OFPOF

Yeraltı Edebiyatından Okunması Gereken 7 Kitap

-
1.8b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Yeraltı Edebiyatından Okunması Gereken 7 Kitap
981 izlenme
Ofpofer
-

Ürkütücü bir isim gibi gelse de aslında içimizde her zaman var olan duygu ve düşüncelerin sayfalara dökülmüş halini görmek isteyenler?

Tarihsel olaral bakacak olursak 19 ila 20. yy'da ortaya çıkmaya başlamış bir edebiyat akımıdır. İsminden de anlaşılacağı üzere klasik edebiyattan kopma uğraşı içindeki bazi yazarlar tarafından; cinsellik, alkolizm, sadizm tarzı konular ön plana çıkarılarak insanın derinlerindeki içgüdülerin tekrar canlanmasını sağlamıştır. Yeraltı edebiyatı sayesinde Charles Bukowski'yi tanıma fırsatı bulduk denilebilir. Çünkü Bukowski bazı kitaplarında "Henry Chinaski" takmaadını kullanmıştır. Özellikle Fight Club (Dövüş Kulübü) kitabının sinemaya uyarlanmasıylar popülerliğini iyice arttırmış ve hızla arttırmaktadır.

         Türkiye'de ise yeteri kadar gelişememiştir. Nadiren birkaç yazar dışında iyi sayılabilecek eserler birakan pek kimse olmamıştır. türk yazarlara en popüler örnek olarak da Hakan Günday verilebilir.

1. TIKANMA - Chuck PALAHNIUK

TIKANMA - Chuck PALAHNIUK

Roman, "Eğer bu kitabı okumaya niyetliyseniz vazgeçin. Kendinizi kurtarın. Televizyonda mutlaka daha iyi bir şeyler vardır. Burada anlattığım şeyler önce sizi kızdıracak. Sonra her şey daha da kötü olacak." gibi bir uyarıyla başlıyor. Aile içi sevgi ve didişme, seks, amerikan rüyasının arka sokarlarını konu alan bir kitap. Kitabın başında yazar, kitap adının hakkını veriyor ve içsel bir tıkanma yaşamamıza sebep oluyor. Ama okudukça içine çeken ve düşündürmeyi başarabilen bir kitap.  

2. YOLDA - Jack KEROUAC

YOLDA - Jack KEROUAC

üİlk olarak 1957'de basılan bu kitap yazarın 3-4 yıllık otostop maceralarını konu alıyor. söylenenlere göre yazar, yolculukları esnasında tuttuğu notları bir araya getirerek 3 haftada 38 metrelik rulonun üzerine daktilo ile tüm ayrıntıları ele alarak yazmış bu kitabı. paragraf ve herhangi bir imla kuralı kullanmadan yazılması da ilgi çeken başka bir nokta. Maceraperest insanların kesinlikle okuması gereken bir kitap. Kitabı bitirdiğinizde yola çıkmaya daha da hevesleneceğinizden eminim.

3. BEYAZ ZENCİLER - Ingvar AMBJÖRNSEN

BEYAZ ZENCİLER - Ingvar AMBJÖRNSEN

Beyaz Zenciler uyku tulumları, sırt çantaları ve bira kasalarıyla Çingene hayatı yaşayan dumancılar, beyazcılar, asitçilerdir... Beyaz Zenciler şairdir, çılgındır, düş kurmayı ve küfretmeyi severler: Onları en iyi polisler tanır!.. Beyaz Zenciler, mahkum edildiğimiz rezil, yoz televizyon dizilerine benzeyen hayatlardan; eğitim, kariyer, başarı ve benzeri cüce düşüncelerden nefret ederler... Beyaz Zenciler sevgi edebiyatı yapmazlar, severler: Bütün enerjilerini kendilerini garantiye almak için harcayanların hiçbir zaman anlayamayacağı kadar çok severler... Beyaz Zenciler gerçekten "düzen karşıtı"dırlar, tüm ideallere ve ideolojilere karşı ihanet içindedirler. Onlar toplum dışına atılmamışlardır, orada, "imkansızın kıyısında öfkeli ve eğri bir hayat" yaşamayı seçmişlerdir..." diyor yazar. Beyaz Zenciler coşku dolu, hem derin bir hüzün anımsatabilen bir kitap. Okuduğunuzda Kendi içinizden birşey bulacağınız ve olaylara kendiniz yaşamışçasına sevinip-üzülebileceğiniz mükemmel bir roman. 

