OFPOF

Beynimizin Yapısı Hakkında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

-
613
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Beynimizin Yapısı Hakkında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar
0 izlenme
Ofpofer
-

İnsan beyni harika bir yapıya sahiptir, tabi ki harika olduğu için de gizemli olabiliyor...

Beyin insanın hemen hemen bütün işlevsel kontrollerini düzenlemekte görevlidir. Peki beyin hakkında neler deniyor ve doğrular nelerdir...

Beynimizin Sadece %10’unu Kullanırız

Beynimizin Sadece %10’unu Kullanırız

Muhtemelen bu bilgiyi hayatınızda birçok kez duymuşsunuzdur ancak bir bilginin popüler olması o bilginin doğru olduğu anlamına gelmiyor. İnsanlar bu şehir efsanesini anlatırken beynin ne kadar çok daha fazla şeyler yapabileceğini, insan zekasının ve fiziksel aktivitelerin arttırılabileceğini ve hatta telekinezinin mümkün olduğunu ima ediyorlar. Şöyle düşünün; eğer beynimizin sadece %10’uyla bunları yapabiliyorsak eğer %90’ını kullansaydık neler yapabilirdik? Sonuç şu ki eğer beynizimin sadece %10’unu kullanıyor olsaydık insanlar beyin hasarı gördüklerinde sonuç çok daha hafif olurdu, beynimizin sadece %10’luk kısmı için endişeleniyor olurduk. Gerçekte ise beyinde oluşan en ufak bir hasar bile hem fonksiyon hem bilgi açısından çok ağır bir şekilde sonuçlanmaktadır. Ayrıca beyin aktivitelerini gösteren teknolojiler de beynimizin tümünü, uykuda bile, kullandığımızı göstermektedir.

Beyin Hasarı Kalıcıdır

Beyin Hasarı Kalıcıdır

Beyin narin bir yapıya sahip bu yüzden darbe, felç ya da hastalık gibi nedenlerden dolayı kolaylıkla hasar görebiliyor. Bu hasarlar hafif bozulmalardan tamamen işlevini kaybetmeye kadar değişen çeşitliktedir. Beyin hasarları tahrip edici olabilir ama her zaman kalıcı mıdır? İnsanlar sıklıkla beyin hasarlarını bir “son” olarak görse de hasarı alan kişinin iyileşip iyileşmemesi hasarın şiddeti ve konumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Örneğin, bir futbol maçında kafaya alınan bir darbe beyin sarsıntısına yok açabilir. Bu çok ciddi de olabileceği gibi çoğu insan bunu zamanla atlatmayı başarır. Buna rağmen beyne inen bir inme korkunç bir şekilde sonuçlanıp kalıcı olabilir. Şunu da bilmeliyiz ki beyin kayda değer bir esnekliğe sahiptir. Felç gibi çok ciddi bir durumda bile beyin kendini zaman içinde onarıp yeni bağlantılar oluşturabilir.

İnsanlar ya “Sağ Beyinlidir” ya da “Sol Beyinlidir”

İnsanlar ya “Sağ Beyinlidir” ya da “Sol Beyinlidir”

Daha önce kendini sağ beyinli ya da sol beyinli olarak tanımlayan birini duydunuz mu? Bu, insanların sol beyinli ya da sağ beyinli olduğunu iddia eden bir fikirden gelmektedir. Bu fikre göre “sağ beyinli” insanlar daha yaratıcı ve daha canlı olurken “sol beyinli” insanlar daha analitik ve daha mantıklı olmaktalar. Uzmanlar beyindeki bölgelerin ayrı işlevleri olduğunu kabul etse de (örneğin bazı görevler ve düşünmenin beynin belirli bir bölümüyle alakası olması) hiç kimse tamamen sağ beyinli ya da sol beyinli değildir. Gerçekte ise beynimizin her tarafını, o görev beynin belirli bir tarafında yoğunlaşmışsa bile, kullanırız.

İnsanlar Doğadaki En Büyük Beyne Sahiptir

İnsanlar Doğadaki En Büyük Beyne Sahiptir

İnsan beyni vücut boyutuna oranla oldukça büyüktür. Ancak yaygın kanının aksine insanlar doğadaki en büyük beyne sahip değildir. Peki ne kadar büyüktür insan beyni? Diğer canlılara oranla boyutu ne kadardır? Ortalama yetişkin bir insanın beyni yaklaşık 1,5 kilogram ağırlığında ve 15 santimetre uzunluğundadır. dünya’daki en büyük beyne sahip olan canlı ise 9 kilogramlık beyni ile ispermeçet balinasıdır. Diğer bir büyük beyinli hayvan ise yaklaşık 6 kilogramlık beyni ile fillerdir.

Beyin Hücreleri Öldüğünde Tekrar Üretilemez

Beyin Hücreleri Öldüğünde Tekrar Üretilemez

Geneleksel bilim yetişkin insanlar çok fazla beyin hücresine sahip olduğunu ve yenilerini oluşturamadığını uzun bir süre iddia etti. Peki beyin hücrelerimiz öldüğünde gerçekten yeniden üretilemez mi? Geçtiğimiz yıllarda uzmanlar insan beyninin yaşlılıkta bile yeni hücreler ürettiğini keşfetti. Yeni beyin hücrelerinin üretildiği bu işleme nörogenez denilmekte ve bilim adamları bu işlemin beynin hipokampus denilen önemli bölgesinde üretildiğini bildirdi.

Alkol Kullanmak Beyin Hücrelerini Öldürür

Alkol Kullanmak Beyin Hücrelerini Öldürür

Çok sık ya da çok fazla içki içtiğinizde insanlar sizi bu konuda uyarmış olabilir. İnsanların beyin hücrelerini yenileme kapasitelerinin olduğunu öğrenmiştik, peki ya alkol tüketmek gerçekten beyin hücrelerimize zarar verir mi? Aşırı ya da kronik alkol kullanımı çok ciddi sonuçlara yol açarken uzmanlar alkol tüketmenin beyin nöronlarına zarar verebileceğini düşünmüyorlar. Hatta araştırmalar gösteriyor ki ne kadar içki içerseniz için bu nöronlarınızı öldürmez.

İnsan Beyninde 100 Milyar Nöron Vardır

İnsan Beyninde 100 Milyar Nöron Vardır

Eğer herhangi bir psikoloji ya da nörobilim kitabına göz attıysanız insan beyninin 100 milyarı aşın nörona sahip olduğunu okumuş olabilirsiniz. Peki bu ne kadar doğru? Beynimizde kaç tane nöron var? Bu “100 milyar” tahmini o kadar tekrar edilir oldu ki hiç kimse doğru sayının varlığından haberdar bile değil. 2009’da bir bilim adamı beynimizde aslında kaç tane nöron olduğunu saymaya karar verdi ve bu sayının pek de doğru olmadığı anlaşıldı. Bu araştırmaya göre insan beyni yaklaşık 85 milyar nöron içermekte. Önceden tahmin edilen sayı her ne kadar daha yüksek olsa da 85 milyar da hiç azımsanacak bir miktar değil.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.