OFPOF

Dünyayı Etkileyen 13 Erkeğin Evli Olduğu 13 Kadın

-
23.2b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Dünyayı Etkileyen 13 Erkeğin Evli Olduğu 13 Kadın
15.538 izlenme
-

Onlar vermiş oldukları kararlar, yazmış oldukları eserler ve yaptıklarıyla dünyayı etkilediler. Peki onların arkasındaki asıl güç kimdi? Buyrun;

1. Cengiz Han ve Eşi Börte

Cengiz Han ve Eşi Börte

ünlü Moğol İmparatoru Cengiz Han’ın eşinin ismi Börte’ydi. Börte, Cengiz Han’a 4 çocuk verdi. Bu çocukların isimleri; Cuci, Çağatay, Ögeday, Tuluy. Çok genç yaşta evlendiği bilinir. Hatta kaçırılmış ve bunun üzerine Cengiz Han onun öfkesiyle o meşhur Moğol İstilasını başlatmıştır. Börte Hatun’un, Cengiz Han sefer sırasındayken ülkeyi Cengiz Han’ın kardeşi Temüge ile beraber yönettiği bilinir.

2. Kanuni Sultan Süleyman ve Eşi Hürrem Sultan

Kanuni Sultan Süleyman ve Eşi Hürrem Sultan

Hürrem Sultan, Avrupa’da “Muhteşem Süleyman” olarak bilinen ve Osmanlı İmparatorluğuna en kudretli dönemini yaşatan Kanuni Sultan Süleyman’ın resmi nikahlı tek eşidir. Kanuni Sultan Süleyman’ın, Hürrem Sultan’a duymuş olduğu derin muhabbet ve aşk dilden dile dolaşarak günümüze kadar gelmiştir.  Kanuni’nin Hürrem’e yazmış olduğu şu şiir, aşkları hakkında da ipucu veriyor.
Hayatım hasılım,ömrüm, şarab-ı kevserim, adnim
Baharım, behçetim, rüzum, nigarım verd-i handanım

3. William Shakespeare ve Eşi Anne Hathaway

William Shakespeare ve Eşi Anne Hathaway

Hiç kuşkusuz İngiliz edebiyatının en güçlü sesi olan William Shakespeare, anne Hathaway ile evliydi. Anne Hathaway ile Shakespeare’nin ilişkisi hakkında çok az şey bilinmektedir. Hathaway, Shakespeare’in ölümünden sonra 7 yıl daha yaşamıştır.

4. Napolyon Bonaparte ve Eşi Josephine De Beauharnais

Napolyon Bonaparte ve Eşi Josephine De Beauharnais

Fransa’nın kudretli imparatoru Napolyon, Josephine de Beauharnais ile evliydi. Beauharnais, Fransız İhtilali sırasında mahkum edildi. Ama sonra serbest kaldı. Napolyon ile evlendikten sonra imparatoriçe olan güzel kadın, Napolyon’a çocuk veremediği için evlilikleri yürümedi. Ve anlaşarak ayrıldılar.

5. Abraham Lincoln ve Eşi Mary Todd Lincoln

Abraham Lincoln ve Eşi Mary Todd Lincoln

ABD’de birliği sağlayıp köleliği bitiren Lincoln, Mary Todd Lincoln ile evliydi. Abraham Lincoln bir tiyatro binasında suikaste kurban giderken yanında eşi Mary’de vardı. Mary’nin 4 çocuğundan 3’ü çok genç yaşta öldü. Bir anne için çok büyük bir acı. Sadece Robert Todd uzun bir süre yaşadı.

6. Karl Marx ve Eşi Jenny Von Westhalen

Karl Marx ve Eşi Jenny Von Westhalen

“Komünist Manifesto” ve “Kapital” adlı eserleriyle milyonları etkileyen Karl Marx, varlıklı bir ailenin kızı olan Jenny von Westhalen ile evliydi. Jenny aslında oldukça zengin bir kızdı fakat Marx ile kelimenin tam anlamıyla yoksulluk çekmişti. Babası ve profesördü. Jenny, entelektüel çevrede büyüyen güzel bir kadındı. Marx’a bazı çalışmalarında yardım etmişti. 7 çocuğundan 3’ü çok erken yaşlarda öldü.

