OFPOF

Okuduğunuzda Gelecekle İlgili İçinizi Karartacak 7 Kitap

-
604
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Okuduğunuzda Gelecekle İlgili İçinizi Karartacak 7 Kitap
484 izlenme
-

Distopya romanlar; İnsanların yaşaması için mümkün olmayacak kadar kötü bir dünya anlatır.

Distopya, ütopya kelimesinin anti-tezi olarak kullanılır. "Olması mümkün olmayacak kadar kötü bir dünya" son zamanlarda dünya biraz iç karartıcı değil mi sizce de?

7. Açlık Oyunları

Açlık Oyunları

Distopya bir roman olarak yazılan ve kısa zamanda gençler arasında popüler olan bir kitap... İçindeki aşk işleri ve kanlı kavgalar popüler olmasına sebep olmuş gibi görünüyor. Çoğu distopya romanı gibi Açlık Oyunları'nın da seri olarak çekilmiş filmleri var.

6. Uyumsuz, Kuralsız, Yandaş

Uyumsuz, Kuralsız, Yandaş

Gençlerimizi isyana, kötülüğe sevkeder mi bilinmez ama gençler tarafından oldukça sevilmiş bir seri roman daha. Kitaba isim olarak sistem karşıtı sıfatlar seçilmiş olsa da içerik olarak gençleri öyle isyana falan sürükleyeceği söylenemez. Çünkü bu kitapta da aşk, ihtiras duyguları ve kadın karakterin atarlı hareketleri aksiyon dolu anların ve Distopik dünya betimlemelerinin zayıf kalmasına neden olmuş. Filmi de var.

5. Labirent

Labirent

Yıkılmış, yerle bir olmuş bir dünya ve yine umudumuz tertemiz gençler. Aksiyonu bol ve tabii ki tahmin edebileceğiniz gibi aşk içeren bir distopya. Distopyanın babası diyeceğimiz kitaplara karşın popüler kültürün istediğini veren bir başka seri roman.

4. Kitapların Tutuştuğu Sıcaklık Derecesi

Kitapların Tutuştuğu Sıcaklık Derecesi

"kitap okumak, düşünmeye sebep olur" basit ve düz mantığı ile insanların düşünmemesi için oluşturulmuş kitap yakma ekipleri bulunan bir dünya. Bazı ülkeler kitap yakmaya gerek kalmayacak kadar kötüye gidebilir gelecekte.

3. Hayvan Çiftliği

Hayvan Çiftliği

Siyasi eleştiri içeren ve ototiter bir rejimi anlatan, bol bol sansürlenmiş bir kitap. hayvanlar, çiftliği ele geçirip özgür olduklarını sanıyorlar. Ama yeni rejim daha otoriter...

2. Cesur Yeni Dünya

Cesur Yeni Dünya

"Cesareti, alt üst olmuş aile hayatından mı yoksa sınıfların insan genetiği ile oynayarak oluşmasından mı geliyor?" diye düşündüren roman. Bambaşka bir dünya görmek istiyorsanız, distopya romanların en iyilerinden.

1. 1984

1984

"İktidarlar gelecekte her yerde, her an halkı izleyebilecekler. Mahremiyet ve düşünce özgürlüğü kalmayacak" desem içiniz ürperir. Bu kitap böyle kötü bir dünyayı anlatmış. Ve bizce 1. sırayı hak ediyor.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.