4. BETTY BLUE - Philippe DJIAN

BETTY BLUE - Philippe DJIAN

Yeraltı edebiyatında "aşk" da farklı şekilde ele alınır. Bu kitap bunu bize kanıtlıyor. Aşkı tüm yırtıcılığıyla ele alan bu kitapta anti-kahraman yani sıradan iki insanın arasındaki aşk anlatılıyor. Pembe hayaller kuran insanlara göre bir kitap değil kısacası. Okuduğunuzda aslında yaşanılan aşk kavramının içinin boşaltıldığını ve gün geçtikçe anlamsız bir şekilde içi boşaltılmış aşkı yaşamaya çalıştığımızı anlayacaksınız.

5. YENGEÇ DÖNENCESİ - Henry MILLER

YENGEÇ DÖNENCESİ - Henry MILLER

          "O günden bu yana her kaçığın Paris'te er ya da geç keşfettiği bir şeyi keşfettim: cehennem azabı çekecek olanlar kendilerine uygun cehennemi ısmarlayamıyordu."
          "Akıntıya kapılmış, dümensiz bir gemi. Anahtarı olmayan bir delik. Haz, hüzün, hezeyan. Zamanın çarkında, medeniyetin kokuşmuş sularında sürüklenen, çivisi çıkmış bir dünya burası. Birileri tüller, kadifeler içindeyken diğerleri balçıklara gömülmüş debelenmekte. Zaman geçip gidiyor. Ne dün var ne yarın."
        Yengeç Dönencesi, konu olarak seksi ön plana çıkarmış gibi gözükebilir, ama o kitabın da derinlerinde herkesin aradığı ama birkaç kşinin bulabildiği bazı felsefik cevaplar yatıyor. Bir kısmınız okuduğunuzda sıkılacaktır; bir kısmınız da tek nefeste bitirecek ve sonrasında bir süre başka kitap okuyamayacak.
         Ayrıca aynı yazarın Oğlak Dönencesi adındaki kitabı da okunduğunda iki kitap arasındaki benzerlik ve çelişkiler kitabın konularını daha iyi anlamanızı sağlayabilir.

6. VAHŞİ OĞLANLAR - William S. Borroughs

VAHŞİ OĞLANLAR - William S. Borroughs

Vahşi Oğlanlar eseri, dünyanın şiddetine alaylı bir edebi şiddetle karşılık veren bir kitap. Yazar kalemini çok iyi bir şekilde kullanmış ve pek kimsenin başaramayacağı eleştirel, alaycı ve çoğu kişinin müstehcen damgası vurduğu bir kitap çıkarmış ortaya. 

7. FIGHT CLUB (DÖVÜŞ KULÜBÜ) - Chuck PALAHNIUK

FIGHT CLUB (DÖVÜŞ KULÜBÜ) - Chuck PALAHNIUK

Çoğu kişinin sadece film olarak bildiği bu kitap yeraltı edebiyatında aslında olağanüstü bir konuya sahip değil. Ama  klasik edebiyatla büyüyen nesiller için varlığına inanılamayacak derecede ütopik ve distopik bir kitap. İnsanda varolan mücadele etmek "dövüşmek" içgüdüsü klasik edebiyatta neredeyse hiç işlenmeyen konulardan. Bu da o içgüdünün yok olmasına veya uzaklaşmasına sebep oldu. bazen sinirlendiğimizde duvara attığımız bir yumruk o içgüdünün son çırpınışlarıdır aslında. Dövüş Kulübünde ise herkes birbirini dövebilir ve dayak yiyebilir. Bu sayede kendilerini daha iyi hissetmelerine yol açan yeni şeyler keşfetmeye başlayan kahramanlarımız yavaş yavaş tüm düzene karşı koyan anarşist bir tutum içine girmeye başladılar. Olaylar örgüsü böyle devam ederken hiç tahmin edilemeyen sonuyla da kitap kendine hayran kazanmayı çok rahat başarıyor. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.