OFPOF

Popüler Kültüre İnat Yayın Hayatına Devam Eden 8 Edebiyat Dergisi

-
1.3b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Popüler Kültüre İnat Yayın Hayatına Devam Eden 8 Edebiyat Dergisi
1.833 izlenme
-

Yıllardır edebiyatın taşıyıcılığını üstlenen, popüler kültüre inatla yayınlarına devam eden bazı edebiyat dergileri...

Günümüzde okuma alışkanlığı giderek düşmekte, edebiyattan her gün biraz uzaklaşılmaktadır. Yani kağıda olan temas git gide artmaktadır. Her ne kadar elektonik üzerine kurulmuş popüler bir kültür oluşmaya ve kağıt üzerinde yazılardan ziyade "hypertext" adı verilen gelişmiş yazı tiplerine verilen önem artmış olsa da edebiyatı önemseyen, edebiyat üzerine yazmayı ve okumayı seven birçok insan bulunmakta. Edebiyatı taşıyan araçlar arasında dergiler de bulunmaktadır. Dergiler yıllarca edebiyata hizmet vermiş, yeni akımları başlatıp kapatmış ve içlerinden nice kıymetli yazarlarımızı ve şairlerimizi çıkarmışlardır. Günümüzde dergilere olan ilgi azalmış olsa da bu kültürü sürdüren birçok edebiyat sevdalıları bulunmaktadır. Bu kişiler dergi işinde kazanç gözetmeden gerek maddi gerek manevi şekilde birçok sıkıntılar çekmeklerine rağmen yayından vazgeçmemişlerdir. Bir kısmı kapatılmış olsa da içlerinde pes etmeyenler hala yayın hayatlarına devam etmektelerdir. Biz de boş durmadık ve bu kültürün tanınması için bir içerik oluşturduk ve size sunuyoruz. Keyifli okumalar efendim. 

1. Apartman Dergi

Apartman Dergi

Yayın hayatına yeni atılmış henüz  2 aylık bir dergi. Kısa sürede kendini sosyal medyada sevdirmiş ve takipçileri günden güne artmakta. Türkiye'de 18 ilde satışa sunulmaktadır.

2. Ayı Dergi

Ayı Dergi

Şimdilik 4 sayısı bulunan dergi kendini sosyal medyada çok sevdirmiş ve yayına devam etmektedir. İlk 2 sayısı tamamen ücretsiz yayına başlamış hatta isteyenlere kargo ile gönderilmiştir. Dergi aynı zamanda engellilere desteği ile de bilinmektedir. Hatta derginin ilk sayısı görme engelliler için seslendirilmiştir. Yayın ekibi müthiş samimi olan dergi, her sayısında misafir yazarlar ve şairler almaktadır. Okurken dikkat edin gerçekten samimiler.

3. Bavul Dergi

Bavul Dergi

Türkiye'nin en başarılı edebiyat dergisi kabul edeceğimiz Bavul Dergi, her ay dev yazar ve şair kadrosuyla yayınlarını devam ettirmektedir. Genel yayın yönetmenliğini tecrübeli isim Önder Abay yapmakta olup, bu ay 9. sayısını yayınlamıştır. Neredeyse Türkiye'nin her yerinde dağıtımı mevcuttur.

4. Kafka Okur

Kafka Okur

Müthiş bir üne sahip olan Kafka Okur dergisinin tam 11 sayısı bulunmaktadır. Çok geniş bir kadroya sahip olan dergi, her türlü çizim, şiir, deneme, öykü gibi türlerdeki eserlerinizi gerçekten iyi olması kaydıyla kabul ediyorlar. 

5. Lemur Dergi

Lemur Dergi

Henüz 3 sayısı bulunan dergi sosyal medyada ilgi uyandırmıştır. Kapak çizimleri şık ve fazla renkli olmasından dolayı oldukça ilgi çekicidir. Nisan ayında ilk sayısını yayınlayan Lemur Dergisi, genç dergici ve yazar Arda Özgüven tarafından 10 Ocak 2016 tarihinde kurulmuştur. İnternet üzerinden tamamen ücretsiz yayın yapan ve geniş bir kadroya sahip olan aylık kültür – edebiyat dergisi Lemur’un, görme engelli takipçileri için hazırladığı sesli kütüphanesi ve fanzinlere destek vermek adına yayınladıkları "L Koltuk" fanzin köşesi bulunmaktadır. "

6. Plüton Dergi

Plüton Dergi

3 sayısı bulunan dergi, gönüllü temsilcileri aracılığıyla giderek birçok ilde raflarda yerini alıyor. Samimi bir ekibi olan dergi her türden eserleri kabul ediyor.

7. Pulbiber

Pulbiber

Dergi ruhunu canlandıran Pulbiber dergisi, bu ay 9. sayısını yayınladı. Usta yazar kadrosuna sahip dergi, birçok ünlü ismi de konuk ediyor. Dergi aynı zamanda ilginç kapak tasarımlarıyla da ilgi çekmektedir.

8. Seyyar Edebiyat

Seyyar Edebiyat

Bu ay 21. sayısını yayınlayan Seyyar Edebiyat dergisi listemizin en uzun yayında olan dergisi konumunda. İlk 10 sayısı internetten yayınlanan dergi, daha sonra eserleri kağıtla buluşturmaya karar verdi ve her türden eserleri kendi kadrosundaki yazarların ve çizerlerin yanında, misafir yazar-çizer olduğunuzu hissettirmeden, insanları yazmaya ve okumaya teşvik etmeye devam ediyor. Bu aydan itibaren iki ayda bir yayınlanacak olan dergi Türkiye'nin birçok yerinde raflarda Seyyar'larını bekliyor.

Paylaşmış olduğumuz dergilerin birçoğu gönüllülük esasıyla çıkmış dergilerdir. Kazanç gözetmeden insalara güzel şeyler okutturmaya hatta misafir şair, yazar ve çizerleri kabul ederek yazmaya, çizmeye, bir şeyler yapmaya da teşvik etmektedirler. Bu şekilde belki eski yazarlarımız şairlerimiz gibi aramızdan nice cevherler çıkabilir. Ayrıca bu dergi kültürü popüler kültüre de küçük çaplı bir direniş olup edebiyatın taşınmasında büyük rol oynamaktadırlar. Okuyana okutana keyifler olsun...


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.