OFPOF

Ölmeden Önce Okumanız Gereken 10 Manga

-
23.5b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Ölmeden Önce Okumanız Gereken 10 Manga
18.679 izlenme
Ofpofer
-

Japon çizgi roman kültürü olan mangalar son dönemde tüm dünyada popülerliğini hızla arttırıyor.

İlk olarak 1800'lü yıllarda ortaya çıkan mangalar o dönemde sadece Komedi tarzında çiziliyordu. Günümüzde ise spordan, bilimkurguya, dramdan, erotizme(ecchi) kadar her türlü konuda mangalar çizilmekte ve bir çok dergi ve gazetede günlük, haftalık yada aylık olarak yayınlanmaktadır.

İşte; kocaman gözleri, farklı saç stilleri ve bir o kadar acayip kıyafetleri ile mutlaka okumanız gereken mangalar.

1. Naruto

Naruto
1999 yılından beri yayınlanan manganın çizimlerini aynı zamanda senaryosunu yazan Kishimoto Masashi yapmaktadır.

Hikayesi : 9 kuyruklu şeytan tilki köye saldırdıktan sonra dönemin köy liderinin çabası sonucunda durdurulur fakat köy lideri hayatını kaybettiği sırada 9 kuyruklu şeytan tilki yeni doğan köy liderinin oğlu Naruto'ya mühürlenir. Ve Naruto'nun hikayesi böylelikle başlamış olur.

2. One Piece

One Piece
1997 yılından beri yayınlanan manganın çizerliğini yine senaryosunu yazan Oda Eiichiro  yapmaktadır.

Hikayesi : Sadece tek bir korsan dünyada ki tüm hazinelere sahip olmayı başarmıştır. Fakat her şeye sahip olan korsanımız bir gün yakalanıyor ve idam ediliyor. İdam edilmeden önceki son sözü ise; One Piece(hazineyi) dünyanın sonuna sakladım. Hepsi sizindir gidin ve onu alın. 

Ve bu sözler büyük korsanlar çağını açarak, kahramanımız Luffy'nin hikayesini başlatıyor.

3. Death Note

Death Note
2003-2006 yılları arasında yayınlanan manga günümüzde hala popülerliğini korumakta.  Senaryosunu Ohba Tsugumi ve Asami Yuuko'nun beraber yazdığı manganın çizimlerini Obata Takeshi yapmıştır.

Hikayesi : Şımarık ve maceraperest bir ölüm meleğinin yaptığı bir haylazlık sonucunda ölüm defterini dünyaya düşürmesi sonucunda gelişen olaylar, olaylar. (Hala okumayan var mı ki?)

4. Gintama

Gintama
2003 yılından beri yayın hayatına devam eden manga bölümlerinde ara ara Pokemon'dan One Piece kadar bir çok mangayada gönderme yapmayı ihmal etmiyor. Manganın yazarlığını ve çizerliğini Hideaki Sorachi yapmaktadır. 

bilim-kurgu, Komedi türünde ki bu manga; parodileriyle manga kültürüne yeni bir soluk katmıştır.

5. Shingeki no Kyojin (Attack on Titan)

Shingeki no Kyojin (Attack on Titan)
2009 yılından beri yayınlanmaya devam eden manganın yazarlığını ve çizerliğini Isayama Hajime yapmaktadır.

Hikayesi : Bir kaç yüzyıl önce insanların büyük bir kısmı Titanlar tarafından yok edilmiştir. Kalan küçük bir azınlık ise büyük duvarla ile çevrili şehirlerde yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktadır. Tabi ki bu duvarlar Titanlara ne kadar engel olabilirdi? İnsanları Titanlardan korumak için görevlendirilen askeri bir birliğin hikayesi bu mangada sizleri bekliyor.

6. The Breaker, The Breaker:New Waves

The Breaker, The Breaker:New Waves
2009 yılından beri yayınlanan ve 2 serisi bulunan manga yakın zamanda 3 serisiyle sevenlerinin karşısına çıkacak. Yazarlığını ve çizerliğini Park Jin-Hwan yapmaktadır.

Hikayesi : Chun Woo öğretmenlik mesleğinin yanında dövüş sanatları konusunda ustadır. Bir gün öğrencilerinden biri arkadaşları tarafından pata küte yediği dayak sonucunda hocasına bildiklerini ona anlatması için adeta yalvarır. Daha önce hiç kimse ile yeteneklerini paylaşmayan Chun Woo ilk başta bu isteği reddetmesine rağmen öğrencisinin ısrarına karşı koyamayarak bu isteği kabul eder. Ve olaylar patlak verir.

7. Magi; Labyrinth of Magic, Magi; Adventure of Sinbad

Magi; Labyrinth of Magic, Magi; Adventure of Sinbad
2009 yılından beri devam eden serinin yazar ve çizerliğini ilk seride Ohtaka Shinobu tek başına yaparken ikinci seride çizerlik görevini Ohtera Yoshifumi üstlenmiştir. 

Magi; Labyrinth of Magic'in hikayesi : 
Labirentler, cinler, gizemli eşyalar ve hayatta kalma mücadelesini içeren bu mangada karakterler aynı zamanda tüm gücü kendi ellerinde toplamanında mücadelesini vermektedir. 
Hatta hepimizin aşina olduğu Ali baba, Sinbad, Alaaddin gibi karakterlerde bu mangada yer almakta. 

Magi; Adventure of Sinbad : 
Bu manga aslında diğer seride de yer alan Sinbad karakterinin varoluş hikayesini daha yakından ele almaktadır.

8. Historys Strongest Disciple Kenichi

Historys Strongest Disciple Kenichi
2002 yılından bu yana devam eden manganın yazarlığını ve çizimlerini 
Matsuena Syun yapmaktadır.

Hikayesi : Aslında yazar olmak isteyen Kenichi'nin hoşlandığı kız uğruna girdiği dövüş sanatları dünyasında yaşadığı traji-komik olayları konu almaktadır. 

Bu mangayı ecchi türüne dahil edebiliriz.

9. Berserk

Berserk
Manga 1990 yılından beri devam etmektedir. Manganın çizimlerini aynı zamanda senaryosunuda yazan Kentarou Miura yapmaktadır.

Hikayesi : eski çağlarda geçen mistik savaşları konu alan bol kan, vahşet ve cinsellik içeren mangada intikamını almak için şeytani güçlere başvurur. 

Bu mangayıda ecchi türüne dahil edebiliriz.

10. Re:Monster

Re:Monster
Daha çok yeni sayılabilecek manga 2014 yılından beri yayın hayatına devam etmektedir. Manganın senaryosunu KANEKIRU Kogitsune yazarken çizimleri KOBAYAKAWA Haruyoshi'ye aittir.

Hikayesi : Ölüp goblin olarak doğan karakterimizin gelişimini konu alan MMO türüne aşina olanların rahatlıkla anlayabileceği manga orkları, goblinleri, elfleri ve insanları ele almaktadır.

11. Bonus 1: Captain Tsubasa

Bonus 1: Captain Tsubasa
Topun aldığı eğim, Tsubasa'nın yerden 5 metre yükseğe sıçraması, efsane goller, fizik kurallarını alt üst eden hareketler. O bir efsane; Kaptan Tsubasa

12. Bonus 2: Pokemon

Bonus 2: Pokemon
Ash : Seni seçtim Pikachu
Pikachu : Pika pika!

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.