OFPOF

Hayatın İçinden Çarpıcı Kareleriyle Takip Etmeniz Gereken 10 Türk Foto Muhabir

-
1.5b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Hayatın İçinden Çarpıcı Kareleriyle Takip Etmeniz Gereken 10 Türk Foto Muhabir
0 izlenme
Ofpofer
-

Foto muhabirler sayfalarca yazarak ya da konuşarak anlattığımız olayları tek bir fotoğrafla anlatıyorlar.

1. Burak Kara

Burak Kara

Birçok gazetede çalışan Türkiye’nin en iyi foto muhabirlerinden Burak Kara, Makedonya, Afganistan ve Irak gibi birçok sıcak bölgede çalıştı. Ayrıca 2003’de Metin Göktepe fotoğraf Ödülü’nü aldı. 

2. Ozan Güzelce

Ozan Güzelce

Marmara Üniversitesi güzel Sanatlar Fakültesi fotoğraf Bölümü mezunu olan Ozan Güzelce, birçok gazetede foto muhabiri olarak çalışmış ve 2015 yılında Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nden Taksim’de çektiği kar fotoğrafıyla Türkiye Güzellikleri Birincisi ödülü almıştır. Ayrıca 1 Mayıs 2014 günü görevini yaparken polisin sert müdahalesi nedeniyle kolu kırıldı.

3. Ercan Arslan

Ercan Arslan

1990 yılında üniversiteye hazırlanırken Milliyet Gazetesi’nin fotoğraf servisinde çalışmaya başlayan sanatçı, foto muhabiri olarak birçok başarılı işe imza attı ve birçok ödül aldı.

4. Erhan Severler

Erhan Severler

1973 yılında İstanbul’da doğan Erhan Sevenler, Marmara Üniversitesi güzel Sanatlar Fakültesi fotoğraf Bölümü mezunu. Anadolu Ajansı’nda 1996 yılında foto muhabiri olarak meslek hayatına başladı. Türkiye’nin en iyi foto muhabirlerinden biri olarak gösteriliyor. 1 Mayıs 2017’de “Kontrolsüz Güç” adını verdiği fotoğrafıyla ödüle layık görülmüştür.

5. Rıza Özel

Rıza Özel

Mart 1976’da Antalya’da doğan Rıza Özel, ortaokul yıllarında yerel gazetelerde çalıştıktan sonra profesyonel olarak 1993 yılında Hürriyet Gazetesi Antalya Bölge Müdürlüğü’nde spor muhabiri olarak gazeteciliğe adım attı. Savaşlardan depremlere, sellerden, uçak kazalarıına, uluslararası spor organizasyonlarından, şov dünyasına uzanan geniş yelpazede fotoğraf çekti.

6. Abdurrahman Antakyalı

Abdurrahman Antakyalı

İskenderun’da doğan sanatçı Gazi Üniversitesi’nden mezun olduğu 1989 yılında Anadolu Ajansı’nın Ankara’daki Genel Müdürlüğü’nde foto muhabirliği stajına başladı ve 1990 yılında kadrolu foto muhabiri oldu. 1999 -2003 yılları arasında Foto Muhabirleri Derneği başkanlığı yapan sanatçı, 2003 yılında yayına başlayan basın fotoğrafçılığı portalı fotomuhabiri.com sitesinin de kurucusudur

7. Erdal Kınacı

Erdal Kınacı

Her ne kadar bir "Foto muhabir" olmasa da, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Mezunu ve aynı fakültenin fotoğrafçılık derneği kurucularındandır Erdal Kınacı. Üstelik bir fotoğrafı da National Geographic’in düzenlediği Uluslararası fotoğraf Yarışması’nda “İnsan” kategorisinde en iyi yapıt seçildi.

8. Ali Öz

Ali Öz

Fotoğrafa 1979 yılında elindeki kısıtlı para ile edindiği bir makine ve bir agrandizör ile başlayan Ali Öz’ün fotoğraf dalında aldığı pek çok ödülü vardır. Sırasıyla Nokta, Güneş, Milliyet, Cumhuriyet, Aktüel, Tempo ve NTV Mag dergisinde çalışmıştır. Halen serbest foto muhabirliği yapmaktadır. 

9. Emrah Gürel

Emrah Gürel

2002’de Cumhuriyet Üniversitesi Radyo ve Televizyon bölümünden mezun oldu. Foto muhabirlik kariyerine 2003’de Hürriyet gazetesinde başladı. Şu an kariyerine freelance fotoğrafçı olarak devam ediyor.

10. Ahmet Şık

Ahmet Şık

1970’de Adana’da doğan gazeteci İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Meslek hayatına üniversitenin birinci sınıfında Milliyet Gazetesi’nde stajyer olarak başladı. Cumhuriyet, Evrensel ve Yeni Yüzyıl gazeteleri ile Nokta dergisinde muhabir olarak, Reuters haber ajansında da foto muhabir olarak çalıştı. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.