OFPOF

J. K. Rowling ve Kuzey Amerika'da Büyünün Tarihi

-
457
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
J. K. Rowling ve Kuzey Amerika'da Büyünün Tarihi
372 izlenme
Ofpofer
-

Sihirbazlık dünyası aslında çok daha büyük. Harry Potter'ın yazarı J. K. Rowling şimdi bu dünyanın diğer yüzünü gösteriyor.

Bildiğimizi sandığımız sihirbazlık dünyası aslında çok büyük. Bundan tam 15 yıl önce izlediğimiz Harry Potter ve Felsefe Taşı hala aklımızdayken, serinin yazarı J. K. Rowling şimdi de Kuzey amerika'da büyünün tarihini anlatacağı yeni bir öykü serisi ile geliyor. 

Şu ana kadar 4 bölüm yayınlandı. Fragmanı izleyerek başlayalım. Keyifli okumalar

1. On Dördüncü Yüzyıl - On Yedinci Yüzyıl

Her ne kadar Avrupalı kaşifler, kıtaya ilk ulaştıklarında buraya "Yeni dünya" demiş olsalar da, amerika'da Muggle'lardan çok önce büyücüler biliniyordu (Not: her ulusun Muggle'lar için kendi kullandığı terim olsa da Amerika'daki toplum "Büyüdışı" terimini kullanıyordu). Süpürge ve Hayalet gibi farklı büyülü seyahat yöntemlerinin yanısıra, imgelemler ve belirmeler de göz önüne alındığında, Orta Çağ'dan günümüze kadar birbirinden uzak büyücü topluluklarının iletişim halinde olduğu aşikardır.

2. On Yedinci Yüzyıl ve Ötesi

On Yedinci Yüzyıl ve Ötesi

Büyüdışı Avrupalıların Yeni dünya'ya göç etmesiyle, Avrupa kökenli daha çok cadı ve büyücü de amerika'ya yerleşmeye başladı. Tıpkı Büyüdışı'lar gibi onların da memleketlerini terk etmelerinin çeşitli nedenleri vardı. Bazıları macera yaşamak için yola çıktı, bazıları da zulüm gördükleri için kaçmayı seçti. Kimi zaman Büyüdışı'lardan, bazen de cadı ya da büyücülerden ve büyü makamlarından kaçıyorlardı. Büyü makamlarından kaçanlar, giderek artan Büyüdışı'lar arasına veya Amerikan Yerlileri büyü toplumuna karışıyorlardı.

3. Rappaport Yasası

Rappaport Yasası

1790 yılında MACUSA'nın 15. Başkanı, Emily Rappaport, büyü toplumu ile Büyüdışı toplumun tamamen ayrılmasına yönelik bir kanun çıkarttı. Bunun nedeni daha önce Uluslararası Gizlilik Mevzuatı'nın çok ciddi şekilde ihlal edilmesi, Uluslararası Büyücüler Konfederasyonu'nun MACUSA'yı aşağılayıcı bir şekilde kınamasıydı. İhlalin MACUSA'nın kendi içinden gelmesi, durumun daha da ciddi bir hal almasına yol açtı.

4. 1920'lerde Amerika'da Büyü

1920'lerde Amerika'da Büyü

amerika'daki büyücüler, 1914-1918 yılları arasında 1. dünya Savaşı'nda önemli roller oynamıştı ancak Büyüdışı toplumun büyük bölümü, onların katkılarını göz ardı etti. Her iki tarafta da büyü sahipleri olduğundan, çabaları sonuca doğrudan etki etmedi. Fakat daha fazla can kaybının olmasını önleyerek ve düşman büyücüleri yenerek pek çok zafer kazandılar.

5. BONUS - Fantastik Yaratıklar Nerede Bulunur?

Harry Potter'ın ders kitabı şimdi filmi ile karşımızda. Bu sene vizyona girecek film, Harry Potter hayranları tarafından bayağı rağbet göreceğe benziyor.

6. BONUS - Sadece Hogwarts değil.

BONUS - Sadece Hogwarts değil.

Daha bilmediğimiz birçok Sihirbazlık Okulu var. Bunlardan biri de Mahoutokoro Sihirbazlık Okulu.

7. BONUS - Severus Snape

BONUS - Severus Snape

"Dikkatinden kaçmış olabilir ama hayat adil değil..."

Eğer böyle giderse tıpkı Naruto'nun oğlunu izleyeceğimiz gibi Harry'nin oğlunu da izlememiz mümkün. Ancak zaman gösterecek.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.