OFPOF

Richard Dawkins'in Bilime Işık Tutan Yedi Harika Eseri

-
240
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Richard Dawkins'in Bilime Işık Tutan Yedi Harika Eseri
253 izlenme
Ofpofer
-

Richard Dawkins' evrimsel biyolog ve etologdur. Aynı zamanda yazar olan Richard Dawkins'in toplamda on üç kitabı bulunmaktadır.

Profesörün www.richarddawkins.net adresindeki internet sitesine 10 Eylül 2008 tarihinde Türkiye çıkışlı sunucularda yasak konulmuştur. Siteye Türkiye'den girildiğinde yalnızca “Mahkeme kararıyla erişim engellenmiştir” ifadesi görünmektedir. Ancak hangi mahkemenin hangi tarih ve sayılı kararı ile engellendiği belirtilmemektedir. Yasaklama üzerine, siteden yapılan açıklamaya göre Türkiye'den mahkeme başvurusu yapan kişinin Adnan Hoca olarak da bilinen, Harun Yahya mahlâsını kullanan Adnan Oktar olduğu belirtilmiştir.Şu anda site kullanımdadır. Richard Dawkins yazdığı kitaplar ve araştırmalı çok sayıda ödül almıştır. Bakalım bu kitaplar nelermiş.

1. Gen Bencildir (The Selfish Gene)

Gen Bencildir (The Selfish Gene)

Dawkins'in ilk romanı olan Gen Bencildir 1976 yılında yayınlanmıştır. Uzun zaman önce yazılmasına rağmen hala güncelliğini devam ettiren bu kitapta bencil davranış kuramları, bencilliğin genetik tanımı gibi konular herkesin anlayacağı sade bir dilde yazılmıştır. 

2. Kör Saatçi (The Blind Watchmaker)

Kör Saatçi (The Blind Watchmaker)

Bu kitabın İsmi 18. yüzyıl tanrı bilimci William Paley'in o dönemde çok bilinen bir kitabına referans olarak kullanılmıştır.Dawkins bize doğadaki tüm her şeyin bir anda ve önceden tasarlanmış bir şekilde ortaya çıktığı, gelişime kapalı, durağan bir modelin tersine her şeyin kerte kerte, adım adım, basitten karmaşığa doğru ilerlediği, sürekli gelişen, hareketli bir gelişme modeli sunuyor. Ona göre insanın evrimi tahayyül edememesinin en büyük nedeni beynimizin küçük niceliklerle çalışmak üzerine evrimleşmesi için işin içine milyonlarca yıllık süreçler girince affallayıp kalmasıdır. Bu kitap bir süre TÜBİTAK tarafından basılsada bir süre sonra basımı durdurulmuştur. 

Galerinin devamı için "Sonraki »" tuşuna tıklayınız.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.