OFPOF

Osmanlı Döneminde En Etkili Kadınlar

-
544
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Osmanlı Döneminde En Etkili Kadınlar
576 izlenme
Ofpofer
-

Osmanlı dönemi her zaman merak edilen bir dönem. Bizde o zamanın en etkili kadınlarını listeledik.

1. Hürrem Sultan

Hürrem Sultan

Kadınlar saltanatı Hürrem Sultan ile başlamıştır. Kanuni Sultan Süleyman'ın nikahlı eşidir.  II. Selim ile Şehzade Mehmed, Mihrimah Sultan,Şehzade Abdullah, Şehzade Bayezid ve Şehzade Cihangir'in annesidir. Devlet işleri ile ilgilenen ilk kadındır. Kendine ait mührü bile vardı.

2. Mihrimah Sultan

Mihrimah Sultan

Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan'ın kızı olan Mihrimah Sultan devlet işleri ile yakından ilgilenirdi. Kendi parasıyla 400 gemi yaptırdığı söylenir. Kardeşi 2.Selim'e padişahlığı boyunca danışmanlık yapmıştır.

3. Nurbanu Sultan

Nurbanu Sultan

Padişah 2.Selim'in eşidir. Devlet işleri ile oldukça ilgili ve yakından ilgilenmiştir. Sultan III. Murat'ın annesidir. Kendisine ait bir resim bulunmamaktadır.

4. Safiye Sultan

Safiye Sultan

III. Murad'ın eşi ve Sultan III. Mehmed'in annesidir. Kendisi iç ve dış devlet işlerinde oldukça etkili bir Sultandı. Kraliçe Elizabeth ile aralarında hediyeleşmeler de olmuştur. Torunu 1.Ahmed'in zamanında eski saray gönderilene kadar haremi yönetmiş Büyük Valide Sultan'da olmuştur. Eski sarayda vefat etmiştir.

5. Kösem Mahpeyker Sultan

Kösem Mahpeyker Sultan

3. Mehmed'in eşi 1.Ahmed'in annesi olan Handan Sultan devlet işlerinde etkili bir kadındı. Genç yaşta vefat etmiştir. Kendisine ait bir resim bulunmamaktadır.

6. Kösem Mahpeyker Sultan

Kösem Mahpeyker Sultan

3. Mehmed ve  Handan Sultan'dan olan 1. Ahmet'in eşidir. 4 Hükümdar görmüştür. Torunlarının padişahlık döneminde de Safiye Sultan gibi haremi yönetmiştir. Şehzade Mehmed,4. Murad,Şehzade Kasım,I. İbrahim,Ayşe Sultan,Fatma Sultan,Gevherhan Sultan, Hanzade Sultan,Burnaz Atike Sultan isminde 9 çocuğu olmuştur. Çocuklarından sadece 4. Murad ve 1.İbrahim tahta çıkmıştır. Osmanlı'nın en güçlü kadınlardan sayılır. 4.Mehmet'i öldürmeyi planlarken annesi Turhan Sultan'ın yandaşlarınca öldürülmüştür.
Osmanlı'da öldürülen ilk Sultan'dır. Kendi saçıyla boğularak öldürülmüştür

7. Turhan Hatice Sultan

Turhan Hatice Sultan

1. İbrahim'in eşi 4.Metmet'in annesidir. Oğlu 4. Mehmet'i öldürme planlarını öğrenen yandaşlarınca Kösem Sultan öldürüldü. Sadrazamları kullanarak yönetti devleti. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.