OFPOF

Edebiyat Dünyamızın Ünlü Simalarından Sizi Çok Şaşırtacak 10 Dedikodu

-
9.3b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Edebiyat Dünyamızın Ünlü Simalarından Sizi Çok Şaşırtacak 10 Dedikodu
6.140 izlenme
Ofpofer
-

Onları hep romanları ve şiirleriyle tanıdık. Bize hep çok ilginç hayatlar anlattılar. Peki onların hayatlarındaki ilginçlikler neydi?

1. Nazım Hikmet

Nazım Hikmet
20. yüzyılın en büyük şairlerinden Yahya Kemal Beyatlı, Nazım Hikmet'e özel dersler veren edebiyat hocasıdır. Evlerine sık sık gider gelir. Ancak arada dünyalar güzeli bir sorun vardır: Nazım Hikmet'in annesi...

Çoğu aristokratı peşinden sürükleyen güzelliği ile ünlü ressam Celile Hanım ve Yahya Kemal arasında aşk alevlenmiştir. Bunu duyan Küçük Nazım, hiddetlenir ve tam da kendisine yakışır bir yöntemle hocası Yahya Kemal'i tehdit eder. Onun paltosunun cebine şu notu bırakır: "Hocam olarak girdiğiniz bu eve babam olarak giremezsiniz" 

Dedikoduya göre, bu mesajdan sonra Yahya Kemal uzunca bir süre Nazım'ın korkusundan cebinde tabanca ile gezmiş.

2. Sabahattin Ali

Sabahattin Ali
Sabahattin Ali, yazdığı yeni romanı için isim düşünürken Yaşar Nabi Nayır ile görüşüyormuş. "Lüzumsuz Adam" ismini koymayı düşünüyormuş romanına. 

Sait Faik Abasıyanık da yazdığı öykülerin toplu şekilde bir arada olacağı kitap için isim önerisi sormuş Yaşar Nabi'ye. Yaşar Nabi de "Sabahattin Ali ile geçen gün konuştum. Lüzumsuz Adam tabirini sık sık kullandı. Ben de ona tam bir kitap adı dedim. İstersen kitabına bu adı koy" diyor. Sait Faik de bu adı koyuyor.

Lüzumsuz Adam ismini kaptıran Sabahattin Ali ise romanına Kürk Mantolu Madonna ismini koyuyor.

3. Tomris Uyar

Tomris Uyar
Edip Cansever, Cemal Süreya ve Turgut Uyar’in hayran olduğu kadın. Üçünün de ortak noktası..

Uyar'la evleniyor. Diğer ikisiyle de hep olan ama ortaya çıkmamış bir yakınlık.. Hiç uzun bir yolda yürürken görülmemiş bir kadın... Üçünün de adına şirler yazdığı kadın. Kimilerinin bu yüzden şanslı bulduğu kadın… Ama bence, şansını kendi yaratan bir kadın; çünkü bu muhteşem üçlünün dikkatini çeken kadın olmak, sadece şansla açıklanamayacak bir durum olmalı.

-Cemal Süreya’ya içki içmeyi ben öğrettim.
                                                                   Edip Cansever

-Edip’e şiir yazmayı ben öğrettim..
                                                         Cemal Süreya 

-Bu ikisi bunları tartışırken ben de gittim Tomris’le evlendim.
                                                                                            Turgut Uyar

4. Can Yücel

Can Yücel
Hikaye şöyledir: Can baba, bir takım hayranları ve arkadaşlarıyla bir yerlerde içer, sohbet eder. Aynı grup, sabahın 5'i 6'sı gibi pek de kimsenin bulunmadığı Kıbrıs Şehitleri Caddesinde yürürken, şair birden durur ve yere yatar. Yanındakiler de aynı şeyi yaparlar. Şair, gözlerini kırpmadan gökyüzüne bakmaktadır. Hayranlardan birisi dayanamayıp sorar:

- Baba, ne görüyorsun, bize de söyle...
Üstad, gözlerini gökyüzünden hiç ayırmadan, ondan ulvi ya da şairane bir cevap bekleyen vatandaşa şöyle cevap verir:
- Çok sarhoşum, .mına koyım

5. Necip Fazıl Kısakürek

Necip Fazıl Kısakürek
Edebiyat tarihimizin şüphesiz en büyük şairlerinden olan Necip Fazıl, henüz "dine" dönmediği zamanlarda bedenini çok beğenir ve övünürmüş. Henüz evlenmemiş genç kızların kendi güzel bedenini görmelerini istemezmiş. Çünkü bu kızlar Necip Fazıl'ın o güzel vücudunu görürlerse başka erkeklerle mutlu olamazlar ve hayatları boyunca cinsel tatmin bulamazlarmış.
 

6. Hüseyin Rahmi Gürpınar

Hüseyin Rahmi Gürpınar
Söylenenler göre Hüseyin Rahmi, hayatının 25 yılında sadece iki akşam dışarı çıkmış..

7. Halikarnas Balıkçısı

Halikarnas Balıkçısı
Öz babasının, Halikarnas Balıkçısı'nın karısına taciz/tecavüz ettiği söyleniyor. Balıkçı buna dayanmıyor ve babasını öldürüyor.

Yine bir gün Halikarnas Balıkçısı,  Sait Faik için "Beni taklit ediyor" demiş. Sait Faik bunun böyle olmadığına dair bir yazı kaleme almış.
"İkimiz de denize, balığa, balıkçıya hayranız. Bunları taklit edelim." diye cevap vermiş.

8. Sait Faik Abasıyanık

Sait Faik Abasıyanık
Kızdığı zaman ana avrat küfrettiği, hatta yumruk-tekme attığı söylenir. Onu tanıyanlar artık bu huyunu görmemezlikten gelirmiş. Ayrıca tipini beğenmediği için, güzel kadınların bulunduğu ortamlardan kaçarmış.

Yine Sait Faik, ilk hikaye kitabını çıkardıktan sonra, kitabının ilgi görmemesi yüzünden yaşama küsmüş. Psikolojik sorunları nedeniyle psikiyatri kliniğinden rapor almış ve askere gitmemiş. 

9. Cahit Sıtkı Tarancı

Cahit Sıtkı Tarancı
Cahit Sıtkı Paris'te iken İkinci dünya Savaşı patlak verir ve Almanlar Paris'i bombalamaya başlar. Kaos ortamında araç bulamayan Tarancı'nın, Paris'ten İstanbul'a kadar bisikletle geldiği iddia edilir. İnsan, onu da bulamasaydı koşarak gelebilir miydi diye sormadan edemiyor.

10. Orhan Kemal

Orhan Kemal
Orhan Kemal, aşık olmazsam ölürüm diyen yazarlardanmış. Kensinin İstanbul'a yerleştikten sonra bir kıza aşık olduğu ve ev tuttuğu, hatta kızın hamile kaldığı ancak daha sonra çocuğu düşürdüğü söylenir. Karısı bunu duyunca camı çerçeveyi indirmiş ve intihara kalkışmış.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.