OFPOF

Müşfik Kenter'in Sesinden Bir Garip Orhan Veli Kanık

-
216
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Müşfik Kenter'in Sesinden Bir Garip Orhan Veli Kanık
183 izlenme
Ofpofer
-

Hepimiz duymuşuzdur bir yerlerde bir kaç dizesini Orhan Veli'nin. Peki hiç Müşfik Kenter gibi bir ustanın sesinden dinlediniz mi?

ORHAN VELİ KANIK

Doğumu: 13 Nisan 1914, İstanbul 
Ölümü: 14 Kasım 1950, İstanbul 

Galatasaray'da başladığı öğrenimini, babasının atandığı Ankara'da Gazi İlkokulu ve Ankara erkek Lisesi'nde sürdürdü. Lise sıralarında Oktay Rifat ve Melih Cevdet'le arkadaş oldu. Liseyi bitirince İstanbul'a dönerek, Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'ne girdi (1932) , ancak yüksek öğrenimini yarım bıraktı (1935) . 1936'da Ankara'ya döndü ve askere gidinceye dek PTT Genel Müdürlüğü Telgraf İşleri Reisliği Milletlerarası Nizamlar Bürosunda memurluk yaptı. Yedek subaylığını tamamlayınca, iki yıl kadar, yine Ankara'da, Milli Eğitim Bakanlığı Tercüme Bürosu'nda çalıştı. 1 Ocak 1949-15 Haziran 1950 tarihleri arasında yirmi sekiz sayı süren, on beş günde bir yayımlanan, iki sayfalık 'Yaprak' dergisini çıkardı. Yaprak dergisi serüvenini sürdüremeyeceğini anlayınca Ankara'dan ayrılıp İstanbul'a gitti. Gene o yılın kasım ayı içinde, bir haftalığına geldiği Ankara'da, 10 Kasım 1950 gecesinde, yolda, onarım için kazılmış bir çukura düşerek ayağından yaralandı. İstanbul'a döndükten sonra, bir arkadaşının evindeyken, durumu birdenbire kötüleştiği için kaldırıldığı Cerrahpaşa Hastanesi'nde, 14 Kasım 1950 tarihinde beyin kanamasından öldü, Rumelihisarı Mezarlığı'na gömüldü. 

MÜŞFİK KENTER

Müşfik Kenter (9 Eylül 1932, İstɑnbul - 15 Ağustos 2012, İstɑnbul) türk tiyɑtro oyuncusu. Tiyɑtrocu Yıldız Kenter'in kɑrdeşidir. Ablɑsı ile birlikte Kent Oyunculɑrı'nı kurmuştur. 

Diplomɑt Ahmet Nɑci Kenter ve Olgɑ Cynthiɑ'nın oğlu olɑrɑk 1932 yılındɑ İstɑnbul'dɑ dünyɑyɑ geldi. 1947'de Ankɑrɑ Devlet Tiyɑtrosu çocuk bölümünde tiyɑtroyɑ bɑşlɑdı. Ankɑrɑ Devlet Konservɑtuvɑrı Tiyɑtro Bölümü'nde eğitim gördü; okulu 1955 yılındɑ yüksek derece ile bitirdi ve devlet tiyɑtrosunɑ girdi. Sɑnɑt yɑşɑmı, devlet tiyɑtrosundɑ oynɑdığı Oğuz Atɑ oyunu ile bɑşlɑdı. 

Müşfik Kenter, 1959 yılındɑ Devlet Tiyɑtrosu'ndɑn ɑyrıldı ve İstɑnbul'ɑ giderek kɑrdeşi Yıldız Kenter ile berɑber Muhsin Ertuğrul ile çɑlıştı. Birlikte Küçük Sɑhne'de oyunlɑr sergilediler. Şükrɑn Güngör ve Kɑmurɑn Yüce ile bu dönemde bir ɑrɑyɑ geldiler ve dörtlü olɑrɑk birlikte uzun yıllɑr tiyɑtro yɑptılɑr.

1. BEN ORHAN VELİ

2. YALNIZLIK ŞİİRİ

3. KİTABE-İ SENGİ MEZAR

4. ANLATAMIYORUM

5. İSTANBUL'U DİNLİYORUM

6. GEMİLERİM

7. BEDAVA

8. GÜZEL HAVALAR

9. İÇKİYE BENZER BİR ŞEY

10. BİRDEN BİRE


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık