OFPOF

Cemal Süreya'nın Kaleminden: İlhan Berk

-
335
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Cemal Süreya'nın Kaleminden: İlhan Berk
370 izlenme
-

Cemal Süreya usta kalemiyle yazdığı unutulmaz dizelerinin yanına bir de "üçgen suratlı kaplumbağa" dediği İlhan Berk'i anlatmış...

Cemal Süreya 1989 yılında kadrousunda bulunduğu gündemden düşmeyen, gündemi belirleme özelliği ile dikkat çeken zengin yazar ve çizer kadrolu İkibine Doğru adlı dergide İlhan Berk'i anlatmış.

İlhan Berk

İlhan Berk

Hiyerogliflerde üçgen yüzlü kablumbağalar olsay­dı, ‘‘İşte derdim, işte İl­han Berk!”  işte Keops, işte sokak, işte atlas! Gerçekten yüzündeki ve bedenindeki üçgen­ler giderek Mısır piramitlerine benzetti onu.

Attila İlhan 30 yıl önce “göğüstenbacaklı” elemişti İlhan Berk için. Tevfik Akdağ da daha iki gün önce, ‘‘omuzdanbacaklı”.

Şiir serüveni altmış yılı buluyor. Birçok dönem yaşadı. Bütün devinimleri sınadı. Her seferinde eski kendisini inkâr eder gibi göründü. Hayır, anılarını silmek, bildiklerini unutmak istedi. Sentezi değil, ge­lişigüzel sıralamayı ve bundan büyük tatlar çıkarmayı özledi. Hayatını düşünüyorum, hayatı da öyle değil mi? Repliklerle yaşıyor. Düğ­melere basıyor.

"Yazının Fena Tutsağı"

"Yazının Fena Tutsağı"

Yazının fena tutsağı. Yeryüzünde her şey yazılmak için varmış gibi geliyor ona. Söz­ gelimi bardağa bardak olarak değil, yazılacak bir şey olarak bakı­yor Gökyüzüne de öyle. Şöyle diyor sonra da: ‘‘Gökyüzüne böyle bakan adamın hayatının cehennem olması doğaldır.” Yazıya geçen çiçek solacak, yazıdaki çiçek­se hiç koklanmayacak.

Galerinin devamı için "Sonraki »" tuşuna tıklayınız.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.