OFPOF

Kitap Okumak İçin Gitmek İsteyeceğiniz Dünyanın En Güzel 8 Kütüphanesi

-
414
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Kitap Okumak İçin Gitmek İsteyeceğiniz Dünyanın En Güzel 8 Kütüphanesi
0 izlenme
Ofpofer
-

Kitap okumayı sevmeyenleri bile kitap kurdu yapacak birbirinden güzel kütüphaneler.

1. Bibliotheque Nationale de France (Fransa)

Bibliotheque Nationale de France (Fransa)

1461'de Richelieu Yolu'na inşa edilen kütüphane, 1988 yılında yeni binalar eklenerek genişletildi ve bugünkü halini aldı...

2. Kloster Wiblingen (Almanya)

Kloster Wiblingen (Almanya)

1744'te inşa edilen kütüphane Wiblingen kentinde yer alıyor, Wiblingen Manastırı'nın içinde. Mimarlar Johann Wiederman ve Johann Michael Fischer'in Viyana'daki Avusturya Milli Kütüphanesi'ni örnek alarak tasarladıkları kütüphane, Napolyon Savaşları esnasında zarar görmüş, 1917'de restore edilmiş.

3. Österreichische Nationalbibliothek (Avusturya)

Österreichische Nationalbibliothek (Avusturya)

Kütüphane Avusturya'nın en kapsamlısı ve belki de Avrupa'nın en kapsamlı kütüphanelerinden biri: tam 7.4 Milyon parça! Viyana'da yer alan kütüphane 1723 yılında inşa edilmiş, içinde birçok arşiv, dört de müze bulunuyor...

4. Biblioteca Joanina (Portekiz)

Biblioteca Joanina (Portekiz)

1717-1728 yılları arasında, Kral 5. Joao döneminde inşa edilen kütüphane 3 büyük salondan oluşuyor. Tavanı kaplayan resimler ve kütüphanenin her yanında bulunan ahşap işlemeler, Joanina Kütüphanesi'ni estetik kılan sanat eserlerinden yalnızca birkaçı. Coimbra Üniversitesi'nin iki kütüphanesinden biri olan Joanina Kütüphanesi, dünyanın en önemli 5 kütüphanesinden biri olarak geçiyor.

5. Stiftsbibliothek (İsviçre)

Stiftsbibliothek (İsviçre)

İsviçre'nin St.Gallen kentinde yer alan kütüphane, birçok forumda dünyanın en güzel kütüphanesi olarak sıralanmış durumda. 689 ile 759 yılları arasında yaşamış olan Aziz Othmar döneminde inşa edilen St.Gallen Kütüphanesi'nin tam olarak hangi yıl tamamlandığı bilinmiyor. İsviçre'nin en eski kütüphanesi, dünyanın da en eskilerinden biri olan St.Gallen Kütüphanesi'nde 8. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar yazılmış 2100 el yazması bulunmakta!

6. Trinity College Library (İrlanda)

Trinity College Library (İrlanda)

Dublin'deki Trinity College Library, İrlanda'nın en büyük kütüphanesi, açıkçası dünyanın da en güzellerinden biri. Trinity College ve Dublin Üniversitesi'nin ortak kütüphanesi olarak hizmet veren kütüphane, aynı zamanda İrlanda'nın telif hakkı merkezi olarak da kullanılıyor. Kütüphanedeki en değerli şey, 800 yıl önce Kelt Keşişlerin yazdığı, ünlü el yazması Kelt Kitabı.

7. Strahovský klášter (Çek Cumhuriyeti)

Strahovský klášter (Çek Cumhuriyeti)

Prag'da bulunan kütüphane taa 1143 yılında inşa edilmiş! 3000'i orjinal el yazması olmak üzere, 200.000'in üzerinde cilde sahip olan kütüphanenin en önemli özelliği, yüzyıllar içinde yazılmış binlerce İncil versiyonuna ev sahipliği yapması.

8. Bristol Central Library (İngiltere)

Bristol Central Library (İngiltere)

Hala Britanya Adası'ndayız, bu kez İngiltere. Bristol'de yer alan Bristol Central Library, 1906'dan beri vatandaşların hizmetinde. Mimarisi Edwardian stilinde olan kütüphanenin mimarı, Londra Metrosu'nun da mimarlarından olan Charles Holden. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.