OFPOF

8 Madde ile: İyi Bir Bilim İnsanı Olmak İçin Hangi Özellikler Gerekli?

-
1.4b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
8 Madde ile: İyi Bir Bilim İnsanı Olmak İçin Hangi Özellikler Gerekli?
0 izlenme
Ofpofer
-

Bu özel meslek grubunun bir üyesi olmak istiyorsak, onların genel özeliklerini bilmeliyiz...

Kabul etmeliyiz ki bilim insanları, herkes tarafından saygı duyulması gereken insan topluluğudur. Çünkü onlar kendilerine verilmiş olan akılla, içinde yaşadığı evreni farklı bir sürü alanda inceleme, araştırma yaparak anlamaya, çözümler bulmaya ve bizlere de anlatmaya çalışmaktadırlar. Peki onlar, zorlu ama bizce bir o kadar da zevkli bu meslek için hangi özelliklere sahipler?

1. En büyük özellik: "Meraklı olmak"

En büyük özellik: "Meraklı olmak"

bilim demek merak etmek demektir. Bir sürü ünlü, çeşitli ödüller almış bilim insanının hayatlarına baktığımızda çoğunun hayatı değişik deneyler, farklı araştırmalar yaparak geçmiştir. Bunlardan biri de Thomas Edison'dır. Edison henüz 5 yaşındayken, kümese girip bir yumurtanın üzerinde saatlerce oturup beklemiştir. Bunu yapmaya iten şey ise tavukların vücut sıcaklığı ile insanların vücut sıcaklığı arasında ne kadar fark olduğunu merak etmesidir.

2. Evrene bakış açıları farklıdır

Evrene bakış açıları farklıdır

Meraklarından dolayı evrene bakış açıları istemsizce diğer insanlara göre farklılaşır. Mesela onlar suyun kaynamasını izlerken, neden kaynamanın yüzeyden başladığını merak ederler. Ya da neden bazı çiçekler dokunulduğunda kapanır, ya da farklı yöne eğilir? Gökyüzünde nasıl bu kadar çok yıldız var? Bu ve bunlar gibi milyonlarca soru, güne ilk başladıkları dakikadan itibaren akıllarında dönmeye başlar. 

3. Disiplinli olmak onlar için vazgeçilmezdir

Disiplinli olmak onlar için vazgeçilmezdir

bilim ciddi bir alandır. Evrenle başbaşa kalınan, aslında evrenle kurulan bir sohbettir. Bu da ciddi bir çalışma prensibine sahip olmayı gerektirir. Çünkü bilimin tek muhattabı olan evren, fazlasıyla karmaşık ve zorlayıcıdır. Dolayısıyla, evrenin özelliklerini, içeriğini anlamaya çalışan bilim insanları hayatlarını disiplin üzerine kurmuştur.

4. Yeniliklere açıktırlar

Yeniliklere açıktırlar

bilim, olasılıklar dünyasıdır. Yıllarca kabul edilmiş, üzerinde düşünülerek yeni fikirler üretilmiş teoriler bile bir gün tamamen çürütülebilir. Bilim insanları bu yeni buluşu değerlendirip, sorgulayıp eğer mantık çerçevesine oturtabiliyorlarsa benimseyip, bilime yine katkı sağlamak için çalışmalara devam ederler. Değişimlere açıktırlar.

5. Pes etmezler!

Pes etmezler!

bilim, oldukça küçük parçaları olan koca bir yapbozdur. Bilim insanları bu parçaları birleştirirken, kafalarını karıştıran, yoran, birbirinin neredeyse aynı parçaların arasındaki o küçük farklılığı bulmaya ve doğru parçayı doğru yere yerleştirmeye çalışırken, sonuna kadar mücadele ederler. 

6. Onlar için para değil, bilgi önemlidir

Onlar için para değil, bilgi önemlidir

Elbette para insani temel ihtiyaçlarımızı karşılamak için gereklidir. Fakat paraya olması gerekenden daha fazla anlam yüklemek ve para kazanmak için yaşamak bilim insanlarına göre bir şey değildir. Onlar hayatlarını öğrenmeye, evreni anlamaya adamışlardır. Para amaç değil araçtır.

7. Paylaşımcıdırlar

Paylaşımcıdırlar

bilim her şeyin başında kümülatif yani birikerek ilerleyen bir alandır. Her bilim insanı bulduğu buluşla ya da ortaya koyduğu fikirle bir sonraki kuşaktan bir bilim insanının gelecekteki buluşuna katkı sağlayabilir. Ortak amaç bilimin etki alanını genişletmek, bilgi adına yeni kapılar açmaktır. Bu yolda da paylaşımcı olmaları, bilim açısından son derece önemlidir.

8. Fedakardırlar

Fedakardırlar

bilim evrenseldir ve tüm insanlık içindir. Bilim insanları da insanlık için işleyen bu kocaman ekibin bir parçası olarak hayatından fedakarlık eder. Zamanından fedakarlık eder, gerekirse uykusundan ama emeği ile tüm insanlığın yükünü omuzlarında taşıyarak, her yeni gün bilime katkı sağlamak için çabalar. Bilimdeki her yeni adım yüzlerce, binlerce fedakar insanın emeği ile oluşur.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.