OFPOF

8 Madde ile: İyi Bir Bilim İnsanı Olmak İçin Hangi Özellikler Gerekli?

-
1.4b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
8 Madde ile: İyi Bir Bilim İnsanı Olmak İçin Hangi Özellikler Gerekli?
0 izlenme
Ofpofer
-

Bu özel meslek grubunun bir üyesi olmak istiyorsak, onların genel özeliklerini bilmeliyiz...

Kabul etmeliyiz ki bilim insanları, herkes tarafından saygı duyulması gereken insan topluluğudur. Çünkü onlar kendilerine verilmiş olan akılla, içinde yaşadığı evreni farklı bir sürü alanda inceleme, araştırma yaparak anlamaya, çözümler bulmaya ve bizlere de anlatmaya çalışmaktadırlar. Peki onlar, zorlu ama bizce bir o kadar da zevkli bu meslek için hangi özelliklere sahipler?

1. En büyük özellik: "Meraklı olmak"

En büyük özellik: "Meraklı olmak"

bilim demek merak etmek demektir. Bir sürü ünlü, çeşitli ödüller almış bilim insanının hayatlarına baktığımızda çoğunun hayatı değişik deneyler, farklı araştırmalar yaparak geçmiştir. Bunlardan biri de Thomas Edison'dır. Edison henüz 5 yaşındayken, kümese girip bir yumurtanın üzerinde saatlerce oturup beklemiştir. Bunu yapmaya iten şey ise tavukların vücut sıcaklığı ile insanların vücut sıcaklığı arasında ne kadar fark olduğunu merak etmesidir.

2. Evrene bakış açıları farklıdır

Evrene bakış açıları farklıdır

Meraklarından dolayı evrene bakış açıları istemsizce diğer insanlara göre farklılaşır. Mesela onlar suyun kaynamasını izlerken, neden kaynamanın yüzeyden başladığını merak ederler. Ya da neden bazı çiçekler dokunulduğunda kapanır, ya da farklı yöne eğilir? Gökyüzünde nasıl bu kadar çok yıldız var? Bu ve bunlar gibi milyonlarca soru, güne ilk başladıkları dakikadan itibaren akıllarında dönmeye başlar. 

Galerinin devamı için "Sonraki »" tuşuna tıklayınız.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.