OFPOF

Mimarlık Öğrencilerinin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

-
8.1b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Mimarlık Öğrencilerinin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar
1.774 izlenme
Ofpofer
-

Mimarlık öğrencilerinin kendilerini geliştirmesi ve farklı düşünme yetileri elde edebilmesi için mutlaka okunması gereken kitaplara beraberce bakalım.

Görünmez Kentler - Italo Calvino

Görünmez Kentler - Italo Calvino

"kitap bir alan; okur içine girmeli, dolanmalı, belki kendini kaybetmeli, ama belli bir noktada bir çıkış hatta birçok çıkış bulmalı. Kitap, dışarı çıkabilmek için bir yola koyulma olanağı."
Okur, kitabı eline aldığında, yazarın kentleri arasında dolanacağından, önüne altın harflerle sunulan olasılıkları yutacağından, sonunda okuduklarını kendi zihnindeki ideal kentlere ekleyeceğinden emin olmalı. Okur, kitabı, mümkünse, büyük bir caddenin kenarına dizilmiş kahve masalarından birine ilişerek, okumalı; göz önündeki gerçekle, göz önündeki kurguyu daha iyi görebilmek için...

Bedensiz Organlar - Slavoj Zizek

Bedensiz Organlar -  Slavoj Zizek

"Deleuze hakkındaki Lacancı bir kitap Bedensiz Organlar... Peki neden Deleuze? Son on yılda Deleuze çağdaş felsefenin merkezi referansı haline geldi: "Direnen çokluk", "göçebe öznellik", psikanalizin Anti-Oidipal eleştirisi ve benzeri kavramlar günümüz akademisinin geçer akçeleri oldu bunun yanında, Deleuze gittikçe artan bir biçimde günümüz küreselleşme karşıtı Solunun ve kapitalizme karşı direnişin kuramsal temelini atan filozof olarak iş görür hale geldi. Bedensiz Organlar burada "akıntıya karşı kürek çekiyor

Katı Olan Her Şey Buharlaşıyor - Marshall Berman

Katı Olan Her Şey Buharlaşıyor - Marshall Berman

19. yüzyılın modernizmlerini hatırlamak bizlere 21. yüzyılın modernizmini yaratacak görüş ve cesareti verebilir.

Mimarlık Öğrencileriyle Söyleşi - Le Corbusier

Mimarlık Öğrencileriyle Söyleşi - Le Corbusier

Mimarlık tarihinde 20. yüzyıla damgasını vuran büyük ustalardan mimar ve şehirci Le Corbusier, çok ilginç bir yazardı aynı zamanda. Bu kitap, bu çok önemli yaratıcı ve düşünürün heyecan verici dünyasının kapılarını türk okurlarına ilk kez açıyor.

Mutluluğun Mimarisi - Alain De Botton

Mutluluğun Mimarisi - Alain De Botton

Mutluluğun Mimarisi, Kuzey Avrupa mimarisinden Japon ve İslam mimarisine kadar dünyanın farklı yerlerinde ortaya çıkmış ve kabul görmüş mimari üslupları daha yakından tanımanızı, mimari ile felsefe, psikoloji politika gibi alanlar arasında daha önce hiç aklınıza gelmeyen bağlantılar kurmanızı sağlayacak. Bu kitabı okuduktan sonra evinizle, sokağınızla, en önemlisi de kendinizle ilgili düşünceleriniz tamamen değişecek. 

'Alain de Botton her kitabında olduğu gibi bu kitabında da bizi nasıl yaşadığımız, hayatımızda neleri değiştirebileceğimiz üzerine düşünmeye itiyor.' The Times

Sinan: Bir Düşsel Yaşam öyküsü - Abidin Dİno

Sinan: Bir Düşsel Yaşam öyküsü - Abidin Dİno

Tüm dünyada bir deha olarak kabul edilen ve eserleri hayranlık uyandıran Mimar Sinan'ın hayatı ve sanatı üzerine birçok kitap yazıldı bugüne kadar. Ülkemizin yetiştirdiği en önemli ressam ve kültür adamlarından Abidin Dino’nun kaleme aldığı “Sinan”, bunlar arasında önemli bir yer tutuyor. Kitap, aynı zamanda Dino’nun ressam olduğu kadar özgün bir yazar olduğunun da bir kanıtı. Abidin Dino'nun düşsel bir yaşamöyküsü niteliğindeki Sinan’ı, Anadolu topraklarında boy atmış ozanlara, mimarlara, âşıklara büyük ilgi duymuş, yazılarında onları anmış, resimlerinde onlardan devraldığı özü yansıtmış usta bir sanatçının, bir diğer ustaya selamı...Sinan'ın genişletilmiş bu ikinci baskısında, Abidin Dino’nun metin-dışı resimleri ve Sinan'ın, 1947-48'de Eser dergisinde yayımlanmış ilk iki bölümü kitaba eklendi. "Sinan Dosyası"nın, yayımlanan ilk metinlerle buluşması, Abidin Dino'nun yazarlık çabasını, ondaki kuyumculuğu göstermesi açısından da ilginç olacaktır.

Tenin Gözleri: Mimarlık ve Duyular - Junahi Pallasmaa

Tenin Gözleri: Mimarlık ve Duyular - Junahi Pallasmaa

“Tenin Gözleri: Mimarlık ve Duyular” adını taşıyan kitap, Finlandiya’nın önde gelen mimar ve mimarlık kuramcılarından Juhani Pallasmaa’nın imzasını taşıyor. İlk yayımlanışından bu yana bir mimarlık kuramı klasiğine dönüşen kitaba, Steven Holl’ün “İnce Buz” adını taşıyan önsözü eşlik ediyor.
Mimarlık esin verir, bağlanma yaratır, yaşamı berkitir. Peki, o halde kâğıt üzerinde ya da bilgisayar ekranında iyi görünen eskizler “ten”e büründüklerinde nasıl oluyor da bu kadar düş kırıcı olabiliyor?

Yaşanan Mimari - Steen Eiler Rasmussen

Yaşanan Mimari - Steen Eiler Rasmussen

Tüm sanata ilgi duyanlar ve mimarlar için ilgili temel kavramları ve bakış açılarını ele alan bir kılavuz…

Yaşanan Mimari adlı bu kitap yüzyıllar boyunca gerçekleştirilmiş mimari çalışmaları her okurun kolayca anlayabileceği bir dille anlatıyor; mimari tasarımları çay fincanlarından Palladio’nun villaları ve Pekin’deki Kış Sarayı’na kadar uzanan geniş bir yelpaze içinde inceliyor. Yaşanan Mimari mimari ve tasarım konularına ilgi duyan genel okur için temel bir başvuru ve kültür kaynağı oluşturacak, bu alanlarda profesyonel olarak çalışanlar için de taze bir bakış açısı getirecektir. Farklı tasarımıyla dikkat çeken gözden geçirilmiş yeni basım…


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.