OFPOF

Global Belirsizliğin Yönetilmesi İhtiyacı ve Ram Charan'ın Hücum Edenlerin Avantajı Kitabı

-
65
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Global Belirsizliğin Yönetilmesi İhtiyacı ve Ram Charan'ın Hücum Edenlerin Avantajı Kitabı
145 izlenme
Ofpofer
-

Değişen, gelişen dünya her şeyiyle değişiyor, eskiler tuhaflaşıyor yeniler normalleşiyor. Teknoloji belirsizliklerin yönetilmesi ihtiyacını doğuruyor.

Belirsizliklerin hızlıca yaşandığı çılgın bir dünya artık zaptedilemez bir hal aldı. Bilginin hızlı dolaşımı, bilginin yaygınlaşması, teknolojinin dünyanın kapitalist yüzünü daha da belirsizleştirmesi, politik risklerin artması yeni dünya düzenini daha da belirsizleştiriyor. Bu belirsizlik birçok alanda kendini gösteriyor.

1. Ram Charan The Attackers Advantage (Hücum edenlerin avantajı) kitabında önemli tespitlerde bulunmuş

Ram Charan The Attackers Advantage (Hücum edenlerin avantajı) kitabında önemli tespitlerde bulunmuş

Teknolojinin belirsizlik sarmalını bu denli genişlettiği ortamda artık belirsizliğin de yönetilmesi sorunu ortaya çıkıyor. Belirsizlik yönetilemediği ortamda kaosun kaçınılmaz oluşunu varsayabiliriz. Şirketler ve ülkeler değişimin üzerindeki olası tüm adımları doğru atabilecek yetideyse artık risk ve tehditler yönetilebilir hale geliyor. Ram Charan'a göre insanlar, tüketici davranışları, teknoloji, istikrarsızlık, ulusların liderliği şeklinde 5 aşamadan oluşan belirsizlik yönetimi aşağıda sıralanıyor.

2. İnsanlar

İnsanlar

Dünyadaki belirsizliğin en önemli ve öncelikli nedeni insanlardır. İnsanların ihtiyaçlarının giderilmesi ve giderilemediğinde bunun iyi yönetilmesi gerekliliği belirsizliği ortaya çıkarıyor.

3. Tüketici davranışları

Tüketici davranışları

Tüketici davranışlarını kontrol altına almak eskisi gibi kolay bir iş değildir. Çünkü güç tüketicilerden gelmektedir. Örneğin Facebook bu kadar güçlü bir tüketici sarmalıyla karşılaşmasa şimdiye çoktan yok olup gitmiş olacaktı. Dolayısıyla tüketici davranışları belirsizdir ve bu belirsizliği çok iyi yönetmek de beceri alanı olmuştur.

4. Teknoloji

Teknoloji

dünya inanılmaz teknolojik değişimlerini çok süratli bir şekilde yaşıyor ve bu değişim büyük bir belirsizliği de beraberinde getiriyor. 10 sene önce olmazsa olmaz bir ihtiyaç olan bir şeyin yerini başka şeyler aldı, alıyor. Bu da büyük belirsizliğin yönetilmesi gerekliliğini ortaya çıkarıyor. Microoft PC'leriyle değimi getirmişti şimdi ise yazılım ve sensörler üzerinden büyük değişimler yaşanıyor ve bu da oluşan büyük belirsizliği yönetme ihtiyacını doğuruyor.

5. İstikrarsızlık

İstikrarsızlık

Global finans sistemindeki yapısal istikrarsızlık belirsizliğin yönetilme ihtiyacını doğuruyor. Gücün ve paranın güvenilir kaynak olmadığını eldeki paranın global finans sistemindeki istikrarsızlık yüzünden devrilme aşamasındaki jenga tahtaları gibi durduğu gerçeğini doğuruyor. Burada belirsizlik yönetilmeyi bekliyor.

6. Ulusların liderliği

Ulusların liderliği

Bu son yıllarda teknolojinin globalliği geliştirdiği dünyanın yeni sorunu olarak ortaya çıkmıştır. Mesela Rus lider Putin'in davranışları dünyada bir belirsizliğe yol açabiliyor. Bazen Amerikan başkanı ya da merkez bankası başkanının açıklamaları dünyayı etkisi altına alabiliyor. Bu belirsizliğin yönetilme ihtiyacı dünyadaki barış ve refah için önem arzetmektedir.

7. CEO'lar ve belirsizlik

CEO'lar ve belirsizlik

Ram Charan'a göre dünyanın yönetilmesi gibi şirketlerin de bu tarz bir yönetilmeye ihtiyacı vardır. Çünkü şirketlerin de aynı şekilde belirsizlik sarmalında kıvrandığı gerçeği ortada durmaktadır. En ufak bir keyfilik yahut belirsizliği yönetememe sarsılmaz sanılan tahtlarından CEO'ları indirebilmektedir.

8. Değişim

Değişim

Şirketlerin ve ülkelerin yaşayacağı risk ve tehditler değişimin hızına ve sürekliliğine bağlı. Bu değişimin hızının sürekli arttığı dünyada en ufak bir yalpalamanın bile devrilip gitmeleri de beraberinde getireceği ve getirdiği bir belirsizlik sarmalından geçiyoruz. Bir yazılımın 15 yaşında patronlar yetiştirdiği dünyanın değişimi öngöremeyen 60 yaşında fabrikatörleri alaşağı ettiği belirsizlikler hep iyi yönetilmeyi bekliyor.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.