OFPOF

Türk Edebiyatı Tarihinin Mutlaka Okunması Gereken 20 Nefis Eseri

-
11.3b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Türk Edebiyatı Tarihinin Mutlaka Okunması Gereken 20 Nefis Eseri
8.530 izlenme
-

Okuyacak kitap arayanlar için nefis mi nefis Türk Edebiyatı'nın harika eserleri...

1. İnce Memed

İnce Memed

Yaşar Kemal’in baş yapıtı olarak değerlendirilen eser, Çukurova köylüsünün ağalığa karşı mücadelesini anlatır. 

2. Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Saatleri Ayarlama Enstitüsü

türk insanının Doğu ile Batı arasında bocalamasını irdeler.1961 yılında yayımlanmıştır.

3. Çalıkuşu

Çalıkuşu

Reşat Nuri Güntekin'in 1922 yılında yazdığı, 1908-1918 yılları arasını anlatan, ağırlıklı olarak Anadolu'da geçen ve arka planda Osmanlı'nın son yıllarını anlatan bir romandır. Kitabın son kısmı hariç, ki bu bölüm dışarıdan bir gözlemcinin anlattıklarıdır, romanın ana kahramanı Feride'nin hatıra defteri şeklinde yazılmıştır.

4. Kürk Mantolu Madonna

Kürk Mantolu Madonna

Romanın baş karakterleri Maria Puder ve Raif Efendi'dir. Raif Efendi içine kapanık, melankolik,sessiz ve dış dünyaya uyum sağlayamamış bir karakterdir. Hayatı boyunca birçok şeye boyun eğmiş, haksızlığa uğradığında bile buna karşı koyamamıştır. Sevmediği bir kadınla evlenmiştir, bir ailesi vardır. Kendi hayatına kendi yön verememiş, başkalarının istediği bir insan olarak hayatını sürdürmüştür. Hayatında gerçekten yaşadığını hissettiği sadece bir anısı olmuştur ve bunu günlüğüne aktarmıştır.
Roman 1943 yılında yayımlanmıştır.

5. Aşk-ı Memnu

Aşk-ı Memnu

Realist - naturalist bir romandır. 1900 yılında yayımlanmıştır. Yasak bir aşkı anlatır.

6. Mai ve Siyah

Mai ve Siyah

Yapıtta roman kahramanı Ahmed Cemil'in kişiliğinde Babıali'de basın hayatında yok olup giden sanatçılar anlatılmaktadır. 1897 yılında basılmıştır.

7. Tutunamayanlar

Tutunamayanlar

Oğuz Atay'ın ilk romanıdır. 1970 yılında TRT Roman Ödülünü kazanmıştır.
Selim Işık'ın intihar ettiğini öğrenen Turgut Özben, ihmal ettiğini düşündüğü arkadaşının geçmişinin izini sürmeye ve Selim'in tanıdığı insanlar aracılığıyla onu tanımaya çalışır. Her insana farklı bir yönünü gösteren Selim'in görüntüsü, Turgut'un bu insanlarla konuşması sonucu okuyucunun ve Turgut'un gözünde netlik kazanacaktır.

8. Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

Otobiyografik bir romandır. 1930 yılında basılmıştır.
Romanın kahramanı olan 15 yaşındaki genç, dizindeki kemik veremi hastalığı nedeniyle iki kere ameliyat geçirmiş fakat iyileşememiştir. Doktoru, ona tekrar ameliyat olmasını tavsiye eder ancak ameliyatın riski büyüktür, bacağını kaybetme tehlikesi vardır. 

9. Huzur

Huzur

1949 yılında basılmıştır. Romanda sevgilisi Nuran'a kavuşma - kavuşamama gelgitleri yaşayan, İkinci dünya Savaşı'nın her an patlayacak olması korkusuyla tetikte bekleyen, Cumhuriyet sonrası kültürü red ya da kabul ikilemleri yaşayan, sorunlu bir kuşağın temsilcisi olan Mümtaz; ana hatlarıyla varoluş sorununa çare arayan bir İstanbulludur.

10. Kuyucaklı Yusuf

Kuyucaklı Yusuf

Sabahattin Ali'nin 1937 yılında yayımlanan ilk romanıdır. Baş kahramanı olan Yusuf, türk edebiyatının en romantik karakterlerinden biri olarak kabul edilir.

11. Küçük Ağa

Küçük Ağa

Milli Mücadele dönemine merkezden değil, bir kasabadan bakan, o dönemin türk toplumunun yaşadığı zorluklara, acılara, ihanetlere değinen ve bütün bu zor şartlar altında kurtuluş mücadelesi veren Kuva-yi Milliye'yi konu edinen roman, Tarık Buğra'nın önemli yapıtlarından bir tanesidir. 

