OFPOF

Labirent: Ölümcül Kaçış

-
1.8b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Labirent: Ölümcül Kaçış
2.827 izlenme
Ofpofer
-

Dikkat "spoiler" içerir! Labirent: Ölümcül Kaçış filmi ile kitabını karşılaştırdık.

Bir kitap her zaman daha fazla şey anlatır. Bilmediğimiz birçok şeyi ortaya çıkarır. Ancak film öyle değildir. Genelde yönetmen tüm hikayeyi bir buçuk saatlik bir zaman dilimine sığdırmaya çalışır ve bunu yaparken bazı şeyleri değiştirir. Bu da filmden önce kitabı okuyanların hiç istemediği bir durum. 

Daha önce izlediğim Labirent: Ölümcül Kaçış filmini, kitabını bitirdikten sonra tekrar izlemeye karar verdim ve filmi izlerken yönetmenin birçok şeyi değiştirdiğini farkettim. Neredeyse tamamen filmin kitaptan bağımsız olduğunu düşünecektim. Bu yazıda kitap ile film arasında nasıl bariz farklılıklar var onu göreceğiz.

Labirent: Ölümcül Kaçış

Labirent: Ölümcül Kaçış

Labirent: Ölümcül Kaçış, James Dasher tarafından yazılmış kitap serisinin ilki. Kitap, bir labirentte tutsak bir grup gencin labirentten çıkmak için gösterdikleri mücadeleyi anlatır. Aynı kitaptan uyarlanan filmin başrolünde ise Dylan O'Brien var.

Labirentin Yapılışı

Labirentin Yapılışı

Filmde, Thomas'ın Yaratıcılar ile işbirliği yaptığından bahsedildi. Kitapta bundan daha fazlası var. Kitapta, Thomas'ın labirentin tasarlanmasına yardım ettiğinden bahsedildi.

Thomas (Edison)

Thomas (Edison)

Filmde anlatılmayan bir detay olarak, kitapta karakterlerin isimlerinin nereden geldiğine değinildi. Karakterlerin adları sadece takma ad. Mesela, Alby, Albert Einstein'dan, Newt ise Newton'dan türetilmiş. Thomas'ın adı ise Thomas Edison'dan gelmekte.

"Labirent bir kod"

"Labirent bir kod"

Filmde, Kayranlılar, öldürülen "Griever"ın içinden buldukları parçanın aslında anahtar olduğu öğreniyor. Kitapta ise labirentin hareket eden duvarlar belli bir düzen izleyerek bazı şekiller oluşturuyorlar. Bunun sonucunda ise bazı kelimeler ortaya çıkıyor.

Haritalar

Haritalar

Filmde, koşucuların labirentin haritasını çıkardıklarını ancak çıkışı bulamadıklarını izledik. Filmde gösterilen labirent maketi kitapta mevcut değil. Kitapta, koşucular tarafından çizilen haritalar var ve daha sonra bu haritaları kullanarak labirentin kodunu bulmaya çalışıyorlar.

Gri Gökyüzü

Gri Gökyüzü

Teresa geldiğinde son başlamıştı. Kitapta, son başladığında güneşin yok olduğundan gökyüzünün gri renge büründüğünden bahsedilirken bu durum filmde gün döngüsünün devam ettiği şekilde bize gösterildi. Kitaptaki Kayranlılar, bitkilerin ve hayvanların güneşsiz öleceğinden endişe duydular. Daha sonra hem kitapta hem filmde kapıların kapanmadığından bahsedildi.

Teresa

Teresa

Teresa, kitapta, Kayran'a ilk vardığında uzun bir süre komada kaldı ve sürekli seruma bağlıydı. Filmde ise Teresa baygın haldeydi ve çok kısa bir sürede ayağa kalktı.

Thomas ve Teresa

Thomas ve Teresa

Filmde olmayıp kitapta bahsedilen bir ayrıntı daha var. Thomas ve Teresa, zihin yoluyla birbirleriyle konuşabiliyorlar. Thomas bunun bir çip aracılığıyla olduğunu düşünüyor. Kitapta bu iletişim şekli birbirlerine haber vermede bayağı işe yarıyor.

Izdırap Verenler

Izdırap Verenler

Kitapta "Griever"lar Kayran'a ilk saldırdıklarında sadece bir kurban alıp gittiler. Filmde ise tüm gece boyunca öldürebildikleri kadar öldürmeye çalıştılar. Ayrıca filmde gördüğümüz Thomas'ın "Griever"ı öldürmesi kitapta mevcut değil.

Labirentte Bir Gece

Labirentte Bir Gece

Kitapta, Teresa, Newt ve birkaç Kayranlı kodları çözmekle uğraşırken, Thomas, Minho ve diğer koşucular labirente gidip yeni açılan bir yer var mı diye kontrole gittiler. Bu gidişlerinde labirentte bir gece geçirdiler. Filmde ise Thomas ve Minho, bıçaklar adını verdikleri yere kadar hararetli bir koşu yaptılar ve ardından Kayran'a geri döndüler.

Böyle durumlarla karşılaşıldığında genellikle kitap okuyucuları filmlerden pek memnun kalmıyor. Her zaman olduğu gibi yine söyleyelim: Kitaplar filmlerden daha fazla hikaye anlatır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.