OFPOF

Evde Yapabileceğiniz En İyi Cilt Bakımı İpuçları

-
2.7b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Evde Yapabileceğiniz En İyi Cilt Bakımı İpuçları
4.941 izlenme
-

Genel olarak herkesin cilt kusurları vardır. Bunu önlemede ilk kural beslenme alışkanlıklarına dikkat etmektir.

Besinler

Besinler

Genel olarak herkesin cilt kusurları vardır. Bunu önlemede ilk kural beslenme  alışkanlıklarına dikkat etmektir. Yağlı bir cildiniz var ise yağlı yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmanız gerekmektedir. Abur cubur dediğimiz çikolata, cips vb. yiyecekleri mümkün olduğunca az tüketmelisiniz.  

Temel Yağ Asitleri (EFA)

Temel Yağ Asitleri (EFA)

Eminiz ki bu üç kelimeyi sıklıkla duydunuz. Temel yağ asitlerini vücut kendi kendine üretemediği için insanlar diyete ihtiyaç duymaktadır.
Temel yağ asitlerinin faydası çok fazladır. Sağlıklı bir vücut için vücudun  en temel  ihtiyacı olan cildimizdeki nem kaybının önlemesine, güçlenmesine, kırışıklıklar ve lekelerin oluşmasını önlemesine kısacası kusurları gidermeye yardımcı olur. Bu besinler fındık, taze tohum, baklagillerde bulunmakla beraber diyetinize yeşil  yapraklı sebzeleri de dahil edebilirsiniz. 

C Vitamini

C Vitamini

Anti-oksidan özelliği olan c vitamini cilt bakımı için en önemli vitaminler arasındadır. Ayrıca cildin yaşlanmasını da yavaşlatmada yardımcı olur. Vücudumuz her dört saatte bir yenilenir. Bu yüzden c vitaminini  gün boyunca tutarlı bir miktarda almalıyız. Taze meyve tüketimine özen  göstermeliyiz. Özellikle de narenciye grubunun çok önemli olduğunu bilmeliyiz.

E Vitamini

E Vitamini

E vitamini cilt dokularını korumakla birlikte,cilt yaralarının iyileşmesini hızlandırır ve radikal hasarları önler. Birçok sebzede, fındıkta ve tohumda mevcuttur. E vitamini ayrıca kuruyan ve çatlayan dudaklarınız için de dudak kremi veya nemlendirici  olarak da kullanılabilir.

Çinko

Çinko

Çinko anti-oksidan olmakla birlikte cildin yağ bezelerinin korunmasına da yardımcı olur.Akne ve dermatit gibi cilt kusurları çinko eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Çinko baklagiller, kepekli tahıllar, fındık ve tohumların yanı sıra birçok hayvansal gıdada da bulunur.

Su

Su

Doğal bir vitamindir ve zengin minerallere sahiptir. Su vücudumuzun düzgün ve düzenli çalışması için ihtiyaç duyulan en önemli besindir. Ayrıca cildimizin nem oranını dengeleyicidir.Vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar. Bu yüzden günlük su tüketimimize çok dikkat etmeliyiz. Özellikle sıcak havalarda, çok fazla kafeinli içecek tüketildiği zamanlarda, tuzlu yiyeceklerden sonra su tüketimini artırmayı unutmamalıyız.

Topikal Tedaviler

Topikal Tedaviler

İyi bir cilt bakımı için beslenmek kadar doğal malzemeler kullanarak da cildimizi canlandırmak için çok etkili yollar olduğunu bilmekte yarar var.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.