12. Sinekli Bakkal

Sinekli Bakkal

Halide Edib Adıvar'ın ünlü romanıdır. İlk olarak İngilizce The Clown and His Daughter, (Soytarı ile Kızı) adıyla 1935 yılında Londra'da yayımlanmıştır. Türkçe olarak ilk defa 1935 yılında Haber gazetesinde tefrika edildi. Daha sonra 1936 yılında kitap olarak basılmıştır.Birçok yabancı dile çevrilen roman, 1942'de CHP Roman Armağanı'nı kazanmıştır.                                                    II. Abdülhamid dönemi Osmanlı'sında geçen hikâyede, doğu-batı çekişmesi anlatılır.

13. Ateşten Gömlek

Ateşten Gömlek

türk edebiyatında Kurtuluş Savaşı üzerine yazılan ilk romandır.
İzmir'in işgali sırasında kocası ve çocuğu düşman tarafından öldürülen Ayşe, İstanbul’a akrabası Peyami’nin yanına gelir. İkisinin yanına Binbaşı İhsan da katılır ve Anadolu’ ya geçerler, amaçları Kuva-yi Milliye’ye hizmet etmektir.
 

14. Eylül

Eylül

türk Edebiyatı'nın ilk psikolojik romanıdır. Olaylardan çok kahramanların ruh halinden bahseden kitap, 1900 yılında Servet-i Fünun dergisinde yayımlanmaya başlamış, 1901 yılında ise kitap halinde basılmıştır.

15. Aylak Adam

Aylak Adam

Yusuf Atılgan'ın İlk romanıdır. Bir ismin bile çok görüldüğü C.’nin bir yıl boyunca başından geçen olayları anlatan kitap, dörde ayrılmış olup her bölümde farklı mevsimlerde C.nin yaşantısını ele almıştır. 

16. Devlet Ana

Devlet Ana

Osmanlı Devleti kurulmadan önceki Anadolu'nun görünümünü ve Anadolu insanının özlemlerini anlatırken onların güçlü güvenli adaletli bir devlete duyduğu ihtiyacı da açığa çıkarmaktadır. Kemal Tahir'in en önemli romanlarından kabul edilir.

17. Yaban

Yaban

Ahmet Celâl, bir paşa oğludur. Yedek subay olarak katıldığı 1. dünya Savaşı’nda bir kolunu kaybetmiştir. Daha otuz beş yaşına basmadan kendisi için her şeyin bittiğini hissetmektedir. İstanbul’a İngilizlerin girmesi üzerine oraya dönemez ve emireri Mehmet Ali’nin çağrısına uyarak onun Orta Anadolu’nun Porsuk Çayı kıyısındaki köyüne gidip yerleşir. Köylü için Ahmet Celâl bir “Yaban”dır.

18. Cezmi

Cezmi

Namık Kemal'in ilk romanıdır. türk Edebiyatı'nın ilk tarihi romanı olma özelliğini taşır. II. Selim döneminde İranlılarla yapılan savaşta yer alan vatansever asker Cezmi'nin başından geçenler anlatılmaktadır. 

19. Araba Sevdası

Araba Sevdası

türk Edebiyatı'nın ilk realist romanıdır.
Bir devlet memurunun oğlu olan Bihruz Bey yarım yamalak bir öğrenim görmüş, 23-24 yaşlarında bir gençtir. Babası ölünce, annesiyle kendisine 28.000 liralık bir servet kalır. YazlarıÇamlıca'da, kışları Süleymaniye'de oturur. Bütün merakı pek zarif arabasıyla gezinti yerlerinde dolaşıp kendini göstermek, herkesten daha şık giyinmek, Türkçe cümleler arasındaFransızca sözcükler kullanmaktır. Berber, garson, terzi ve kunduracılara, Fransızca konuşur. Çalışmakta olduğu işyerine ara sıra uğrar.

20. Fikrimin İnce Gülü

Fikrimin İnce Gülü

Almanya’da otomobil fabrikasında işçi olan ve 1975 yılında bir yaz günü arabasıyla Kapıkule’den Türkiye’ye giren Bayram’ın doğup büyüdüğü köy olan Ballıhisar’a gittiği 7 saatlik zaman dilinde yaşadıklarını hikâye eden romanda insanların yabancılaşması ve içe yolculuğu anlatılır. Bayram’ın serüveninin yanına 12 Mart Darbesi sonrası Türkiye'sinin resimleri okuyucuya sunulur. türk edebiyatının “ilk yol romanı” olarak kabul edilmektedir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.