OFPOF

Geleceği Tahmin Eden Romanlar

-
7.1b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Geleceği Tahmin Eden Romanlar
25.826 izlenme
-

Yazıldığı zamandan 5 yıl 10 yıl hatta ve hatta 100 yıl sonrasını tahmin eden ve genelde tutturan romanlar

Bazı romanlarda yazarlar ilerisi için bazı tahminlerde bulunur. Kimi zaman bir icattır kimi zaman da bir olay. Bazıları tuttururur da. İşte o "tutturan"  romanlar bu listede. 

- Jonathan Swift - Gulliver’in Seyahatleri

Jonathan Swift - Gulliver’in Seyahatleri

1726 yılında yazılan kitapta Mars'ın 2 uydusu olduğundan bahsediliyordu. Oysa o zamanlarda böyle bir bilgi yoktu. Bu uydular kitaptan 150 yıl sonra bulundu. İsimleri Phobos ve Deimostu.

- Mary Shelley - Frankenstein

Mary Shelley - Frankenstein

Kitapta organ nakli vardı. Kitabın yazıldığı 1818'den 5 yıl sonra organ olmasa da ilk doku nakli gerçekleşti. İlk organ nakli ise 100 yıl sonra yapılabildi. 

- Jules Verne - Aya Seyahat

Jules Verne - Aya Seyahat

1865'te yazılan kitaptaki "Ay Modülü" bir asır sonra Apollo 11'de kullanıldı. Aynı kitaptaki "uzay Yelkenlileri" ise ilk kez 2010 yılında kullanıldı.

- Edward Bellamy - Geçmişe Bakış

Edward Bellamy - Geçmişe Bakış

1888'de yayınlanan bu romanda kahramanımız 100 yıldan fazla uyuyor ve gözünü 2000 yılında açıyor. İnsanoğlunun alışveriş için para yerine kart kullandığını görüyor. 

- Martin Caidin - Cyborg

Martin Caidin - Cyborg

Ana karakterimiz bir kaza sonucu kollarını bacaklarını ve bir gözünü kaybeder. Robotik uzuvlar ve tak-çıkar bir göz takılır. Artık o yarı insan yarı makinadır. Yani bir "Cyborg" 1972'de yazılan bu kitaptan 40 yıl sonra ise ilk biyonik bacak bulunmuştu.

- Jules Verne - Denizler Altında 20000 Fersah

Jules Verne - Denizler Altında 20000 Fersah

1870 yılında yayınlanan kitapta geçen "Elektrikli denizaltılar" 90 yıl sonrasında icat edildi. 

- H.G Wells - When the Sleeper Wakes

H.G Wells - When the Sleeper Wakes

Yaklaşınca açılan otomatik kapılar bulunmasında yıllar önce 1899 yılında yayınlanan bu kitapta yazmaktaydı. Ayrıca H.G Wells başka romanlarında da nükleer silahlar, tanklar ve atom bombası gibi şeyleri de önceden tahmin etmişti. 

- Aldous Huxley - Cesur Yeni Dünya

Aldous Huxley - Cesur Yeni Dünya

Bu romanda geçen psikolojik ilaçlar kitaptan 20 yıl sonra hayatımızda yer almaya başlarken; genetik mühendisliği ile ilgili yazdığı şeyler de DNA'nın ilk kez değişmesi ile gerçekleşti. Takvimler 1972 yılını gösteriyordu. 

- Ray Bradbury - Fahrenheit 451

Ray Bradbury - Fahrenheit 451

Kulak içine takılan kulaklıklar fikrini ilk bulan Apple değildi. Bu fikir ilk kez 1953'te yazılan Fahrenheit 451 romanında vardı.

- George Orwell - 1984

George Orwell - 1984

Romanda bahsedilen "Büyük Birader" kavramı korkutucuydu. Bunun da gerçekleştiğini 2013'te Edward Snowden'ın sızdırdığı belgelerde öğrendik. Ayrıca 5. ve maalesef ki son sezonu yeni başlayan Person of Interest dizisinde de bu konunun işlendiğini görebilirsiniz. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.