. Bilgisayar, işletim sistemini yüklemenin güvenli olup olmadığını kontrol etmek için bazı testler yapar. BIOS, tamam sinyalini gönderdikten sonra, işletim sistemi bir önyükleyici tarafından hafızaya yüklenir. Bu aşamadan sonra, işletim sistemi yüklemenin geri kalan kısmının kontrolünü alarak 6 farklı kategoriden oluşan gerekli öğeleri yükler: İşlemci, hafıza, aygıt, depolama, uygulama arayüzü ve kullanıcı arayüzü.

İşlemci yönetim birimi CPU'yu kontrol ederek kendisine gönderilen ilk işlemlerin yapılmasını sağlar. Bazı veri paketleri çok büyük olabilir, bu yüzden; işletim sistemi, işlemci ye göndermeden önce bu verileri daha küçük yönetilebilir parçalara ayırır. Hafıza yönetimi, RAM'e gönderilen ve alınan veriyi kontrol eden birimdir. Ayrıca, gereken sanal bellek ihtiyacını da hesaplar. Aygıt yönetimi, cihazların ve onlarla ilgili olan gerekli sürücülerin yüklenmesini sağlar. Depolama yönetimi ise, hard disk ile bağlantı kuarark yeni veriler için mevcut boş olanı hesaplar.

İşletim sistemi, yazılım programları ve bilgisayar arasındaki teması sağlayarak, işlemlerin yerine getirilmesi için kullanıcıya arayüz sağlayan bir yazılım gibi çalışır. Diğer işlemlerin yanında, kullanıcı arayüzü görevi oldukça basit kalır, ancak, kullanıcı ve bilgisayar arasındaki iletişimi sağlar. Bütün bunlar yüklendikten ve doğru olarak gerçekleştirildikten sonra, işletim sistemi; periyodik olarak kendi görevlerini göndererek bilgisayarın çalışır vaziyette kalmasını sağlar.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.