OFPOF

Cengiz Aytmatov'un En Güzel 7 Kitabı

-
2.0b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Cengiz Aytmatov'un En Güzel 7 Kitabı
318 izlenme
Ofpofer
-

Cengiz Aytmotov'un birbirinden güzel 7 kitabını ve hayatını araştırıp, yazdık.

Kısaca Cengiz Aytmatov...

Hikâye ve romancı Cengiz Aytmatov, çağdaş Kırgız edebiyatının temsilcilerindendir. Aytmatov, Alma Ata’da doğdu. Önce köy okuluna gitti. Daha sonra eğitimini bölge okulunda sürdürdü. İkinci dünya Savaşı’nda kendi köyünde sekreterlik yaptı. Ardından veterinerlik ve tarım alanında eğitim aldı (1952).

Yazı hayatına başladıktan sonra ülkesinde de tanınmaya başladı ve Sovyet Yazarlar Birliği’ne seçildi.

Cengiz Aytmatov’un, yalın bir Türkçe ile, doğayla iç içe berrak bir anlatımı vardır. Aytmatov, bir yazısında edebiyat anlayışının Ali Şir Nevai ekolünden kaynaklandığını belirtmektedir.

Aytmatov, bütün dünya dillerine ve Türkçe'ye de çevrilmiştir.

1. Elveda Gülsarı

Elveda Gülsarı

Elveda Gülsarı, ünlü yazar Cengiz Aytmatov'un en güzel romanlarından biridir. Cins ve ünlü bir yorga olan Gülsarı adındaki atın doğumundan, yaşlanarak ölümüne kadar geçen fıtınalı hayat macerası, romanın ana konusu gibi görünür. Ama, atın sahibi Tanabay'ın ve Tanabay gibi devrime inanmış Kırgız gençlerinin hayatı, daha az çalkantılı, daha az çileli geçmemiştir. Bunu, Tanabay'ın, can çekişen sevgili atının başında, yüreği üzüntülerle dolu olarak geçirdiği birkaç saatlik süre içinde kendisiyle, geçmişiyle hesaplaşmasından anlıyoruz.

2. Dişi Kurdun Rüyaları

Dişi Kurdun Rüyaları

Aytmatov'un yazarlık seyrinin mahalli olandan evrensel olana taşındığı eseridir. Hıristiyanlık temel alınarak Sovyet rejiminin dinî hayat üzerindeki yanlış uygulamalarına, bunun bir neticesi olan uyuşturucu belasına ve bozulan ekolojik dengeye değinilmiştir. Farklı saiklerin bir araya getirdiği acımasız, serseri ve sorumsuz afyon kaçakçıları.... Bu kaçakçılarla yolu belli belirsiz kesişen bir dişi kurt... Bir devrin hüznüdür...

Galerinin devamı için "Sonraki »" tuşuna tıklayınız.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.