OFPOF

Çocukluğumuzda Okumamış Olmayı Dilediğimiz Kitaplar

-
884
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Çocukluğumuzda Okumamış Olmayı Dilediğimiz Kitaplar
332 izlenme
Ofpofer
-

Hepimiz her ne kadar ders alınası olsa da tüm depresiflikleri ve şiddet ögeleriyle çocukluğumuzda travma yaratan o kitapları anımsarız.

Genelde okul sıralarındayken okuduğumuz bu kitaplar bazen bizi günlerce ağlatmış, bazılarının etkisinden günlerce çıkamamışızdır. Hatta bu kitapları anımsadığımızda hala aynı hissiyatları yaşayanlarımız da oluyordur muhakkak. İşte sırasıyla bu kitaplar...

1. Kaşağı - Ömer Seyfettin

Kaşağı - Ömer Seyfettin

Kardeşine iftira atıp ölümünden sonra vicdan azabı çeken bir çocuğun hikayesi olan Kaşağı'yı mutlaka hepimiz okumuşuzdur. Baştan aşağı trajediyle olu olan Kaşağı çocukluğumuzda bizi derinden etkileyen kitapların arasında baş sırayı çeker. 

2. Üvey Baba - Kemalettin Tuğcu

Üvey Baba - Kemalettin Tuğcu

İsminden anlaşılacağı üzere kötü kalpli üvey babanın bitmek tükenmek bilmeyen eziyetlerini anlatır bu kitap. Daha sonraları televizyon dizisi olarak da uyarlanmış ve 6 sezon devam etmiştir.

3. Çocuk Kalbi - Edmondo De Amicis

Çocuk Kalbi - Edmondo De Amicis

Enrico adlı bir İtalyan çocuğunun hayatını, günlüğü üzerinden anlatan bu kitap her ne kadar dünyanın en yararlı çocuk kitabı olarak seçilmiş olsa da kitabın detaylarına baktığımızda pek de "Yararlı" olmadığını fark ediyoruz. İçinde bol miktarda hüzün barındıran Çocuk Kalbi aynı zamanda 1940 yıllarında İtalya'da yazılmış olmasından kaynaklı ciddi bir propoganda aracıdır. Her ne kadar okuduğum dönemde severek okumuş olsam da kendi çocuğuma asla okutmayacağım kitaplardan.

4. Beyaz Lale - Ömer Seyfettin

Beyaz Lale - Ömer Seyfettin

Dehşet bir Ömer Seyfettin romanı daha. Balkan savaşı sırasında Bulgar askerleri tarafından türk köylerine yapılan baskınlar ve işkenceleri gözler önüne seren bu hikaye birçok şiddet unsuru barındırmaktadır. Ölü bir kadına tecavüz dahil olmak üzere. İlkokul sıralarında bunları okuduğumuzu düşünmek haliyle bir soğuk duş etkisi yaratıyor.

5. Kibritçi Kız - Hans Christian Andersen

Kibritçi Kız - Hans Christian Andersen

Bir kış günü geçimini sağlamak için kibrit satmak zorunda olan bu kızın hikayesi gelmiş geçmiş en üzücü masallardan biri olabilir. Bünyeleri derinden etkilemiştir.

6. Sokak Çocuğu - Kemalettin Tuğcu

Sokak Çocuğu - Kemalettin Tuğcu

Kimsesiz ve sokakta yaşayan bir çocuğun hikayesinin anlatıldığı bu Kemalettin Tuğcu hikayesi yine birçok nesli derinden etkilemiş ve hüzünlendirmiş bir kitaptır.

7. Hansel ve Gratel - Grimm Kardeşler

Hansel ve Gratel - Grimm Kardeşler

Üvey anneleri istedi diye babaları tarafından ormana terk edilen daha sonra cadı tarafından çiğ çiğ yenilme tehlikesi geçiren bu iki kardeşin hikayesi yine travma yaratacak cinsten.

Not: Bahsi geçen kitaplar veya yazarlar hakkında kesinlikle edebi ya da şahsi bir eleştiri olmayıp kitap içeriklerinin çocuklara uygun olup olmaması hakkında bir paylaşımdır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.