OFPOF

Kitapların Esrarengiz Muhafızı: Kebikeç

-
304
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Kitapların Esrarengiz Muhafızı: Kebikeç
187 izlenme
Ofpofer
-

Kitapların ve eski el yazmalarının kadim koruyucusu, kitap kurtlarının şâhı Kebikeç ile tanışın.

Bizim için değerli olan eşyaları ya da insanları korumak için tılsımlar, dualar ve muskalar kullanırız. Bunlardan bir tanesi de kitapların efsane koruyucusu "Kebikeç" dir. Bir gün elinize eski bir el yazması geçebilir ve ilk sayfasında "Ya Hafız Ya Kebikeç" ifadesini görürseniz; kitapların koruyucusu Kebikeç'in tılsımıyla karşılaşmışsınız demektir. Şimdiye kadar gözünüzden kaçmış ise bundan sonra gözünüzün onu arayacağına eminiz.

1. Ya Kebikeç

Ya Kebikeç

Bu tılsım genelde kitapların ilk sayfasına yazılan "Ya Hafız Ya Kebikeç'' ibaresidir. Sadece "Kebikeç" ya da "Ya Kebikeç" şeklinde de yazılabilir. Böylece kitapları güvelerden ve kitap kurtlarından koruyabiliyorsunuz. Bu eskiden el yazmalarında kullanılan bir yöntemdi. İlk sayfasına yazılması gerektiğinin açıklamasını ilerleyen sayfalarda hoş bir rivayet ile açıklayacağız.

2. Kebikeç kimdir?

Kebikeç kimdir?

Rivayete göre Kebikeç, kitap kurtlarını şahı olan melek ya da cin olan bir varlıktır. Kebikeç, kitap kurtlarının şahı olduğu için onun adının yazıldığı kitaplara kurtlar zarar vermezdi. "Ey kurtçuk, bu kitap sana ait değildir. Başkasının malına zarar verme." ikazıdır. Bu melek ya da cinden korkan veya saygı duyan kitap kurtları o kitaba zarar vermezmiş.

3. Zehirli mürekkep

Zehirli mürekkep

Diğer bir inanışa göre kitapları böceklerden koruyan şeyin zehirli mürekkep olduğudur. "Ya Kebikeç" ifadesinin yazıldığı mürekkebe zehirli bitkiler karıştırıldığı için o kitabı böceklerin yemediğine inananlar da var. Bu bitkilerin düğün çiçeği, kurbağa otu ya da mastara çiçeği olduğu düşünülüyor.

4. Kebikeç'in anlamı

Kebikeç'in anlamı

Kebikeç, Süryanice'de "Tüm böcekerine hükmeden meleğin adı" olarak geçmektedir. Osmanlıca kaynaklarda ise "Sürüngen ve böceklere hükmeden cin ya da melek" olarak anlatılmıştır. 

5. Kebikeç, neden kitabın ilk sayfasına yazılmalı?

Kebikeç, neden kitabın ilk sayfasına yazılmalı?

Kebikeç ifadesinin kitabın ilk sayfasına yazılmamasıyla ilgili bir rivayet vardır. Müellifin biri bu tılsımı kitabın son sayfasına yazmış. kitap kurdu, ilk sayfadan yemeye başlamış. Afiyetle son sayfaya kadar yemiş. Son sayfaya geldiğinde ise karşısında Kebikeç'i görmüş. Kebikeç ona dik dik bakmaya başlayınca hemen oradan kaçmış. Müellifin elinde ise kitabın sadece son sayfası kalmış.

6. Kebikeç, pek çok coğrafyada görev başında

Kebikeç, pek çok coğrafyada görev başında

Farklı bölgelerde farklı isimler almıştır. Örneğin: Kuzey Afrika'da " Kabikah, Kaykatac, Kabikanc, Akikanc, Endonezya'da ise "Ya Kih" olarak bilinmektedir. Yani pek çok coğrafyada kitapların koruyucusu olarak görev yapmaktadır.

7. Kebikeç'i göreve çağırın

Kebikeç'i göreve çağırın

Bu tılsımlı uygulamayı siz de kitaplarınızda deneyebilirsiniz. Kitaplarınızı koruyup koruyamayacağının garantisini veremeyiz ama hoş bir uygulama olacaktır. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.