OFPOF

Efsane Yazar Tolkien ve Hayatı

-
223
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Efsane Yazar Tolkien ve Hayatı
257 izlenme
Ofpofer
-

Bu yazımızda efsane yazar Tolkien'in yaşadığı hayatını ve çektiği sıkıntıları kısa bir şekilde anlattık.

1-Çocukluğunda Başlayan Acılar

Efsane Yazar Tolkien ve Hayatı-z4dk405o8s

Tolkien 1892'de Güney Afrika Blomfentein'de dünyaya gelmiştir. Babası Arthur Tolkien annesi Mabel Tolkiendir. Abisi Hilary ve J.r.r Tolkien küçük yaşta hem yetim hem de öksüz kalmıştır. Ardından teyzelerinin yanında Peder Francis Morgan'ın himayesinde büyüdüler. (J.r.r Tolkien'in pipo içme alışkanlığı peder francis'den geldiği söylenir.)

2-Evlilik, Savaş ve Yıkım

Efsane Yazar Tolkien ve Hayatı-ftmhxeer9u

Tolkien 16 yaşında görüp ancak Pederin izin vermediği Edith'le 22 Mart 1916 24 yaşında evlenmiştir. (İlk tanışmaları Silmarillion'daki Beren ve Luthien hikayesinin sonucudur.)1. dünya Savaşı'nda Fransız cephesinde savaşan Tolkien arkadaşlarını kaybetmesi ona yıkım yaşatmıştır. Bu yüzden midir bilinmez Tolkien Fransa;dan ve Fransızlardan nefret etmiştir. İlk defa Somme Muhaberesinde yaşadığı Posttravmatik stres bozukluğunu savaş  sonrasındaki hayatında da yaşamıştır.

4-Temiz Bir Sayfa

Efsane Yazar Tolkien ve Hayatı-53ta9dnxta

Savaşta bomba yüzünden yaralanıp İngiltere'ye dönen Tolkien hastanedeyken Yüzüklerin Efendisi'nin temelini atmıştır. Savaştan sonra Oxford English Dictionary de iş bulan Tolkien ileride profösör olarak çalışmaya başlamış ve bu sürede 4 tane çocukları olmuştur. Ardından Inklings'i kuran Tolkien Narnia Efsanesinin yazarı c.s Lewisle arkadaş oldu. 1937' de Hobbit yayımlanmıştır. Çevresinden çok tepki gören Tolkien'in satmaz denen romanı kısa sürede çok satan bir kitap olarak popüler olmuştur.

5-Büyük Başarı Öyküsü

Efsane Yazar Tolkien ve Hayatı-2tefehpi7x

Hobbit'in başarısının üzerine yayınevi editörü Tolkien'den Hobbit'in devamını yazmasını istemiştir. Tolkien Silmarillionu yazmak istemiş ancak editör karşı çıkmış yüzükle ilgili birşeyler yazmasını istemiştir. Tolkien yazacağını ama yoğun olduğunu, uzun süreceğini söylemiştir. 1955'de  Yüzüklerin Efendisi çıktığında Tolkien artık dünyaca ünlü yazar olmuş ve hatta kitabından dolayı ırkçılık ve alegori yapmakla suçlanmış ancak Tolkien ırkçılıktan ve alegoriden hayatı boyunca nefret etmiş ve dile getirmiştir. The Beatles Yüzüklerin Efendisi'ni film yapmak istemiş ancak Tolkien buna izin vermemiştir.

6-efsane Yazara Veda

Efsane Yazar Tolkien ve Hayatı-alqx4ochgk

2 Eylül 1973'de Tolkien vefat etti. Tolkien'in ölümünü ardından oğlu Chrishoper Tolkien Silmarillionu babasının notlarından yardım alarak 15 eylül 1977 yazıp basılmasını sağlamıştır. Eşşiz orta dünyayı bizle tanıştırdığın için sana minnettarız.

 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık