OFPOF

"Sabahları Nasıl Daha Kolay Uyanırım?" Sorunuza Cevap Olacak ve Uyku Kalitenizin Artmasını Sağlayacak 8 Önemli Bilgi

-
2.6b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
"Sabahları Nasıl Daha Kolay Uyanırım?" Sorunuza Cevap Olacak ve Uyku Kalitenizin Artmasını Sağlayacak 8 Önemli Bilgi
0 izlenme
-

Uyku hepimiz için büyük önem taşır ve bazı sabahlar hiç uyanmak istemeyiz. Gelin bakalım uyku kalitemizi nasıl arttırıp sabah daha kolay uyanırız?

8. Günlük uyku saati

Günlük uyku saati

Uyku insanlar için biyolojik bir döngüdür. Her gece farklı saatte yatarsak, bu döngüyü kırarız ve günlük hayatımızda uykulu ve yorgun hissedebiliriz. Her gece aynı saatte yatmayı alışkanlık etmemiz lazım. Bu şekilde belli bir ritme alışıp sabahları daha kolay uyanırız.

7. Hafta sonları geç uyanmamak

Hafta sonları geç uyanmamak

Hafta içi 5-6 saat uyuyorsanız ve hafta sonları yatakta geçirdiğiniz süre iki kat daha uzunsa, vücudunuzun biyolojik ritmini bozuyorsunuz demektir. Bunun sonucu hafta içi sabahları daha zor uyanırsınız. Uyku bozukluğuna ek olarak bazı sağlık sorunları da oluşabilir; mesela obezite, diyabet riski artar. Bunu önlemek için uyanma sürenizi bir saatten fazla değiştirmemeye çalışın.

6. Erteleme düğmesine basmamak

Erteleme düğmesine basmamak

Çalar saatinizden 15 dakika daha ertelemeye kurmak uyanmanız için adeta başlıca bir engeldir. Tekrar kapatıp derin bir uykuya dalabilirsiniz ve uyandıktan sonra yorgun hissedebilirsiniz. Alarmınızı kesinlikle kalkmanız gereken zamana ayarlamak ve iradenizi konuşturmak için en iyisidir.

5. Az ışıklı ortam

Az ışıklı ortam

Ortamda çok ışık olursa , vücudunuz uykuyu oluşturan melatonin hormonunun üretimini azaltır ve uyku bozukluklarına neden olabilir. Bu etki hem doğal hem de suni ışık için geçerlidir; örneğin parlak bir TV düğmesi veya cep telefonunuzun ışık sinyali gibi. Bu nedenle yatak odanızdaki tüm elektronikleri tamamen kapatmanız her zaman daha iyi olacaktır.

4. Kahvaltı yapmak

Kahvaltı yapmak

Kahvaltı, bir sonraki uykuya kadar biyolojik saatinizin başlatmasına yardımcı olur. Uyanma ve kahvaltı arasında çok fazla zaman geçerse, vücudunuz stres hormonu olan kortizol seviyesini yükseltir. Bu durum gün içinde mutsuz hissetmenize neden olur ve akşamları da dolayısı ile uyku kalitenizi azaltır. Az uyku kalitesi demek geç uyanmak demektir, bundan dolayı kahvaltı çok önemlidir.

3. Yatmadan önce nişastalı ve tatlı yiyecekler yemek

Yatmadan önce nişastalı ve tatlı yiyecekler yemek

Yatmadan önce yemek yemek sadece vücudunuz için değil, aynı zamanda uykunuz için de zararlıdır. Daha kaliteli bir uyku ve daha kolay uyanmak için bu yiyeceklerden vazgeçin.

2. Dağınık bir yatak odası

Dağınık bir yatak odası

Araştırmacılar, dağınık bir yatak odasının, gün boyunca bitirmediğiniz görevlerinizin bir hatırlatması olduğunu iddia ediyor. Buna karşılık, düzenli bir oda ve rahat bir yatak uyumanızı teşvik eder. İyi bir uyku çekmek için, yatak odasını düzenli tutun ve dağınık olmayın.

1. Yatmadan hemen önce sıcak bir duş alın

Yatmadan hemen önce sıcak bir duş alın

Sıcak bir duş rahatlamanıza ve uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır ve bu sayede uyku kaliteniz artacak ve sabahları daha kolayca uyanabileceksiniz.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.