7. Mustafa Kemal Atatürk ve Eşi Latife Uşşaki

Mustafa Kemal Atatürk ve Eşi Latife Uşşaki

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ideolojisiyle bir nesle yön vermiş Mustafa Kemal Atatürk, Latife Hanım ile evliydi. Fakat bu evlilik çok uzun sürmedi. Söylentilere göre, Latife Hanım Mustafa Kemal’in özel yaşantısına fazlasıyla karışıyor, Çankaya Köşkünde geç vakitlere kadar süren içkili yemeklerden hoşlanmıyordu. Latife Hanım, Atatürk’ten ayrıldıktan sonra hatıralarını hiçbir yerde yazmamış bu konuyla ilgili de kimseyle söyleşi yapmamıştır.

8. Winston Churchill ve Eşi Clementine Churchill

Winston Churchill ve Eşi Clementine Churchill

İngiltere’nin gelmiş geçmiş en iyi siyasetçilerinden birisi olarak kabul edilen ünlü İngiliz devlet adamı Churchill, Clementine Churchill ile evliydi. İlişkileri inişli çıkışlıydı ama buna rağmen bu evlilikten 4 çocukları dünyaya geldi. Clementine, Winston Churchill’in ölümünden 12 yıl sonra hayata gözlerini yumdu.

9. Vladimir Lenin ve Eşi Nadejda Krupskaya

Vladimir Lenin ve Eşi Nadejda Krupskaya

Marksist Leninist düşünce sisteminin ideologlarından Rus Devlet Başkanı ve Sovyetler Birliği’nin kurucusu olan Lenin, Nadejda Krupskaya ile evliydi. Krupskaya, siyasi hayatta oldukça aktif roller alan bir isimdi. Lenin ile bir çok halk toplantısına katılmış, görüşlerini söylemişti. Krupskaya’nın eşi gibi devrimci olmasındaki en büyük etken onun da yoksul bir ailede büyümüş olmasıydı. Krupskaya’nın toksik guatr hastası olması nedeniyle çocuğu hiç olmamıştı.

10. Adolf Hitler ve Eşi Eva Braun

Adolf Hitler ve Eşi Eva Braun

Nazi Almanyasının faşist lideri Adolf Hitler, çok kısa süreli de olsa Eva Braun ile evli kaldı. Aslında  Hitler, Eva Braun’u metresi olarak kullanıyordu ama Eva Braun’un ısrarları sonucunda ölümlerine yakın evlendiler. Eva Braun, kamera ile çekim yapmaktan büyük zevk alıyordu. Bugünkü Hitler görüntülerinin yüzde doksan’ı Eva Braun’un arşivinden çıkmıştır. 2. dünya Savaşının kaybedileceği anlaşıldığında Hitler’in hem karargahı hem de sığınağı olan “Kurt İni”’inde beraber intihar ettiler.

11. Albert Einstein ve Mileva Maric

Albert Einstein ve Mileva Maric

İzafiyet Teorisini bulan ünlü Alman Fizikçi Albert Einstein, Mileva Maric ile evliydi. Maric de tıpkı Einstein gibi fizikçiydi. Aynı zamanda Einstein’in öğrencisiydi. Sırp bir aileden gelen Mileva, oldukça başarılı bir öğrencilik hayatı geçirmişti. Bilimsel kariyer yapması mümkünken, Einstein’den hamile kalınca tüm hayatı değişti. Bu doğumdan dünyaya gelen çocukları Eduard 20’li yaşlarda şizofreni hastası olmuştu. Einstein ile Mileva’nın ilişkileri de uzun soluklu olmadı ve ayrıldılar. Fakat, Einstein Nobel ödülünün bir kısmını Mileva’ya çocuklarının bakımı için gönderdi. Einstein, ölümüne kadar da bu yardımlar devam etti.

12. Steve Jobs ve Laurene Powell Jobs

Steve Jobs ve Laurene Powell Jobs

Bilgisayar dünyasının en önemli birkaç isminden birisi olarak kabul edilen ve Apple’in kurucu ortağı olan Steve Jobs, Laurene Powell ile evliydi. Bu evliliklerinden 3 çocukları oldu. 1991 yılında evlenen çift Steve Jobs’ın ölümüne kadar evliliklerini sürdürdüler. Steve Jobs’un pankreas kanserinden ölmesiyle bu evlilik son buldu.

13. Bill Gates ve Eşi Melinda Gates

Bill Gates ve Eşi Melinda Gates

Forbes Dergisi’nin yaptığı araştırmaya göre 79 milyar dolarlık servetiyle 2015 yılının en zengin iş adamı olan ve aynı zamanda Microsoft’un da kurucusu olan Bill Gates, Melinda Gates ile evli. 1994 yılında evlenen çiftin 3 çocuğu var. Melinda Gates, Bill&Melinda Gates Vakfının da kurucusudur. Yapmış olduğu yardımlarla tanınıyor. Bill Gates ve Melinda Gates’in evlilikleri sürüyor.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.